15 Shares 5349 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Přešlapy koncernu General Electric má spasit dohoda s Applem

Legendární americký koncern General Electric (GE) prochází těžkým obdobím. V jeho čele stojí od srpna John Flannery, který nahradil Jeffreyho Immelta. Ozdravná kúra nového šéfa však nepřichází, spíše naopak, což vyvolává nelibost u investorů. Zejména v důsledku toho, že by měla klesnout výše vyplácených dividend.

Těsná spolupráce mezi dvěma americkými giganty – General Electric (GE) a Apple – oznámená na konci října byla pro mnohé překvapením.

A přece dává smysl. Obě firmy budou spolupracovat na vývoji aplikací pro systém, který umí předcházet poruchám lokomotiv, proudových motorů a větrných turbín.

Obě firmy zároveň chtějí spoluvytvářet aplikace pro uživatele systému Predix, který slouží ke sledování a správě průmyslových strojů. Plánují využít všechny možnosti chytrých telefonů, například gyroskop nebo rozšířenou realitu.

Apple také slíbil nabízet systém svým firemním zákazníkům a zároveň dovybaví 330 tisíc zaměstnanců GE iPhony a iPady.

Optikou koncernu GE to však zase taková sláva není, byť by výše uvedená spolupráce mohla být odrazovým můstkem k lepší budoucnosti.

Akciová korekce?

Akcie General Electric totiž během letošního roku zažívají výrazný propad. Někteří investoři či analytici díky tomu začali předpovídat výraznější akciovou korekci.


GRAF: Vývoj akcií GE
Za poslední měsíc, v dolarech

Zdroj: TradingView


Své tvrzení podpořili faktem, že GE je obří konglomerát, který tak nějak vyrábí téměř všechno, a že by to mohla být předzvěst budoucího vývoje. To však úplně neplatí, protože společnost se potýká se specifickými problémy.

Ty postupně vyústily až v obří restrukturalizaci. Čím je společnost větší, tím je složitější a nákladnější také ona restrukturalizace.

A tak, i když se očekávalo, že výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí nebudou příliš veselé, skutečnost nakonec byla výrazně horší, než se předpokládalo. Zisk klesl o deset procent na 1,8 miliardy dolarů.

Celkové tržby sice meziročně vzrostly o 14,4 procenta na 33,47 miliardy dolarů, což mírně překonalo odhad trhu, ale to je pouze důsledek pozitivního vlivu akvizice poskytovatele služeb ropným společnostem Baker Hughes.


GRAF: Vývoj tržeb GE
Na grafu jsou odhadované výše tržeb (modré sloupce) a skutečně dosažené tržby (žluté sloupce), v mld. USD.

Zdroj: Marketrealist.com


Energetické ztráty

Důvodem nižších výsledků hospodaření je drastický pokles zisku divize výroby elektrické energie. Ta vyrábí vybavení pro elektrárny, primárně generátory. Její zisk poklesl oproti předchozímu čtvrtletí o 51 procent na 611 milionů dolarů.

Divize těžby ropy a zemního plynu dokonce vykázala ztrátu 36 milionů dolarů. Dalším faktorem jsou náklady na restrukturalizaci, které dle společnosti výrazně převýšily odhady.

Co se zisku na akcii týče, trh očekával zisk až 49 centů na akcii, ale realita byla pouze 29 centů na akcii, což je snížení oproti předpokladu o více než 40 procent. Reakce v propadu akcií na sebe nenechala dlouho čekat, zároveň také došlo ke snížení celkového výhledu pro rok 2017.

Vysoké dividendy nečekejte

Poprvé snížení dividend po více než 70 letech ohlásil na konci února 2009. Tehdejší CEO Jeffrey Immelt tvrdil, že to bude poprvé a naposledy. Od letoška firmu řídí nový šéf John Flannery, nicméně i on má v plánu na dividendy sáhnout.

Společnost i proto zatím pozdržela oznámení výše dividendy, a to neznámo dokdy. Je pravděpodobné, že současná vysoká úroveň dividendy bude snížena. Loni na jednu akcii firma vyplatila 0,96 dolaru, letos to rozhodně nebude více.

