Na jedné straně stojí firma, která umožňuje, aby „lidé půjčovali lidem“ a generuje více než 300milionovou ztrátu. Na straně druhé mladá dynamická banka, která je za letošní první pololetí v zisku bezmála 800 milionů korun (za loňský rok pak 1,5 miliardy korun, pozn. red.).
Tyto dvě instituce, které patří do rodiny skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera – tedy Zonky a Air Bank, nyní spojují síly.
„Cílem je umožnit klientům Air Bank jednodušší přístup ke službám Zonky a naopak,“ uvedla ve zprávě, kterou zveřejnila Air Bank, Jana Karasová, mluvčí banky.
Blízká firemní kultura
Benxy vs. Zonky |
Zonky funguje od června 2015. Založení společnosti inicioval Home Credit u startupového inkubátoru CreativeDock, který zajistil vývoj IT platformy a uvedení na trh. Loni na podzim, Zonky změnila své jméno na Benxy, důvodem byl plán proniknout na trh ve Španělsku a Německu. Nicméně letos na jaře plány na expanzi zarazil Home Credit, rovněž patřící do rodiny PPF. |
Podle ní se Zonky, resp. společnost Benxy, která za Zonky stojí, stane dceřinou firmou banky, nicméně bude nadále pokračovat pod svou značkou. Užší spolupráci obou společností by podle Karasové měla usnadnit jejich velmi blízká firemní kultura.
„Věříme, že společnými silami dokážeme značku Zonky a její služby posunout ještě dál, a to i díky rychle rostoucí klientské základně Air Bank,“ říká Michal Strcula, generální ředitel Air Bank.
Banka v tuto chvíli eviduje 828 tisíc klientů, kteří u ní mají 943 tisíc běžných a přes půl milionu spořících účtů. Celkový objem vkladů v pololetí přesáhl 115 miliard korun.
Oproti tomu Zonky je silně ztrátová, jak nedávno upozornil týdeník Hrot na základě informací v obchodním rejstříku. Podle něj kumulovaná ztráta od vzniku firmy v roce 2015 přesáhla 900 milionů korun.
Navzdory tomu, ale se byznys Zonky rozrůstá, objem poskytnutých úvěrů loni činil 4,6 miliardy korun, když meziročně narostl o více než třetinu. Navíc Zonky přibývá i klientů, kteří chtějí prostřednictvím P2P půjček investovat. Těch už eviduje Zonky 34 tisíc s investovaným finančním objemem přes 3,5 miliardy korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Moneta, Home Credit a Air Bank: pro koho byla obří bankovní fúze nevýhodná?
Pavel Novák (Zonky): Jakmile zlomíme v půjčování Čechy, zamíříme na zahraniční trhy
Širší nabídka služeb a úspora nákladů
A právě toto je oblast od které, si spojení obou společností slibuje. „Klientům Air Bank to v době nízkých úrokových sazeb přinese další možnosti pro investování volných peněz. Stejně jako další možnosti půjčení si v případě, kdy naopak nějaké peníze navíc potřebují. To přinese nové příležitosti i pro existující investory služby Zonky,“ uvádí společná zpráva.
„Díky užšímu propojení Air Bank a Zonky najdou klienti vedle sebe to nejlepší, co dnes svět půjček nabízí – flexibilní bankovní půjčku Air Bank, oceňovanou pravidelně za férovost ke klientům, a P2P půjčku Zonky, jejíž sazby patří díky financování samotnými lidmi k nejnižším na trhu,“ dodává k tomu Jiří Humhal, šéf Zonky.
Zatímco klienti obou institucí by měli využívat i nadále služby obou ve stejném rozsahu jako doposud, resp. širším, tak Zonky a Air Bank si hlavně slibují, že sníží náklady. Jak uvedl týdeník Hrot, náklady stahují Zonky do ztráty, když hlavní podíl činí osobní náklady (241 milionů Kč) a marketingové (119 milionů Kč)
Podle společné zprávy chtějí hledat úspory hlavně v oblasti IT systémů a pracovních činností, které jsou v obou firmách stejné nebo velmi podobné. Např. jen Zonky podle Hrotu za IT ročně utratí 42 milionů korun.
Air Bank v minulosti stála před spojením s jiným bankovním obrem – Monetou Money Bank. Nyní tedy sáhla po menším soustu, navíc z „vlastních rodinných řad.“