Mohlo by vás také zajímat
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Jaderný tendr pro Korejce; EU dál povede von der Leyenová a BMW jde do Mošnova aneb souhrn ekonomických událostí 29. týdne 2024
Libor Akrman 19. července 2024Svět postihl obří IT výpadek; nový majitel Vítkovických sléváren na obzoru; tištěné Lidové noviny končí; Electro World se už sune…
Půl bilionu korun jde do akce. Nové jádro v Dukovanech budou stavět Korejci
Libor Akrman 18. července 2024Vítězem jaderného tendru v ČR se stala korejská společnost KHNP, která postaví dva jaderné bloky v Dukovanech na Třebíčsku. Stát…
- ČLÁNEK
Historičtí viníci oteplování. Kdo spálil nejvíc fosilních zdrojů od roku 1751
Kdo je historicky největší znečišťovatel klimatu? Data se evidují od roku 1751. Od té doby největší množství fosilních zdrojů – ropy, uhlí a plynu – spálily Spojené státy americké. V současnosti všechny ostatní poráží Čína. Má také nejvíce uhelných elektráren v provozu.
Ani covid-19, který dominuje zpravodajství v roce 2020, nemůže zastavit dlouhodobý trend, který je neúprosný. Civilizace spaluje stále větší množství fosilních zdrojů.
Světová meteorologická organizace (WMO) uvedla, že wuchanský virus na tom nic nezměnil. Koncentrace oxidu uhličitého byla v atmosféře rekordní v roce 2019 (410,5 částic na milion) a také s končícím rokem 2020 se očekává, že bude zase vyšší.
Oxid uhličitý se v ovzduší kumuluje už od roku 1750 a jeho koncentrace se kontinuálně zvyšuje, zdůraznila Oksana Tarasova, šéfka oddělení pro výzkum atmosféry a životního prostřední při WMO.
V atmosféře zůstává dlouhé roky. V současnosti je koncentrace CO2 o 48 procent vyšší, než byla v době před průmyslovou revolucí.
Data evidoval americký úřad, Trump ho v roce 2017 zrušil |
Data o produkci skleníkových plynů od roku 1751 evidovalo pracoviště Carbon Dioxide Information Analysis Center (CDIAC), což byla instituce podřízená americkému ministerstvu energetiky. Měla sloužit vládě USA jako zdroj informací o globálním oteplování. Centrum CDIAC bylo založeno v roce 1982. Zrušila ho administrativa Donalda Trumpa 30. září 2017. Většina dat byla přenesena na Environmental System Science Data Infrastructure for a Virtual Ecosystem (ESS-DIVE), jež přímo podléhá ministerstvu energetiky. |
Generální tajemník ženevské organizace Petteri Taalas dodal, že svět musí přejít od spalování fosilních zdrojů k větrným, solárním, vodním a jaderným zdrojům, aby dokázal oteplení udržet pod 1,5 stupně Celsia.
I když se v rámci restartu ekonomiky jako reakci na covidová omezení hlasitě hovoří o podpoře bezemisních nebo nízkouhlíkových technologií, je jen málo pravděpodobné, že se podaří nastolit změnu trendu v globálním měřítku, varoval německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
VÍCE K TÉMATU:
Lodní doprava zažívá vzestup, snižování emisí na mořích je však v nedohlednu
Brusel chce zpřísnit testy emisí aut. Mají víc odpovídat reálnému provozu
Místo tajgy pustina. „Pohostinné“ Rusko by Číně prodalo celou Sibiř
Americký boom
Připomíná se historická úloha západních průmyslových států, které kumulativně přispěly nejvíce k nahromadění koncentrace uhlíku v atmosféře. Od roku 1751 tak nejvíce spálily Spojené státy.
V procentuálním vyjádření to je čtvrtina všech emisí oxidu uhličitého. Státy EU (včetně Velké Británie) přispěly 22 procenty, Čína se ve své krátké průmyslové periodě dostala už na 13 procent. Rusko je naopak jen na 6 procentech.
GRAF: Historičtí viníci oteplování
Procentuální podíl na emisích CO2 od roku 1751 do roku 2017, v procentech.
Zdroj: Our World in Data/Global Carbon Project/CDIAC
Od začátku industrializace tak bylo uvolněno do atmosféry 2000 gigatun – 2000 miliard tun oxidu uhličitého. Průměrná teplota Země se dosud zvýšila o jeden stupeň Celsia.
Klimatologové z institutů v Postupimi a Hamburku tvrdí, že tak vysoká koncentrace oxidu uhličitého nebyla v atmosféře poslední tři miliony let.
GRAF: Historický vývoj produkce CO2
Od roku 1751 do roku 2018, v gigatunách CO2.
