Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Češi spoří jako o život. Není divu, že ekonomika stojí
Lukáš Kovanda 1. října 2024Podle aktuálně zveřejněných zpřesněných údajů vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % (původně to bylo o 0,3 %).…
České průmyslové oživení bez resurekce u sousedů bude “jen klopýtat”
Jan Bureš, Jan Čermák 30. září 2024Zatímco v německém průmyslu nálada v tamním průmyslu v září spadla do blízkosti ročních minim, tak v Česku naopak mírně…
BP končí s Aljaškou, Toma v barvách Coca-Coly aneb souhrn událostí 35. týdne
Důvěra v českou ekonomiku (zatím) stoupla, AliExpress už se zabydluje v Evropě, Coca-Cola „povinně“ kupuje od Mattoni značku Toma, zemřel legendární autokonstruktér a manažer Ferdinand Piëch, který zanechal hluboký otisk ve Volkswagenu, ropná firma BP se stahuje z Aljašky, Němci zvažují daňové změny kvůli blížící se recesi a jak hluboko může ještě ekonomicky klesnout Argentina? Přinášíme přehled byznysových zpráv uplynulého týdne.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
stejně jako za dob našeho mládí, i našim ratolestem (máte-li tedy nějaké) utekly letošní prázdniny setsakramentsky rychle. Snad jste si od nich stihli trochu odpočinout nebo jste aspoň prožili společně dovolenou. Dalších deset měsíců totiž bude třeba oprášit vlastní školní znalosti, abyste byli schopni alespoň trochu důstojně oponovat či konzultovat s dětmi jejich nově nabyté poznatky. Že jde do tuhého, si uvědomují i Britové, jejichž brexit se rozhodl vzít pevně do rukou nový premiér Boris Johnson. Na rozdíl od dětí a jejich školních povinností bude mít ale dění v Británii globální dopad.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Věř, ale komu věříš, měř. Důvěra v českou ekonomiku v srpnu mírně stoupla na 95,6 bodu z červencových 95,1 bodu. Podnikatelům, kteří byli ještě v červenci nejpesimističtější za posledních pět let, důvěra stoupla o 0,8 bodu na 93,6 bodu. Naopak důvěra spotřebitelů klesla na 105,1 bodu z červencových 106,4 bodu, vrátila se tak na květnovou a červnovou úroveň, oznámil Český statistický úřad. Proti loňskému srpnu je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.
První z čínských „loupežníků“ v Evropě. Čínský internetový obchod AliExpress otevřel v neděli první kamennou prodejnu v Evropě. Před jejím otevřením se v obchodním centru v městečku Arroyomolinos nedaleko Madridu shromáždily asi tři tisíce lidí, informoval deník La Vanguradia. Někteří tam čekali už od pátku. Firma totiž slíbila prvním pěti stům návštěvníků dárky. Jeden z největších čínských e-shopů AliExpress patří k oblíbeným portálům pro nákup i mezi Čechy.
Něco za něco. Francie a Spojené státy uzavřely kompromisní dohodu týkající se francouzské daně na velké internetové společnosti, oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Potvrdil tak předchozí informace agentury Reuters. Francouzská digitální daň je namířena proti internetovým gigantům, jako jsou například americké firmy Google, Amazon či Facebook, a americký prezident Donald Trump kvůli ní pohrozil zavedením cla na dovoz francouzského vína. Daň má tříprocentní sazbu a týká se firem, které mají ve Francii příjmy nad 25 milionů eur a celosvětově nad 750 milionů eur. Platí zpětně od začátku letošního roku.
Ať padouch, nebo hrdina… Společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko kupuje výrobce balených vod Toma od společnosti Mattoni. Transakci nařídil antimonopolní úřad jako podmínku, aby Mattoni mohla koupit PepsiCo (aktiva v Česku, na Slovensku a v Maďarsku). Cenu transakce ani jedna ze stran nezveřejnila, smlouva má platit od září. Kromě samotného výrobního závodu Tomy v Teplicích nad Metují s třemi výrobními linkami zahrnuje převod také 51 zaměstnanců a stávající smlouvy s klienty a dodavateli. Coca-Cola HBC akvizicí získá právo na užití značky Toma pro vody a ledové čaje na pět let.
Odchod legendy autoprůmyslu. Ve věku 82 let zemřel minulou neděli rakouský automobilový průmyslník Ferdinand Piëch, který byl vnukem vratislavického rodáka Ferdinanda Porscheho. Kariéru zahájil v automobilce Porsche jako konstruktér, potom přešel do Audi, kde vedl technický rozvoj. Později Piëch stál řadu let v čele koncernu Volkswagen a měl velkou zásluhu na jeho expanzi a dnešní podobě. V lednu 1993, kdy se Volkswagen zmítal v krizi a výrazně prodělával, byl Piëch zvolen šéfem koncernu VW. Podařilo se mu VW nejen stabilizovat, ale obrátit ho na cestu na vrchol automobilového průmyslu.
