Mohlo by vás také zajímat
Češi spoří jako o život. Není divu, že ekonomika stojí
Lukáš Kovanda 1. října 2024Podle aktuálně zveřejněných zpřesněných údajů vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % (původně to bylo o 0,3 %).…
České průmyslové oživení bez resurekce u sousedů bude “jen klopýtat”
Jan Bureš, Jan Čermák 30. září 2024Zatímco v německém průmyslu nálada v tamním průmyslu v září spadla do blízkosti ročních minim, tak v Česku naopak mírně…
Jednorožec Mews získal další miliardy; ČNB mírně snížila sazby a místo Síkely na MPO zřejmě Vlček aneb souhrn ekonomických událostí 39. týdne 2024
Libor Akrman 27. září 2024Vláda schválila větší schodek rozpočtu; Meta ukázala nové „virtu-brýle“; nováčkem ve vedení ČNB Jakub Seidler; české banky v pololetí v…
- ANALÝZA
I při případné recesi se Němci mají o co opřít aneb kapitáni německého průmyslu očima čísel
Česká republika a její ekonomika jsou úzce propojené s tou německou. Pojďme se podívat na to, v jaké kondici jsou přední německé korporace ze sektorů výroby a služeb. Podívali jsme se na největší německé společnosti očima čísel a ukazatelů na základě jejich výkonů z minulých let.
Česká ekonomika šlape slušným tempem, nicméně vzhledem k její exportní orientaci ekonomové i podnikatelé stále častěji hledí do zahraničí. A především do sousedního Německa, kam míří celá jedna třetina českého exportu.
Makroekonomické zprávy z poslední doby od sousedů nejsou totiž v posledních týdnech zrovna povzbudivé. Hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl o 0,1 procenta a ekonomové se obávají záporného čísla i pro třetí kvartál.
GRAF: Vývoj HDP Německa
Za poslední tři roky, mezičtvrtletní srovnání v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Vládní podpora? |
Německo zvažuje, že slábnoucí ekonomiku ohroženou recesí podpoří snížením daně z firemních zisků na 25 procent. Ulevit by tak chtělo především malým a středním podnikům. Návrh podle agentury Bloomberg představil německý ministr hospodářství Peter Altmaier jako součást opatření na podporu sektoru, který v zemi vytváří 60 procent pracovních míst. VÍCE ZDE |
Z nedávného průzkumu renomovaného německého ekonomického institutu Ifo vyplývá, že skepse a obavy z možného příchodu recese přibývají i mezi podnikateli a manažery společností.
Nejprve tržby
Možná nebude od věci se podívat na „kapitány“ německého průmyslu – tedy společnosti a korporace ze sektoru výroby a služeb.
A není lepší srovnání než pomocí čísel a finančních ukazatelů. Kdo jsou největší firmy podle tržeb?
TABULKA: Srovnání německých korporací podle tržeb
Tato tabulka ukazuje tržby německých korporací od roku 2015 do roku 2018 i současnou valuaci firem, v mld. USD.
Zdroj: Comsense, Reuters
Asi nikoho nepřekvapí, že u ukazatele tržeb dominují německé automobilky a také firmy z farmaceutického průmyslu.
Nicméně zajímavé je, že zdaleka nejcennější německou firmou je momentálně softwarová firma SAP s valuací téměř 150 miliard USD, což je téměř dvojnásobná hodnota, kterou mají největší německé průmyslové klenoty.
Ziskovostí dominuje farmacie
Zajímavý je pohled na ziskovost německých korporací. Vidíme, že EBITDA marže (tedy poměr EBITDA/tržby, pozn. red.) se u hlavních německých korporací drží na stále slušných úrovních.
V automobilovém průmyslu se bavíme o hodnotách 15 procent plus, což jsou vynikající čísla. Farmaceutický průmysl přesahuje hodnoty 25 procent z obratu a softwarový gigant SAP přesahuje dokonce hodnoty 30 procent z obratu.
TABULKA: Srovnání německých korporací podle ziskovosti
Tato tabulka ukazuje ziskovost německých korporací od roku 2015 do roku 2018 podle EBITDA marže, v procentech.
Zdroj: Comsense, Reuters
Jen velmi málo německých korporací tak pracuje s nízkými ziskovými maržemi. Takovou firmou je třeba producent elektřiny Uniper s EBITDA marží pouhá dvě procenta. Ale to je spíše výjimka.
Prakticky všechny velké německé průmyslové korporace jsou s tímto ukazatelem „pohodlně doubledigit“. To lze považovat za jednoznačné potvrzení kvality německých firem, protože taková čísla nejsou samozřejmostí.
Zadlužení versus aktiva
Zajímavý pohled na německé korporace je rovněž skrze ukazatel zadlužení vůči hodnotě aktiv. I tady se dá říct, že nesledujeme nějakou nezdravou tendenci.
TABULKA: Srovnání německých korporací podle ukazatele zadlužení / hodnota aktiv
Tato tabulka ukazuje zadlužení německých korporací od roku 2015 do roku 2018, v procentech.
Zdroj: Comsense, Reuters
Jak je z výše uvedených čísel vidět, většina německých firem si v posledních letech drží stabilní míru zadlužení. Navíc ty největší korporace jsou poměrně málo zadlužené.
Vysokou míru dluhů vidíme nicméně u německých energetických společností vyrábějících a distribuujících energie, jako jsou RWE, Innogy a zejména E.ON.
Dluhy k EBITDA
Ještě přidejme nejoblíbenější ukazatel českého miliardáře Daniela Křetínského, tedy poměr cizích zdrojů (neboli dluhu) vůči EBITDA.
V tomto ukazateli vycházejí německé korporace pořád celkem slušně, některé dokonce zcela výborně. Mezi ně patří i nejhodnotnější SAP. Ale velmi dobré hodnoty má i Audi, Henkel, Infineon, Adidas, Beiersdorf nebo Continental.
TABULKA: Srovnání německých korporací podle ukazatele cizí zdroje / EBITDA
Tato tabulka ukazuje německé korporace podle poměru cizích zdrojů k EBITDA od roku 2015 do roku 2018, v absolutních číslech.
Zdroj: Comsense, Reuters
Krize není pro kapitány
Hlavní německé průmyslové korporace jsou bohaté, ziskové a zdravě zadlužené firmy. Pokud přijde nějaká krize, nepochybuji o tom, že kapitáni německého průmyslu proplují těmito vodami bez ztráty kytičky.
Trochu nezdravě působí snad jen německá energetika, jež si pohrává s nebezpečným dluhem. A pak je zde ještě německé bankovnictví, které bych rozhodně takto neglorifikoval. Ale o tom zase někdy jindy.