Mohlo by vás také zajímat
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Disney+ už běží i v Česku, Čuprův Rohlík získal další miliardy na rozvoj a krypto propadlo aneb souhrn ekonomických událostí 24. týdne 2022
Čupr dostane pětimiliardovou injekci pro Rohlík; Češi už koukají na Disney+; Rusko přiškrcuje Evropě plyn; inflace v Evropě je zase výše; čeští manažeři míří do Grouponu; KB dostala pokutu 7,5 mil. Kč; Fed a další centrální banky zvýšily úrokové sazby; stát částečně prohrál arbitráž s Diag Human; další titul vstoupil na burzu START; Budvar hlásí solidní výsledky; Erste Group má nového šéfa; v USA poprvé stojí galon benzinu v průměru přes 5 USD a Česko si polepšilo v ratingu konkurenceschopnosti.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
do české politiky vlétla (po kolikáté už) korupční kauza. Tentokrát se točí kolem (nyní již ex) náměstka primátora a člena vedení hnutí STAN Petra Hlubučka a spol. (žalobci oznámili obvinění 11 lidí). Lze očekávat, že ještě donedávna relativně dobré pověsti tohoto hnutí (kyperské firmy nedávno zesnulého Věslava Michalika či studium v USA poslance Farského vem čert) kauza moc nepomůže. Korupční kauza se týká zakázek pražského dopravního podniku. Vzhledem k tomu, že jde o městskou firmu s obrovským rozpočtem, není divu, že podobné kauzy doslova přitahuje. Už poněkolikáté mě napadá, zdali by všichni politici, co míří do nějakých funkcí, neměli povinně a opakovaně číst knihu Ladislava Mňačka Jak chutná moc. Sice vyšla už v roce 1967 a nastavuje zrcadlo komunistickému papalášství 50. let minulého století, nicméně přesahuje tuto dobu a je věčně aktuální…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Další miliardy pro Čuprův Rohlík
Společnost Rohlik Group zaměřená na on-line prodej potravin získala od investorů zhruba 5,4 mld. Kč (220 mil. eur) v rámci posledního kola financování. Hlavním investorem se stala belgická rodinná investiční firma Sofina. Největším akcionářem ale zůstává zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr, který se také tentokrát účastnil financování, stejně jako stávající investor Index Ventures. Získané peníze firma využije na zlepšování služeb a další expanzi.
Rusko přiškrcuje Evropě plyn
Rusko významně omezuje dodávky plynu do Evropy. Po snížení toku do Německa přes plynovod Nord Stream 1 nyní ruská strana oznámila slovenským plynárnám SPP krácení dodávek zemního plynu na pátek až o polovinu. Přiškrcení Nord Streamu 1 znamená pokles plynu do Německa o 60 procent, z původních 167 milionu kubíků by přes baltský plynovod 1 mělo téct jen něco okolo 67 milionu kubíků. Z Německa i proto už od středy neproudí plyn do Francie, pokles dodávek hlásila i Itálie. Omezení dodávek plynu má dramatické dopady i na ceny této komodity na trhu. Od začátku týdne zdražil plyn na červenec zhruba o 70 %. V návaznosti na to roste o desítky procent i cena elektřiny.
Disney+ už je dostupná i v Česku
Od půle června je v Česku dostupná další streamingová služba Disney+. Nabídka této platformy obsahuje více než 800 filmů, 900 seriálů a 130 exkluzivních titulů z původní tvorby z produkce společností Disney, Pixar, Marvel, Star Wars nebo National Geographic. Z údajů distribuční firmy Axocom vyplývá, že v Česku je zhruba 800 tisíc diváků streamovacích platforem, kteří za služby skutečně platí. Je to 60 % z celkového počtu 1,3 mil. uživatelů. Zbytek využívá buď přístup od známých, nebo v rámci různých promobalíčků a zvýhodněných akcí.
Český vliv míří do Grouponu
Americký Groupon a česká investiční skupina Pale Fire Capital (PFC), která v této internetové společnosti drží podíl téměř 22 %, se dohodly na užší spolupráci. Dušan Šenkypl z PFC se stane členem správní rady společnosti a Jan Barta, další ze zakladatelů české investiční skupiny, v ní bude mít zatím status pozorovatele. Šenkypl se stane devátým z ředitelů a členem výkonného výboru. Barta se členem správní rady stane nejpozději na konci listopadu, uvedl Groupon, který před lety přišel jako první s modelem hromadných slev.