Při současné úrovni dividend by společnost musela buď zvýšit výsledky hospodaření, či výrazněji snížit investice. Výši investic zatím společnost pokrývá z poměrně aktivního prodeje svých aktiv. Bez nich by už to tak jednoduché nebylo. Svá aktiva rovněž nemůže rozprodávat věčně.

Akcie jsou nyní na nejnižší hodnotě od roku 2012 a od začátku roku již ztratily okolo 36 procent, což z tohoto titulu dělá nejhorší akcie z indexu Dow Jones. Co mohou ale investoři nadále očekávat?


GRAF: Vývoj akcií GE
Za posledních 12 měsíců, v dolarech

Zdroj: TradingView

Přeměna společnosti za běhu

V celém konglomerátu se dokončovala restrukturalizace, která definovala šest nejhlavnějších divizí:

  • výroba elektrické energie
  • těžba ropy a zemního plynu
  • přeprava
  • letectví
  • zdravotnictví
  • finance

Restrukturalizace je sice téměř dokončena, avšak její účinky se do výsledků hospodaření dostaví z větší části teprve v budoucnu. To je také jeden možný důvod menší paniky investorů.

Není všechno tragédie

Zatím to ale nejsou pro GE jen špatné zprávy. Jak už bylo řečeno na úvod, koncern se domluvil s technologickým gigantem Apple na spolupráci na specializovaném softwaru s názvem GE Predix.

Systém shromažďuje a analyzuje data snímaná z větrných turbín a leteckých motorů a nově by měl být propojen s mobilním operačním systémem iOS.

„Nový software, který vyvíjí Apple, mimo jiné umožní manažerům elektráren stanovit nejvhodnější dobu pro odstavení bloků kvůli údržbě,“ uvedl k tomu Kevin Ichhpurani, viceprezident divize GE Digital.

Predix bude pracovat na bázi cloudové aplikace a bude jej možné propojit s širokou škálou produktů GE. Software následně zanalyzuje data z těchto produktů a pomůže uživateli zefektivnit jeho chod z pohledu hospodárnosti či potenciálních hrozeb.

Investoři rozhodnou

UŽ JSTE SI OBJEDNALI?

Peek weak

Jak to bude s GE dále, napoví listopadové setkání generálního ředitele GE Johna Flanneryho s investory. Ten ve svém prohlášení informoval, že společnost se soustředí na lepší řízení a snižování komplexnosti celého modelu.

Odborníci předpovídají snížení dividendy o nejméně 30 procent, což by v reálu mohlo způsobit další propad akcií.

Otázkou však zůstává, do jaké míry je do tržní ceny akcií promítnuto očekávání snížení dividend. Realita nakonec může být zcela jiná a toto setkání s investory může nastartovat růst akcií i přes snížení dividend a zároveň také světlejší zítřky pro celý, byť poměrně okleštěný konglomerát.

Nebude tedy náhoda, že dle řady zkušených investorů by mohly být tyto akcie nyní výbornou šancí pro budoucí výnosy.

Mohlo by vás také zajímat

Komentář
0 shares970 views

Dočkáme se do Vánoc eura za méně než 25 korun?

Jan Bureš - 23. listopadu 2017

Česká koruna pokračuje ve spanilé jízdě a drží se pod klíčovou hodnotou 25,50 CZK/EUR. Proč přes vysokou překoupenost rozšiřuje své zisky a co čekat dál? Nad tím se v komentáři…

Článek
1 shares1004 views

Stane se Start živou vodou pro pražský burzovní parket?

Martin Sklenský - 21. listopadu 2017

Pražská burza chce dát opět šanci malým a středním podnikům, jejichž tržby překračují jeden milion eur. Nový trh Start slibuje jednodušší pravidla obchodování a menší bariéry vstupu společností na burzu.…

Článek
61 shares9699 views

Přiložte mobil. Zaplaťte. Do Česka vstoupil Android Pay

Libor Akrman - 21. listopadu 2017

INFOGRAFIKA UVNITŘ. Operační systém Android je celosvětově přítomný v každých čtyřech mobilech z pěti, celkem je ve více než dvou miliardách telefonů. Jeho mobilní peněženka Android Pay si však cestičku…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.