Jarní data Mezinárodního měnového fondu (MMF) ukazují, že Evropa se stává skanzenem. Budeme mít další slabý rok, kdy se budeme pohybovat těsně nad nulou, zatímco jiným se bude dařit lépe. Nůžky mezi námi a Ruskem se podle dat přivřou. Tak to ale přece být nemělo.
Zhoršený výhled pro Česko
Začněme hezky od České republiky. Ta je pro nás nejdůležitější. MMF opět zhoršil výhled Česka. Zatímco ještě v říjnu čekal růst o 2,3 procenta, už v listopadu čekal jen 1,2 procenta a nyní přichází s růstem o 0,7 procenta.
Někdo bude říkat, že i tak je to hezký obrázek, protože když si uvědomíme, že v roce 2023 jsme klesali o 0,4 procenta, jedná se o zlepšení. Jenže toto mi přijde jako chvála za každou cenu.
Zajímavé je, že české ministerstvo financí očekává letos růst o 1,4 procenta, aby následující rok ČR rostla o 2,6 procenta. To je divné. Tak velký rozdíl mezi institucemi obvykle není.
Nejslabší ve Visegrádu
Nabízí se otázka, jestli to není tím, že se blíží volby a je třeba prezentovat ekonomiku v lepším světle. Dnes na tuto otázku neumíme odpovědět, ale za pár měsíců se uvidí. Já osobně čekám nižší růst.
V každém případě dobrá čísla nahrávají politikům. Pokud by ekonomika rostla rychleji, budeme plnit řadu parametrů, jako třeba tzv. maastrichtská kritéria, která umožní přijetí eura, po kterém volá řada vládních stran.
V každém případě z celé V4 máme mít podle odhadu nejslabší růst. Fond předpokládá, že HDP Slovenska se letos zvýší o 2,1 procenta. V Maďarsku by měl růst činit 2,2 procenta a v Polsku dokonce 3,1 procenta.
To signalizuje, že v Česku zažijeme další promarněný rok. My se snad ani letos nedostaneme na výsledek před covidem.
Lídři EU ztrácejí dech
MMF odhaduje, že se situace největší evropské ekonomiky zhorší. Německo prý poroste ze všech vyspělých ekonomik nejméně. I zde je vidět postupné zhoršování prognózy. V lednu tvrdili, že ekonomika poroste o 0,5 procenta, nyní očekávají jen o 0,2 procenta.
Problémy jsou přitom jasné. Ekonomika trpí kvůli demografickým důvodům. Má nedostatek pracovních sil, a navíc má problémy s transformací na zelený průmysl.
Tyto problémy jsou i jinde, a tak Francie proti původní prognóze zpomalí z jednoho procenta na 0,7 procenta. MMF by přitom mohl opět snížit odhad, protože už nyní varuje Evropu před potenciálním rozpadem dodavatelských řetězců. Toto vždy vede k nižší výrobě a vyšší ceně.
Sankce na Rusko evidentně nefungují
MMF zveřejnil i očekávání vývoje ruské ekonomiky. Tady asi většina lidí čeká propad, protože si pamatují, jak nám před dvěma lety tvrdili, že v Rusku po opuštění SWIFT nastane katastrofa. Nic takového se ale nestalo.
VÍCE K TÉMATU:
Ruská ekonomika po dvou letech sankcí: zatím roste, vyhlídky pro běžné Rusy jsou ale špatné
Západ zaspal. Soustředil se na Green Deal a ve zbrojení nemá proti Rusku a Číně šanci
Návrat do doby Sovětského svazu, tak vypadá současná ruská ekonomika, tvrdí šéfka MMF
Na jedné straně sankce, na straně druhé bez Ruska by Evropa neměla vzácné kovy
Mimochodem i proto, že SWIFT Rusko nikdy plně neopustilo. Rusko má podle dat růst nejrychleji z ekonomik označovaných v MMF jako vyspělé ekonomiky. Na rozdíl od střední Evropy tady MMF postupně výhled zlepšuje. V lednu čekal růst Ruska o 2,6 procenta, aby v dubnu čekal růst už na 3,2 procenta. V roce 2025 se čeká zpomalení na 1,8 procenta. Jenže to je stále tak vysoký růst, že ho my možná ani nedáme.
Ukazuje se, že se ekonomika Ruska rychle a efektivně změnila na válečnou ekonomiku. Dokáže sankce snadno zvládat. Je najednou více soběstačná. Domácí spotřeba se přitom moc nezměnila, stejně jako domácí investice.
Evidentně je se sankcemi něco špatně. Buď je nutné je přitvrdit, nebo opustit. Stávající stav je kočkopes.