Inflace v Evropě stoupá
Míra inflace v zemích Evropské unie v květnu opět překonala rekord a vystoupila na 8,8 procenta. Dosud nejvyšší hodnotu z dubna převýšila o sedm desetin procentního bodu, oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika měla podle jeho údajů po trojici pobaltských států nejvyšší inflaci z celé unijní sedmadvacítky, a to 15,2 procenta. V rámci 19 zemí eurozóny inflace proti dubnu vzrostla rovněž o sedm desetin bodu a dostala se na 8,1 procenta.
GRAF: Vývoj inflace v eurozóně
Za posledních 24 měsíců, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Mastná pokuta pro Komerčku
Komerční banka dostala od ČNB pokutu 7,5 mil. Kč za to, že nesnížila celkové náklady spotřebitelských úvěrů o úrokové náklady u 1116 spotřebitelů, kteří požádali o předčasné splacení hypoték. Banka tak porušila zákon o spotřebitelském úvěru. Vyplývá to ze zveřejněného rozhodnutí centrální banky, na které upozornil web Seznam Zprávy. KB musí zaplatit pokutu do 30 dnů od nabytí právní moci, přičemž právní moci nabylo rozhodnutí podle údajů na webu ČNB 10. června.
Fed zvedl sazby
Americká centrální banka (Fed) zvýšila základní sazbu podle očekávání analytiků o 0,75 procentního bodu, tedy do pásma 1,50 až 1,75 %. Zvýšení základního úroku je největší od roku 1994. Důvodem zvýšení je zejména rychlý růst cen a v posledních týdnech i situace na finančních trzích. Míra inflace za květen ve Spojených státech překvapivě vystoupila na 8,6 %, ačkoliv analytici se domnívali, že vrcholu dosáhla už v dubnu, kdy činila 8,3 %. Inflace v USA je teď nejvyšší od konce roku 1981.
Automobilky jsou zpět?
Automobilky v Česku letos v květnu vyrobily 120.186 osobních aut, což je o 12,8 % více než ve stejném měsíci loni. Poprvé tak letos zaznamenaly meziroční růst a zároveň se s měsíčním objemem produkce vrátily k předkrizovým číslům. Výroba 481.535 aut za pět měsíců byla ale stále o 14 procent nižší než loni, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
Švýcaři a Britové také zvedají sazby
Švýcarská centrální banka ve čtvrtek zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu na -0,25 % z dosavadních -0,75 %. Reaguje tak na rostoucí inflační tlaky. Ke zvýšení sazby přikročila poprvé za 15 let. „Cílem zpřísnění měnové politiky je zabránit většímu šíření inflace u zboží a služeb ve Švýcarsku,“ uvedla banka. Dodala, že v dohledné době nelze vyloučit další zvyšování úroků. Upozornila také, že v případě potřeby je rovněž připravena k intervencím na devizovém trhu.
Ke zvýšení sazeb přikročila i britská centrální banka. V souladu s očekáváním zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 1,25 %. O čtvrt procentního bodu sazbu zvýšila už letos v únoru, březnu a květnu a o 15 bazických bodů také loni v prosinci, čímž se Británie z velkých vyspělých zemí stala první, která od začátku pandemie úroky zvedla. Základní úroková sazba je nyní na nejvyšší úrovni od ledna 2009.
PKN Orlen slíbil investice
Polská petrochemická společnost PKN Orlen přislíbila podle premiéra Petra Fialy (ODS) investice do české energetiky přes 10 mld. Kč. Investice mají souviset mimo jiné s navýšením kapacity výroby, uvedl Fiala na Twitteru. Se zástupci společnost premiér také hovořil o spolupráci při vývoji malých a středních modulárních reaktorů. PKN Orlen patři český Orlen Unipetrol.
Arbitráž státu s Diag Human zase na scéně
Česká republika částečně neuspěla v mezinárodní arbitráži s Diag Human ohledně údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Na základě výsledků arbitráže by tak Česko mělo zaplatit 15,5 miliardy korun. Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá. Společnost Diag Human požadovala od státu 52 miliard korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Na výsledek arbitráže upozornil server HlidaciPes.
Burza START má další titul
Několik prvenství na pražské burze má společnost Gevorkyan, která ve středu úspěšně upsala své akcie na trhu START pro malé a středně velké firmy. Nejenže se jedná o první zahraniční firmu na tomto trhu, ale zároveň jde o doposud největší emisi. Celkem bylo od investorů získáno 727,33 milionu Kč. Obchodování s akciemi společnosti bude zahájeno 1. července za upisovací cenu 248 Kč. Získané prostředky firma použije na vybudování dodatečných výrobních kapacit a optimalizaci svého financování tak, aby mohla nadále maximalizovat užitek z dlouhodobého převisu poptávky po svých výrobcích a díky tomu pokračovat v dosavadním vysokém tempu růstu.
