Mohlo by vás také zajímat
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
Německá recese už má oběti. Stále více firem krachuje, roste objem fúzí a akvizic
František Novák 25. října 2024Německá ekonomika se stále nemůže postavit na nohy a vybřednout z ekonomické recese. Pro německé firmy to znamená pohromu, množí…
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
Absolutní stopka ropě z Íránu a repo sazba nejvýše za desetiletí aneb souhrn událostí 18. týdne
ČNB tento týden zvýšila úrokové sazby, které už jsou nejvýše za posledních deset let. Rostou i ceny ropy. Světový trh se tak vyrovnává s úplným embargem, které na vývoz íránské ropy vyhlásil Donald Trump. Česko zase chce od roku 2020 zdanit sedmiprocentní sazbou tržby internetových gigantů. Majitel TV Nova se chlubí solidními výsledky a internetový obchod s módou Zoot dostává další šanci, jak se vymanit ze svých dluhů. Přinášíme rychlý přehled zpráv tohoto týdne.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
něco pěkného se končí, něco nového se začíná. Své o tom vědí třeba Japonci, kteří mají nového císaře. Po 30 letech skončila vláda císaře Akihita, který se ve svých 85 letech dobrovolně vzdal panování ze zdravotních důvodů. Na jeho místo první májový den nastoupil korunní princ Naruhito, který se v 59 letech stal 126. japonským císařem. Bez šlechtických pomp se u nás obešla výměna tří ministrů. Své nové „vládce“ mají resorty dopravy, průmyslu a spravedlnosti. A zatímco Japonci mají u příležitosti císařské štafety speciální 10denní volno, my musíme být skromnější. (Ještě štěstí, že máme alespoň ty dva
květnové státní svátky.) Jestli to taky nebude tím, že u nás se mění ministři každou chvíli, a tudíž bychom z toho volna nevyšli…
Libor Akrman, šéfredaktor Peak.cz
Česko digitální dani zaslíbené. Česká republika zavede sedmiprocentní digitální daň pro velké internetové firmy, jako je Google, Amazon nebo Facebook. Dohodla se na tom vládní koalice. Ministerstvo financí odhaduje, že by digitální daň z tržeb internetových gigantů mohla do státního rozpočtu přinést ročně 5 mld. Kč. Platit by mohla od půlky roku 2020.
Rozpínavý FlixBus. Německá přepravní společnost FlixBus se dohodla s francouzskou firmou Transdev na koupi provozovatele dálkové autobusové přepravy Eurolines. FlixBus podle dohody získá veškeré aktivity Eurolines ve Francii, Nizozemsku, Belgii, Španělsku a také v České republice. Převezme také vnitrostátního autobusového přepravce, který
působí pod značkou isilines. Cenu transakce firmy neoznámily.
Plouživé příjmy, bleskové útraty. Češi budou letos na státní výlohy vydělávat
o týden déle. Den daňové svobody připadá podle výpočtů Liberálního institutu až na 28. května, loni to bylo 22. května. Za meziročním zhoršením je především zpomalení hospodářského růstu. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu. Celosvětově nejlepšího výsledku dosáhlo letos Irsko, kde měli den daňové svobody 5. dubna. Naopak nejpozději bude ve Finsku (9. července) a ve Francii (22. července).
PŘEČTETE SI TAKÉ: Sazby ČNB jsou nejvýše za 10 let. Proč se nemusíme bát zdražení úvěrů?
I Google má slabší měsíce. Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která vlastní internetový vyhledávač Google, se v prvním čtvrtletí snížil na 6,7 mld. USD (154 mld. Kč) z 9,4 mld. USD před rokem. Důvodem propadu je zejména pokuta od Evropská komise. Ta nařídila firmě zaplatit kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou pokutu ve výši 1,49 mld. EUR. Tržby společnosti Alphabet se meziročně zvýšily o 17 % na 36,3 mld. USD. Tempo růstu tržeb přitom bylo nejslabší za poslední tři roky.
