Mohlo by vás také zajímat
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec
Patrik Novotný 3. září 2024Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na…
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
- ČLÁNEK
Zonky za sedm let existence přitáhlo desetitisíce drobných investorů
Již přes 50 tisíc lidí „zaparkovalo“ své finance jako investici u Zonky. Zájem o jednoduché zhodnocení nepolevil ani v době pandemie.
Peníze vládnou světu. To platí jak pro snahy lidí je zhodnotit, tak pro uspokojení potřeby si je někde vypůjčit za (ideálně) co nejnižší úroky. Pokud se podíváme na stránku zhodnocování, v současné době pomalu narůstající inflace rozhodně nemá smysl úspory „sušit“ na bankovním účtu. V reálu totiž dochází k jejich znehodnocování.
I proto se lidé rozhlížejí po lepším zhodnocení. Ne všichni však mají natolik velké prostředky, aby za ně buď koupili nemovitost (a to ještě pomíjíme vysoké ceny nemovitostí), nebo je vložili do fondů.
A finanční gramotnost Čechů zatím také není na takové úrovni, aby své investice masivněji řešili prostřednictvím akcií, dluhopisů či komodit.
Lidé lidem
V posledních letech se nicméně otevírají i další možnosti, jak peníze rozumně a jednoduše zhodnotit. Tuto možnost nabízí tzv. P2P půjčky, zjednodušeně řečeno od lidí lidem, což dokáže zprostředkovat i jednoduchá on-line služba.
I zde se projevily důsledky pandemie koronaviru, který svět investic posunul ještě více do světa on-line. Na druhou stranu P2P platformy šly touto cestou již dříve, takže spíše těžily z rozšíření digitálního povědomí a práce uživatelů. I díky tomu se k drobným investorům dostala jak investiční příležitost, tak také propojení s těmi, kdo finance potřebují.
V Česku existuje několik služeb, z nichž nejznámějším zástupcem a vlastně i průkopníkem této služby je Zonky, které vzniklo již před sedmi lety.
Za tuto dobu se služba osvědčila a lidé se ji naučili využívat. Jako investorský nástroj ji využilo skoro 50 tisíc drobných investorů, zatímco na potřebnou půjčku přes ni dosáhlo přes 70 tisíc lidí. Přes Zonky za zmíněné období „proteklo“ více než 16 miliard korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dobrá půjčka neznamená problém. V mnoha situacích se úvěr vyplatí, říká šéf risku Zonky Aleš Černý
Sňatek z rozumu? PPF spojí Air Bank a Zonky pod jednu střechu
Jak hodnotit platformy půjček mezi lidmi – tzv. P2P půjček?
Sázka na Rentiéra
Před dvěma lety pak Zonky nabídlo zájemcům službu Rentiér, která se stala šikovným řešením pro drobné investory.
„Nabízíme možnost zhodnocování peněz zájemců, kteří ale nechtějí řešit, do které konkrétní půjčky zainvestují. Zonky Rentiér se o vše postará za ně. Vstupní investici automaticky rozloží do několika stovek půjček napříč celým portfoliem Zonky a tím minimalizuje riziko,“ vysvětluje Jana Pokorná, tisková mluvčí firmy.
Právě tuto vlastnost oceňují začínající investoři, které se P2P platforma snaží přilákat. A jak ukazují výsledky za loňský rok a vlastně i ten letošní, zákazníci na to slyší. „V loňském roce se nám dařilo navyšovat počet klientů, kteří si u nás berou půjčku. Rostl i počet klientů, kteří mají možnost do těchto půjček zainvestovat. To se pozitivně projevilo v hospodářském výsledku firmy,“ dodává Jiří Humhal, CEO Zonky.
Vylepšené změny parametrů
Společnost Benxy, která Zonky provozuje a která je součástí skupiny PPF, loni sice vykázala ztrátu ve výši 34 milionů korun, nicméně v meziročním srovnání tato ztráta klesla o 91 procent.
„Pokud bychom nemuseli vynakládat jednorázové náklady spojené s uzavřením expanze firmy do Španělska ve výši 40 milionů, zakončili bychom rok 2020 už v zisku,“ uvedl již dříve Humhal s tím, že Zonky se podařilo odstartovat dobře i letošní rok.
Do jisté míry jde podle něj o důsledek zlepšení parametrů služby Rentiér a její dostupnosti. Došlo ke snížení minimálního vkladu, který nyní začíná už na deseti tisících korun (oproti dřívějším 50 tis. Kč, pozn. red.).
Zároveň byl zrušen vstupní poplatek, což si však firma částečně kompenzuje mírným navýšením poplatku za správu. Platforma také vyšla vstříc zájemcům o půjčku, kde od března nabízí klientům (novým i stávajícím) půjčku nově až do výše 900 tisíc korun. Zároveň byla prodloužena maximální doba splácení na deset let.
Další propojení
V rámci synergických procesů ve skupině PPF navíc mají k Zonky přístup i klienti Air Bank, která je také součástí PPF. Mohou si službu sjednat na pobočkách banky a Rentiér je také od dubna součástí bankovní aplikace My Air, což zájemcům umožňuje investovat přímo v mobilním bankovnictví Air Bank.
„Integrace Zonky Rentiéra představuje atraktivní obohacení investičních možností našich klientů, které plánujeme rozšiřovat i do budoucna,“ říká Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní finanční služby Air Bank.
V budoucnu by další rozšíření nabídky pro investory mohlo přinést i spojení Zonky a Air Bank s významnou bankou na českém trhu, Monetou. Spojení jako takové sice nedávná valná hromada Monety odsouhlasila, nicméně zatím neschválila způsob financování plánované fúze. Jak ale uvedli zástupci PPF i Monety, jednání určitě budou pokračovat tak, aby obě strany dosáhly vytčeného cíle.
Tím pádem by se investiční možnosti Zonky Rentiéra mohly dostat i k dalším klientům, kteří mají zájem o jednoduché, a přitom efektivní zhodnocení svých financí.