Lenovo spustilo první výrobu v Evropě
Čínský výrobce počítačů Lenovo v maďarském městě Üllő oficiálně otevřel svůj první výrobní závod v Evropě, uvedla maďarská tisková agentura MTI. Investici za 8,2 mld. forintů (506,7 milionu Kč) firma Lenovo oznámila v září 2020. V závodě, který je jedním z největších výrobních provozů firmy, bude pracovat více než 1 000 zaměstnanců a jejich počet by se měl zvyšovat spolu s tím, jak se bude rozšiřovat výroba. Závod má denně vyrobit 1 000 serverů a 4 000 pracovních stanic, každou z nich speciálně podle požadavků zákazníka. Produkce se bude vyvážet do Evropy, na Blízký východ a do Afriky.
Domácnosti dluží méně
Dluh domácností u bank v ČR letos v dubnu poprvé od ledna 2016 meziměsíčně klesl a snížil se o 19 mld. Kč. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF, které firma provedla na základě dat ČNB a portálu www.informaceofirmach.cz. Pokles stavu úvěrů domácnostem byl ze statistického hlediska v dubnu 2022 ovlivněn odebráním licence Sberbank CZ. Po očištění tohoto faktoru se stav úvěrů zvýšil, i když mírněji než v předchozím měsíci, řekla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.
Hypotéky neskomírají
Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 20,9 mld. Kč, což je proti dubnu nárůst o pětinu. Meziroční propad činil opět 60 %. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z dubnových 4,39 % na květnových 4,64 %. Vyplývá to ze statistik ČBA Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. Vyšší květnová aktivita na hypotečním trhu ve srovnání s dubnem bývá běžná. Letošní meziměsíční nárůst je však mírně silnější, což podle expertů naznačuje, že slabší dubnová čísla byla ovlivněna také určitým předzásobením.
Budvaru se loni zadařilo
Budějovický Budvar vyvezl loni přes 1,3 mil. hektolitrů (hl) piva, export stoupl meziročně o 11,3 %. Byl to rekordní růst, v objemu i tržbách. V Německu Budvar poprvé v historii prodal přes 500 tisíc hl. Rostly prodeje i na dalších klíčových trzích, jako jsou Velká Británie nebo Slovensko. Loni uvařil Budvar rekordních 1,8 mil. hl, meziročně o 4,6 % víc. Tržby za pivo poprvé překonaly tři miliardy korun, činily 3,17 mld. Kč.
Propouštět se jen tak nebude
Čeští zaměstnavatelé plánují i v 3. čtvrtletí letošního roku mnohem více nabírat zaměstnance než propouštět. Optimismus na trhu práce je rekordní. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 515 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma zveřejnila na tiskové konferenci. Přijímat zaměstnance plánuje podle průzkumu 38 % zaměstnavatelů, naopak 17 % očekává snižování jejich počtu. Na 38 % oslovených firem uvedlo, že v třetím čtvrtletí změnu nechystá. Čistý index trhu práce tak činí +21 %. V předchozím čtvrtletí to bylo +12 %.
Část Pražského okruhu má štempl
Úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1 má platné územní rozhodnutí. Pravomocně ho potvrdil jihočeský krajský úřad, který případ řešil kvůli námitkám na možnou podjatost pražského magistrátu. Silničáři tak mohou začít s výkupem pozemků pro stavbu, měla by být zahájena v roce 2024, informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Část okruhu mezi sjezdem z D1 u Modletic a sjezdem z D11 u Běchovic má zahrnovat čtyři mimoúrovňové křižovatky a dva tunely. Podle dřívějších informací by stavba mohla být uvedena do provozu v roce 2025. Předpokládaná cena je téměř 9,4 mld. Kč.
Nový šéf Erste Group
Vedení největší rakouské banky Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, přebírá Willibald Cernko. Od 1. července nahradí dosavadního šéfa Bernda Spalta, který neusiloval o prodloužení smlouvy. Bankovní ústav o tom ve středu informoval v prohlášení. Pětašedesátiletý Cernko je členem představenstva rakouské divize Erste Bank a v minulosti stál v čele konkurenční společnosti Bank Austria. Kromě funkce předsedy představenstva Erste Group nyní přebírá také pozici ředitele pro retail. Mandát funkce šéfa skupiny mu vyprší na konci roku 2024.
Benzin v USA poprvé za 5 USD za galon
Průměrná cena benzinu v USA poprvé přesáhla pěti dolarů za americký galon (3,79 litru), což je v přepočtu zhruba 31,10 Kč za litr. Informovala o tom stanice CNN s odkazem na údaje americké asociace automobilistů AAA. Podle stanice není ale dosažení této hodnoty nikterak překvapivé, protože ceny pohonných hmot v USA rostou již osmým týdnem. Podle CNN cena pět dolarů za galon benzinu se již stala běžnou v mnoha částech USA.