Velké banky jedou. České spořitelně klesl v 1. čtvrtletí čistý zisk meziročně o 3,1 % na 3,9 mld. Kč. Provozní zisk ovšem vzrostl o 11,2 % na 5,4 mld. Kč. Největší podíl na nárůstu provozního zisku měl čistý úrokový výnos v souvislosti s rostoucími úvěrovými obchody a zvyšováním úrokových sazeb. Na poklesu objemu konsolidovaného čistého zisku se výrazně podílel povinný příspěvek do Fondu pro řešení krize, který stoupl o více než 50 % na 0,7 mld. Kč.
Komerční bance ve stejném období vzrostl čistý zisk o 5,9 % na 3,18 mld. Kč. Výnosy se jí meziročně zvýšily o 5,1 % na 7,96 mld. Kč. Díky silnému ekonomickému prostředí a dalším pozitivním faktorům banka opět vykázala čisté rozpuštění opravných položek k úvěrům. Čistý úrokový příjem KB stoupl o 9,2 % na 5,89 mld. Kč, a to především díky nárůstu objemu úvěrů a vkladů a vyšším tržním úrokovým sazbám.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Nezavrhli hned jádro: Švédsku se daří energetická revoluce lépe než Německu
Vládní příspěvek k suchému Česku? Dostavba jaderných Dukovan
Jak na falešné průvodce? Tvrdí, že příčinou sametové revoluce byl hladomor nebo co Čech, to piercing
Nemovitosti naráží na cenový strop
Už bylo na čase… Růst cen bytů v Česku by se měl letos zastavit. Loni byty zdražily v průměru o 6 až 10 %, přičemž v některých regionech už ke konci roku mírně klesaly. Vyplývá to z průzkumu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Nejvíce rostou ceny v Praze.
Nové byty v hlavním městě v letošním 1. čtvrtletí meziročně zdražily skoro o pětinu na téměř 105 tisíc Kč/m2. Hlavním důvodem zdražování bytů je pomalá výstavba.
Objem hypotečních úvěrů se ale letos podle odborníků oslovených v průzkumu nezvýší, a to ani přesto, že úvěry opět zlevňují. Průměrná úroková sazba nových hypoték v březnu klesla z více než 3 procent na 2,94 procenta.
Zaseto máme, teď ještě sklízet. Česko má v Evropě nejvýhodnější podmínky pro
rozšiřování výroby, respektive pro přemístění provozů globálních výrobců. Z těch, kteří už v Česku výrobu mají, jsou to například firmy ABB, Honeywell, Foxconn, Volkswagen, Kia, Peugeot, Renault nebo Continental Barum. V celosvětovém žebříčku vyšlo Česko z hlediska atraktivity pro výrobce na pátém místě. Nejlepší podmínky nabízejí Čína, USA a Indie. Vyplývá to z výsledků studie realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která hodnotila podmínky ve 48 zemích.
Benzín (zatím) bude. Česko má v současnosti přes přerušení dodávek ruské ropy ropovodem Družba kvůli kontaminaci pokryty zásoby pohonných hmot na příštích 30 dní. Po jednání poradní skupiny, ve které jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s PHM, to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Distributoři podle něj navýšili dovozy nafty vlaky ze zahraničí. Vláda schválila uvolnění nouzových zásob ropy pro rafinérii v Litvínově.
Odříznutý Írán?
Trumpova ropná blokáda. Ceny ropy tento týden vystoupaly na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Stalo se v tak v reakci na rozhodnutí Washingtonu zrušit všechny výjimky z amerických sankcí týkajících se obchodování s íránskou ropou. Výjimky ze sankcí platily šest měsíců pro osm největších dovozců íránské ropy (hlavně pro Turecko, Čínu, Indii a Jižní Koreu), aby měli čas si připravit náhradní zdroje. Navzdory tlaku USA bude Írán podle tamního prezidenta Hasana Rúháního ropu dál vyvážet. Ostatně světový trh se bez ní nejspíš neobejde, i když Saúdská Arábie je připravena ropný výpadek vykrýt.