Po 11 letech zase spolu? Výrobce cigaret Philip Morris International, který působí rovněž v České republice, jedná o možném spojení s tabákovou společností Altria Group. Oznámila to firma Philip Morris International, která se v roce 2008 od společnosti Altria oddělila. Sloučená skupina by měla tržní hodnotu přes 200 miliard dolarů, napsala agentura Reuters. Oba podniky vlastní stejné portfolio cigaretových značek, včetně cigaret Marlboro. Altria tyto značky prodává ve Spojených státech a Philip Morris International v ostatních zemích.
Horší výhled, ale stále pozitivní. Ministerstvo financí zhoršilo proti červencové prognóze odhad růstu ekonomiky ČR pro letošní i příští rok. Nově letos čeká růst o 2,4 procenta a příští rok o 2,2 procenta. Vyplývá to z materiálů pro jednání výboru pro rozpočtové prognózy, které MF zveřejnilo na internetu. V červencové prognóze úřad počítal letos s růstem o 2,5 procenta a příští rok o 2,3 procenta. Loni ekonomika stoupla o tři procenta.
Ropný odchod Britů. Britská ropná firma BP se dohodla na prodeji svého majetku na Aljašce za 5,6 mld. USD soukromé firmě Hilcorp Energy. BP tak opouští region, v němž působila 60 let, uvedla agentura Reuters. Dohoda zahrnuje podíly v nejproduktivnějším ropném poli v historii USA Prudhoe Bay a ropovodu Trans Alaska Pipeline o délce 1 300 km. Jde o součást plánu BP získat do dvou let prodejem majetku 10 mld. USD a dále tak posílit svoji rozvahu. BP se k prodeji odhodlala po loňské akvizici těžby z ropných břidlic v USA od BHP za 10,5 miliardy USD, která učinila z firmy velkého těžaře ropy z břidlic v Texasu.
Tradiční značka do čínských rukou. Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook se dohodla s věřiteli, že přijme finanční pomoc od čínské společnosti Fosun Tourism. Ta na úkor akcionářů převezme kontrolu nad nejstarší cestovní kanceláří na světě. Fosun Tourism do podniku vloží 450 milionů liber a získá nejméně 75 procent jeho cestovních operací a 25 procent letecké divize, informoval zpravodajský server BBC.
Johnson „vyautuje“ parlament. Britský parlament nebude několik týdnů před plánovaným odchodem země z Evropské unie zasedat poté, co královna Alžběta II. přijala návrh vlády Borise Johnsona, aby bylo zasedání od druhého zářijového týdne přerušeno až do 14. října. Poslanci tak budou mít minimum času na to, aby legislativní cestou vyloučili brexit bez dohody. Británie má unii opustit 31. října, podle premiéra ale parlament bude mít dostatek prostoru na debaty.
Důsledek obchodní války? Internetová firma Google přesune výrobu svých chytrých telefonů Pixel z Číny do Vietnamu. Informoval o tom japonský web Nikkei Asian Review. Americký internetový gigant se k tomuto kroku rozhodl v době, kdy v Číně roste cena práce a vlivem čínsko-americké obchodní války se zvyšují cla. Google plánuje z Číny přesunout výrobu hardwaru určeného pro USA, což se týká kromě Pixelů i chytrých reproduktorů Google Home.
Nemusí pršet, stačí když (euro)kape. Evropská komise letos do konce července Česku proplatila 30,4 procenta dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 186,2 mld. Kč z celkově přidělených 611,5 mld. Kč. Smluvně zajištěno má Česko 443,3 mld. Kč, tedy 72,5 procenta. Vyplývá to z údajů zveřejněných na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. Od začátku letošního roku Česko vyčerpalo 40,6 mld. Kč, proti stejnému období roku 2018 je to o 70 procent více. Za celý loňský rok EU Česku proplatila 80,5 mld. Kč.
Další dílek švýcarské neutrality. Švýcarsko si stanovilo cíl přestat do roku 2050 vypouštět do ovzduší více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo příroda může sama vstřebat. S odvoláním na prohlášení švýcarské vlády o tom informovala agentura AP, podle níž tak kabinet učinil na základě vědeckých poznatků zveřejněných loni panelem OSN pro změny klimatu (IPCC). Británie, Francie a Švédsko již cíl takzvané klimatické neutrality nechaly vetknout do svých zákonů, v případě Německa se tento krok očekává ještě letos.