Developerská megafúze
Developerská společnost Prologis, která se zaměřuje na sklady, koupí za téměř 26 mld. USD konkurenční společnost Duke Realty. Transakce se uskuteční formou výměny akcií a zahrnuje také dluh. Transakce přichází v době, kdy Prologis zažívá růst poptávky po skladech, ve kterých by mohly firmy v době problémů v dodavatelském řetězci nechat hotové výrobky. Firma Prologis dodala, že akvizicí rozšíří své portfolio o nemovitosti v některých důležitých oblastech USA.
Konkurovat nám jde lépe
Dánsko vede letošní žebříček konkurenceschopnosti, který sestavuje švýcarský institut IMD. Z první pozice sesadilo Švýcarsko, které je letos druhé. V hodnocení zabodovala Česká republika, která postoupila o osm míst na 26. příčku, což je pro ni v této klasifikaci zatím nejlepší umístění. Ze zemí Visegradské skupiny (V4) zůstává Česko nejvíce konkurenceschopnou ekonomikou před Maďarskem (39.), Slovenskem (49.) a Polskem (50.). Česká republika o jednu příčku předstihla i své dosavadní nejlepší postavení v žebříčku z roku 2016, uvedl předseda správní rady českého Spotřebitelského fóra Kryštof Kruliš.
Den daňové svobody je tu!
Celých 167 dní jsme v České republice pracovali a podnikali na pokrytí letošních veřejných výdajů. Teprve od 17. června začínáme vydělávat sami na sebe. Tzv. Den daňové svobody je pomyslný den, od kterého máme vůči státu splněnu svou daňovou povinnost.
Mastercard posiluje bezpečnost
Společnost Mastercard posiluje v oblasti kyberbezpečnostního poradenství. Oznámila strategickou investici do menšinového podílu ve firmě Picus Security a také spuštění nové platformy Cyber Front, jejímž účelem je simulace a vyhodnocování útoků. Nový nástroj bude sloužit firmám a státním úřadům k posilování jejich provozní odolnosti vůči kyberútokům. Využívání nové platformy je součástí rozrůstající se poradenské činnosti společnosti Mastercard v oblasti kyberbezpečnosti a řízení rizik.
Nové vedení svazu pivovarů
Novým předsedou Českého svazu pivovarů a sladoven se stal Roman Havlík. Na posty místopředsedů byli jmenováni Pavlína Kalousová, Milan Schramm a Petr Dvořák. Nové vedení Svazu se chce soustředit na rozvoj oboru a uznání jeho unikátnosti u nás i ve světě a být partnerem pro vládu a další veřejné instituce.
Nedostupnost bydlení stoupá?
Na průměrný nový byt by obyvatel Prahy vydělával 17,3 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje. Ve srovnání s loňskem je to téměř o dva a půl roku déle. Vyplývá to z aktuálního Indexu dostupnosti bydlení (CG-Index), který zpracovává největší český rezidenční stavitel Central Group. Ceny bytů dlouhodobě rostou výrazně rychleji než mzdy. Od začátku roku 2015 ceny bytů vzrostly o 136 %, mzdy jen o 41 %. Dostupnost bydlení je nejhorší za celou dobu sledování indexu.
Český vesmírný úspěch
Start-up Groundcom.space má v plánu fungovat jako nadpozemský operátor. Propojuje zemi s oběžnou dráhou a pracuje na vytvoření sítě pozemních stanic, které zprostředkují komunikaci jako službu operátorům vesmírné mise. Je součástí kosmického inkubátoru ESA BIC Czech Republic a na podzim 2021 se s agenturou CzechInvest vydal čerpat zkušenosti na tříměsíční akcelerační program CzechAccelerator. Zde se na konferenci Satellite2022 ve Washingtonu jeho zástupcům podařilo podepsat výhradní rámcový kontrakt na obsluhu připravované konstelace 400 družic za několik milionů amerických dolarů s firmou, která vyvíjí družice třeba i pro americké letectvo.
A až bude čas, tak do megabalonu
Zážitková společnost Zážitky.cz rozjíždí nové lákadlo – let obřím horkovzdušným balónem. Ten má objem 13 tisíc kubíků vzduchu a unese až 24 pasažérů, je tak jeden z největších ve střední Evropě. Nový rekordman měří 37 metrů na výšku a šířku má okolo 30 metrů a celkem unese skoro tři a půl tuny. Pro firmu ho vyrobil známý brněnský výrobce balónů Kubíček Factory, přičemž do šití tohoto obra zapojil 15 lidí. Šéf Zážitků.cz Jan Hájek si od nové atrakce slibuje zvýšení kapacity i zkrácení čekacích lhůt.