Adularya opět k mání. Turecký fond TMSF se letos v červenci opět pokusí prodat elektrárnu Adularya, na kterou státní Česká exportní banka a pojišťovna EGAP poskytly dvanáct miliard korun. Odhadovaná cena je zhruba 4,2 miliardy. Pokud by se tedy za tuto cenu skutečně prodala, česká ztráta bude téměř osm miliard. Nejedná se přitom o první pokus o prodej elektrárny. Ten proběhl letos v lednu. Turci za ni požadovali 6,8 miliardy, zájem ale neprojevil ani jeden investor, napsaly Hospodářské noviny.
I malý krok je krok. Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí zrychlilo ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procentního bodu. Růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny činil 0,4 procenta, v celé EU pak 0,5 procenta. Vyplývá to z odhadu Eurostatu. V meziročním srovnání růst HDP v 19 zemích platících eurem činil 1,2 procenta a v celé unii 1,5 procenta.
GRAF: Tempo růstu ekonomiky Evropské unii
(mezičtvrtletně, v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com, Eurostat
iPhone v Číně? Žádné terno
Zisk Applu klesl. Čistý zisk americké technologické společnosti Apple v druhém finančním čtvrtletí meziročně klesl o 16 % na 11,56 mld. USD. Tržby společnosti i jejich výhled pro nové čtvrtletí ale překonaly očekáváním analytiků, a to navzdory rekordnímu propadu čtvrtletních příjmů z prodeje telefonů iPhone. Tržby z prodeje chytrých telefonů se meziročně propadly o 17 % na zhruba 31 mld. USD, což představuje jejich doposud nejvýraznější pokles. Celkové tržby se pak meziročně snížily o 5 % na 58,02 mld. USD.
Slovensko kolébkou čtyřkolky Defender. Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) bude svůj novogenerační vůz Land Rover Defender 4×4 vyrábět na Slovensku, nikoli v Británii. Prodávat se tento model začne začátkem příštího roku poté, co jej firma představí na frankfurtském autosalonu. Továrna JLR u Nitry byla oficiálně otevřena v říjnu. Od roku 2020 by podle agentury Reuters měla být schopna ročně vyrobit 100 000 aut, projektována je na 150 000 vozů ročně. Zatím se tam od září montuje model Discovery.
Málo za nás myslí umělá inteligence. V České republice je míra praktického využívání umělé inteligence (AI) ve firmách ve srovnání s dalšími zeměmi podprůměrná. Během jednoho roku ji v Česku plánuje využívat asi 16 procent firem, evropský průměr je přitom 40 procent. Do tří let chtějí AI ve Spojených státech využívat absolutně všechny firmy, v Evropě 87 procent a v ČR 80 procent společností. Vyplývá to z celosvětového průzkumu společnosti Microsoft.
Solidní výsledky majitele TV Nova. Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí čistý zisk 11,76 mil. USD, za první čtvrtletí 2018 reportovala zisk 7,25 mil. USD. Tržby se jí nicméně snížily ze 156,71 mil. na 146,56 mil. USD.
VÍCE K TÉMATU: Majitel TV Nova překvapuje solidními výsledky. Nastal vhodný čas na prodej CME?
Zoot dostává další šanci. Městský soud v Praze povolil společnosti Zoot reorganizaci, firma doložila souhlas věřitelů. Internetový prodejce chce reorganizaci využít k očištění od dluhů z nezvládnutého financování své expanze, které dosahují 752 mil. Kč. Reorganizační plán počítá s tím, že nezajištění věřitelé by měli získat deset procent ze svých pohledávek. Věřitelé z řad stávajících akcionářů a zakladatelů společnosti nedostanou nic. Nový investor z investiční skupiny Natland podnikatele Tomáše Rašky, největšího věřitele e-shopu, své pohledávky kapitalizuje. Výměnou získá v Zootu kontrolní podíl.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – francouzská komedie Láska na druhý pohled, česko-izraelský soubor čtyř krátkých filmů Problémy prvního světa, komedie The Beach Bum, český dokumentární snímek Moje století a rodinný animovaný snímek UglyDolls.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.