Jak na recesi? Přece daněmi. Německo zvažuje, že slábnoucí ekonomiku ohroženou recesí podpoří snížením daně z firemních zisků na 25 procent. Ulevit by tak chtělo především malým a středním podnikům. Návrh podle agentury Bloomberg představil německý ministr hospodářství Peter Altmaier jako součást opatření na podporu sektoru, který v zemi vytváří 60 procent pracovních míst. Podle údajů poradenské společnosti Deloitte se sazba korporátní daně v Německu nyní pohybuje mezi 30 a 33 procenty.
Trumpovi navzdory. Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí zpomalilo na dvě procenta z 3,1 procenta v prvním kvartálu, oznámilo americké ministerstvo obchodu. Zpřesnilo tak svůj červencový odhad, podle kterého růst ve druhém čtvrtletí činil 2,1 procenta. Velká část ekonomů podle agentury AP předpokládá, že hospodářský růst bude zpomalovat rovněž ve druhé polovině roku. Prezident Donald Trump přitom slíbil, že zajistí, aby americká ekonomika dlouhodobě rostla zhruba tříprocentním tempem. V prvním pololetí činilo tempo hospodářského růstu 2,6 procenta.
Apple povoluje otěže. Americká společnost Apple začne poprvé prodávat díly, nástroje, diagnostiku a manuály k opravám rozbitých telefonů iPhone neautorizovaným opravnám. Uvádí to sdělení společnosti. Po letech lobbování proti zákonům v některých státech v USA, které Apple k této praxi nutily, to znamená zásadní posun v politice společnosti, napsala agentura Reuters. Program bude nejprve spuštěn ve Spojených státech a později se rozšíří i na další země. Apple v tomto týdnu také rozeslal do médií pozvánky na konferenci, která se uskuteční 10. září. Všeobecně se očekává, že by právě na této akci mělo dojít k představení nových modelů telefonu iPhone.
Zpátky ani krok. Česká ekonomika drží tempo. Ve druhém čtvrtletí rostla o 2,7 procenta, stejně jako v prvních třech měsících letošního roku. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu a revidovaných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt vyšší o 0,7 procenta. Tahounem růstu byla podle statistiků hlavně domácí poptávka, jak domácností, tak i vládních institucí.
GRAF: Vývoj českého HDP
Meziroční srovnání za poslední tři roky, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Pojišťovny chtějí taky fond. Šéfové dvou velkých pojišťoven působících v Česku, Allianz a České pojišťovny, nabízejí vládě alternativu zdanění technických rezerv pojišťoven. Podle nich jsou pojišťovny, podobně jako banky, ochotné přispívat do vznikajícího státního fondu.
Don’t cry for me Argentina! Ratingová agentura Standard & Poor’s snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Argentiny o další tři stupně hlouběji do neinvestičního pásma. Své rozhodnutí odůvodnila plánem vlády jednostranně prodloužit splatnost části dluhopisů, což znamená krátkodobé nedodržení povinnosti splácet závazky. Krok S&P okamžitě stáhl dolů cenu argentinských státních dluhopisů, protože rozhodnutí spustilo automatický prodej ze strany některých velkých penzijních fondů v Německu.
Jádro: teď už jen vědět kdo a za kolik. Nové jaderné bloky v jaderné elektrárně Dukovany získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA). Vydalo ho Ministerstvo životního prostředí, které o tom informovalo v tiskové zprávě. Stavba nového jaderného zdroje o výkonu do 2 400 megawattů bude mít podle ministerstva přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Záměr na stavbu jednoho až dvou nových bloků nechala úřadu posoudit firma ČEZ. S výstavbou nesouhlasí sousední Rakousko.
Kdo šetří, má za tři. Movití lidé ve Spojených státech začali omezovat celou škálu svých výdajů, od realit až po šperky. Zatímco méně bohatí dál utrácejí, náhlý pokles výdajů nejvyšší společenské vrstvy by se podle ekonomů mohl přelít do zbytku ekonomiky a být tak další brzdou hospodářského růstu, píše zpravodajský server CNBC. Trh luxusních nemovitostí zažívá nejhorší rok od finanční krize. Prodeje v drahých lokalitách, jako je například newyorský Manhattan, klesají už šest čtvrtletí po sobě.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
I při případné recesi se Němci mají o co opřít aneb kapitáni německého průmyslu očima čísel
Otazníky kolem srpnového ruského jaderného výbuchu? Test rakety s jaderným reaktorem Burevěstnik
Proč Johnsonův tah s britským parlamentem vyděsil finanční trhy?
Šílenost, nebo možná investice? Kdo a proč kupuje dluhopisy se záporným výnosem
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – animované pokračování Angry Birds ve filmu 2, ruský krimi thriller Fabrika a nová česká komedie z prostředí beachvolejbalu Přes prsty.
- Na pražské náplavce budou i o víkendu k vidění žhavé automobilové novinky na českém trhu, které doplní další kulturní program.
- A v řadě zejména moravských měst a obcí budou dožínkové slavnosti.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.