Zdroj: FAZ/Global Carbon Project; Carbon Dioxide Information Analysis Centre, Global Carbon Project
Uhlíkový účet je na konci
Pokud by se mělo docílit hranice oteplení maximálně o 1,5 stupně Celsia, je již uhlíkový účet téměř vyčerpán. I proto je málo pravděpodobné, že se podaří tohoto cíle dosáhnout.
Pokud se k tomu přidají i emise metanu a oxidů dusíku, tak by se Země mohla oteplit o tři stupně Celsia nebo i více, tvrdí německý deník. Uhlíkový účet lidstvo vyčerpá, při současném tempu, už během této dekády, upozornila organizace Global Carbon Budget.
GRAF: Největší producenti uhlíku
V roce 2019, v mil. tun a procentech.
Zdroj: FAZ, EU, Statista
Čína – největší spalovač uhlí
V současnosti se ale váha znečišťovatelů posouvá ze západu na východ do asijských ekonomik. Nejvíce přispívá komunistická Čína, jež také spaluje největší množství uhlí na světě. K produkci skleníkových plynů přispívá v současnosti 30 procenty.
Kdo má nejvíce uhelných elektráren? |
Stav k červenci 2020, podle instalovaného výkonu v megawattech (MW). |
V zemi žije 1,4 miliardy lidí a ekonomika v posledních letech rychle roste. Uhlí je pro Čínu dostupný zdroj energie. Kromě toho, že jej ve velkém dováží – hlavně z Austrálie, má i vlastní zásoby černého zlata, od kterého naopak na Západě státy ustupují.
V Číně uhlí spalují elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 1000 gigawattů, což je zhruba 1000 výkonných jaderných reaktorů. Indie a Spojené státy nespálí ani polovinu toho, co komunistická lidová říše.
Ale i Peking slíbil, že do roku 2060, tedy za 40 let, bude jeho hospodářství také uhlíkově neutrální. Sází na nové jaderné reaktory i na obnovitelné zdroje.
I když se nové technologie – zejména fotovoltaika i akumulace energie – zlevňují, stále se na globálním energetickém mixu podílí uhlí, ropa a zemní plyn 84 procenty.
Naopak vítr a slunce drží dohromady jen procenta tři. Hydroelektrárny 6 a jádro 4 procenta. Zbylá dvě procenta připadají na biomasu a geotermální energii.
Tak to máme lidi. A jak se dané charakteristiky změní, pokud do nich započteme i emise sopek?
V Ý B O R NĚ ….trefa……………..
Toto je sice pěkné porovnání, ale zaměřuje se pouze na jedinou věc – na spalování uhlí. Je logické, že Čína se podílí na nejvyšším znečištění, protože zde žije téměř 1,5 miliardy lidí a soustře’duje se zde většina světového průmyslu, který vyžaduje mnoho energie, tedy mnoho uhlí. V USA žije něco okolo 330 milionu lidí a v porovnání s Čínou neprodukují nic (Kromě neuvěřitelného množství odpadu, který koluje po celém světě). Co se týká celkového znečištění – ovzduší, vodstva, životního prostředí – pak největším světovým znečiš’tovatelem jsou jednoznačně USA. Obrovské znečištění je problém systému, který je založený na neustále se zvyšující spotřebě surovin. Centrem tohoto systému jsou stále USA. Pokud tu bude existovat kapitalismus (v globální podobě – jiná už nemůže být), pak je budoucnost všech lidí na Zemi je katastrofa …
Jistě, a Čína rozpoutala 2.světovou válku. Množství CO2 uvolněné z výbuchů bomb je mnohem vyššší, než z civilní výroby za dalších 50 let. A to nemluvím o výbuchu sopky Sv.Helena, který uvolnil víc CO2, než je 200 letá současná světová produkce. Celý humbuk kolem CO2 je podvod a záměrná mystifikace společnosti.
Ty údaje by měly být i ve znečištění na 1 obyvatele. Z té tabulky vychází nejhůře Saúdská Arábie a USA.
ČR pro jistotu zmíněna není. Proč asi?
zajímavá data akorát že jsou k ničemu četl rozhovor cca 6 let nazpět s jakýmsi zmocněncem pro rezervace v austrálii ohledně emisí aut a jejich omezení a tam říkal že emise aut v celé aus. za celý rok jsou tak velké jaké vyprodukuje střední velký lesní požár a tam si postěžoval že jen v měsíčních horách jich má za rok několik desítek
Zásadně nesouhlasím, dříve sopky vyprodukovali více škodlivých látek, než všechny uhelné elektrárny do dnešní doby. Musel by nás zasáhnout nějaký obří meteorit, který by dokázal zase zakrýt slunce aby začalo mrznout. I Sahara byla dříve zelená se severním pólem. Prostě se to vrací do původního stavu.