Mohlo by vás také zajímat
Indové na Měsíci, novinky u Meta Platforms a Dvořák v rámci Vodafone povýšil aneb souhrn 34. týdne 2023
Libor Akrman 25. srpna 2023Koalice kosmeticky upravila daňový balíček; Meta ukázala chytrý překladač jazyků; Česko má pátou nejvyšší inflaci v OECD; vývojář čipů ARM…
Začíná boj o vodu: Boháči v Evropě zbytečně plýtvají, jak je donutit šetřit?
František Novák 25. srpna 2023V Německu a Francii místní úřady stále častěji řeší vysokou spotřebu vody u velmi bohatých rodin, které nedodržují pokyny pro…
Továrna na čipy u Drážďan, inflace v ČR už pod devíti procenty nebo italské nečekané zdanění bank aneb souhrn 32. týdne 2023
Libor Akrman 11. srpna 2023ČEZu o třetinu klesl zisk; pololetní zisky největších bank v ČR nižší; dánský Novo Nordisk nejhodnotnější v Evropě; bankovní asociace…
- ČLÁNEK
Čeští operátoři jsou drazí. Pod tlakem regulací musí zlevnit
Mobilní operátoři na českém trhu jsou dlouhodobě kritizováni za poskytování drahých služeb. V tomto týdnu na ně nicméně dolehla další evropská regulace, která zlevnila volání do zahraničí. Stejně jako dříve stanovila u roamingu maximální ceny, které si mohou operátoři účtovat za minutu hovoru nebo SMS zprávy. Nové tarify ovšem platí jen pro země EU. Volání mimo unii je stále drahé.

Čeští operátoři jsou drazí. Oproti zahraničním hráčům mají výrazně vyšší ziskovou marži. Foto: Pixabay.com
Prokázání oligopolu mobilních operátorů |
Z definice oligopolu se v každé ekonomické učebnici dočtete, že jde o situaci, kdy:
|
Kolem velké trojky mobilních operátorů, jež působí na českém trhu, je v poslední době velký šrumec. Jeho obětí je dnes už bývalá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, která veřejnost před pár týdny bavila svými výroky o drahých mobilních datech. Ty bychom spíše než od ministryně čekali od lobbisty hájícího zájmy operátorů.
Exministryně Nováková několikrát zopakovala, že cena mobilních dat je vysoká, protože je Češi nevyužívají a raději se připojují na veřejné wi-fi sítě. To je sice z ekonomického pohledu zajímavé tvrzení, které ovšem není přímo platné.
Draze vykoupený přešlap
Telekomunikační trh v České republice je prokazatelně (viz box) oligopolní a v takové situaci platí, že poptávané množství nemá na cenu vliv.
To znamená, že i kdyby zákazníci využívali více dat, cena by s největší pravděpodobností zůstala stejná.
Svědčí o tom i fakt, že ceny za služby českých operátorů zůstávají ve srovnání se zahraničím vysoké i přes to, že počet provolaných minut i spotřebovaných dat roste. A spolu s nimi i tržby a zisk trojlístku operátorů.
T-Mobile ani Vodafone ještě nezveřejnily data z českého trhu za rok 2018, proto jsou v následující tabulce uvedena společně data za rok 2017.
Dle majetku i počtu zákazníků dominoval a stále dominuje českému trhu T-Mobile. Má ale také zdaleka nejlepší poměr zadluženosti. Ačkoliv O2 má méně zákazníků, daří se mu generovat vyšší tržby, například díky televizi. Společnost, kterou z více než 80 % vlastní skupina PPF, vykazuje také vyšší zisk. Nejmenší z velké trojky je Vodafone, který byl ve srovnání s T-Mobilem v jednotlivých ukazatelích v podstatě poloviční.
Jak si ale stojí ve srovnání s těmi největšími světovými telekomunikačními giganty?
Český rybníček je kapkou světového oceánu
Společnost T-Mobile je výhradně vlastněna německou společností Deutsche Telekom, která patří mezi celosvětově největší poskytovatele telekomunikačních služeb, zaměstnává po celém světě téměř čtvrt milionu lidí a obsluhuje zhruba 180 milionů zákazníků.
Pod Deutsche Telekom spadá také americký T-Mobile, což je poměrně velká společnost sama o sobě. Dlouhodobě se dokonce řadí na pozici třetího největšího tamního operátora s podílem zhruba 17 %. O pozici jedničky se tam přetahují Verizon a AT&T, obě s podílem okolo 34 %.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jsou Češi opravdu v pasti drahých mobilních dat a tarifů?
Snadno nabyl, snadno pozbyl. Premiér Babiš dal další vyhazov z vlády
Rizikové investice začne hlídat i Česko. Klíčové podniky a obory v EU budou více pod dohledem
Telefonní revoluce je tady! Přehledně a jasně, co přináší konec roamingu
Ačkoliv je O2 jedním z titulů pražské burzy, vlastní aktuálně přes 80 % této společnosti skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Dřívější majoritním vlastníkem byla španělská Telefónica, která má v současnosti podobně vysokou tržní hodnotu jako britský Vodafone. Kromě Španělska poskytuje své služby také ve střední a téměř celé Jižní Americe, což je pochopitelné vzhledem k jazykové propojenosti.
Český Vodafone spadá pod stejnojmennou britskou mateřskou společnost, která ačkoliv má několikanásobně nižší tržní hodnotu než Deutsche Telekom, má dle posledních odhadů zhruba 530 milionů zákazníků.
V následující tabulce jsou uvedeny výsledky největších a nejznámějších telekomunikačních společností světa. Vzhledem k tomu, že se jedná o veřejně obchodované společnosti, jsou seřazeny podle aktuální tržní hodnoty. Ostatní data jsou za rok 2018. Pro srovnání jsou uvedena také data českého O2 za rok 2018, jako jediného veřejně obchodovaného operátora v Česku.
Malý, mazaný a bohatý
Celosvětovému žebříčku telekomunikačních společností dle tržní hodnoty dominují americké společnosti Verizon a AT&T. Zajímavé zde je, že ačkoliv má AT&T v současnosti nižší tržní hodnotu, má více než dvojnásobně velkou bilanční sumu. To znamená, že investoři si cení Verizon mnohonásobně více a mají od něj do budoucna mnohem vyšší očekávání. Obě tyto společnosti mají dle posledních informací za první kvartál 2019 okolo 155 milionů zákazníků v USA.
Třetí nejcennější telekomunikační společností světa je čínská China Mobile. Ta je také dominantním hráčem na tamním trhu. Japonskému trhu pak dominuje notoricky známá SoftBank Group. Jedná se o skupinu, která se angažuje v celé řadě odvětví. Vlastní například podíly v Uberu nebo skupině Alibaba.
Ve srovnání se světovými telekomunikačními giganty je vidět, jaký je české O2 drobeček. Z pohledu ziskovosti aktiv a kapitálu je na tom však výrazně lépe. To jen potvrzuje tvrzení, že čeští operátoři jsou skutečně drazí a mají výrazně vyšší ziskovou marži.
A když není konkurence, přichází regulace. Na české operátory tak v posledních dvou letech dolehly hned dvě. Po roamingu musí od středy tohoto týdne zlevnit i volání do členských zemí Evropské unie, kdy minuta hovoru nebude spotřebitele stát více než šest korun a SMS zpráva nejvýše korunu padesát. Volání mimo země unie ale nadále zůstává drahé, takže příležitostí, jak si udržet ziskovou marži vysoko, mají operátoři stále dost.
A teď ještě ona nešťastná data. Uvidíme, co s touto otázkou svede nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

každý pátek ve vašem e-mailu.