Mohlo by vás také zajímat
Fígl na ústavní soud. Německo našlo možnost, jak dotovat vodík
František Novák 17. května 2024I přes dluhovou brzdu, kterou potvrdil německý ústavní soud, Scholzova vláda našla možnost, jak do vodíkové infrastruktury napumpovat miliardy eur.…
Lepší pomoc MMF než rubly. Obavy ze západních sankcí mění názor zemí na ruský platební systém Mir
Tereza Engelová 12. října 2022U obavy před západními sankcemi Turecko i Egypt couvají z účasti v ruském platebním systému Mir. Rusům v zahraničí se…
William Jalloul (Flowpay): Žádné výkazy, půjčujeme firmám na základě každodenních dat
Libor Akrman 8. června 2022Fintech start-up Flowpay.io poskytuje malým a středním podnikům financování založené na novém, zcela odlišném modelu hodnocení rizika. „Bonitu klientů vyhodnocujeme…
- ANALÝZA
Jak hodnotit platformy půjček mezi lidmi – tzv. P2P půjček?
Investice do P2P půjček jsou stále ještě relativně novým investičním nástrojem s minimem regulace, která umožňuje různým poskytovatelům zveřejňovat různé zavádějící údaje. Jak se na poli P2P vyznat a orientovat mezi poskytovateli? Pokusíme se vám poradit.
Lidé půjčují lidem, zní slogan jedné společnosti zprostředkující finanční produkty na bázi peer to peer (P2P) tedy přímých půjček mezi lidmi, ale přesně vystihuje podstatu tohoto fenoménu.
P2P půjčky již naplno fungují i v České Republice a stávají se stále častěji součástí investičního portfolia mnoha lidí. Je to však relativně nová služba, která je zatím jen velmi málo regulována. Každý provozovatel se tak sám rozhoduje, jak bude prezentovat klíčové informace pro investory.
Mnoho začátečníků, ale i pokročilejších investorů se nedokáže správně orientovat ve spleti nabídek. Tento článek by vám měl pomoci ke správnému postupu hodnocení při výběru platformy.
Výnos a riziko
Spousta investorů posuzuje P2P půjčky jen podle výnosu, který jim platforma nabízí. Vyšší výnos se pro ně rovná lepší platforma. Tohle srovnání čistě podle výnosu bohužel často najdeme i na mnoha rádoby seriózních blozích.
Nicméně jen výnosem se řídit nelze. Výnos, ač sám o sobě důležitý ukazatel, musí být vždy srovnáván s rizikovostí dané platformy a portfolia jejích půjček. Poučka, že vyšší výnos jde vždy ruku v ruce s vyšším rizikem je pravdivá. Ale jen do určité míry, protože zde vstupuje do hry více faktorů.
Stejně jako investice do vysoce rizikových akcií firem z rozvojových zemí nelze srovnávat s investicí například do českých státních dluhopisů, tak ani P2P platformy nejsou stejné a nemají stejné riziko.
Rizikovost platformy
Jak ale posoudit rizikovost dané platformy? Klíčové je posouzení rizikovosti portfolia podkladových půjček, které jsou poskytovány koncovým zákazníkům.
Podkladová půjčka je ta půjčka na samém konci celého řetězce: investor – P2P platforma – poskytovatel půjčky – dlužník.
To, že vám někdo nabízí investici s výnosem třeba 12 procent, což by se jevilo jako přiměřeně riziková investice, totiž často neznamená, že dlužník platí podobný úrok poskytovateli půjčky. Ukážeme si to na dvou příkladech nejznámějších platforem:
Příklad č. 1: Zonky
Platforma Zonky, poskytovatel Zonky, úvěr 20 tisíc korun, 84 měsíců, 9,99 procenta výnos pro investora (negarantovaný, tudíž reálný očekávaný výnos po započtení rizika je přibližně 5,9 procenta).
Tento úvěr byl poskytnut dlužníkovi s roční úrokovou mírou 13,49 procenta + 2 procenta za vyřízení, což dělá RPSN kolem 14,2 procenta.
Investujeme tedy do podkladové půjčky ohodnocené na 14,2 procenta ročního výnosu. To nám umožňuje srovnávat její rizikovost s jinými investičními nástroji (spořicí účty, dluhopisy, akcie). A to je jeden z nejrizikovějších ratingů na Zonky.
Příklad č. 2: Mintos a Mogo
Platforma Mintos, poskytovatel Mogo, úvěr 1491 EUR, 11 měsíců, 9,0 procenta výnos pro investora („garantovaný“). Tento úvěr byl poskytnut dlužníkovi s RPSN 66,2 procenta. Investujeme tedy do podkladové půjčky ohodnocené na 66,2 procenta ročního výnosu!
A to je jedna z méně rizikových půjček na Mintosu, rychlé nahlédnutí do aktuálních nabídek ukazuje, že RPSN v řádech přes 1000 procent nejsou žádnou výjimkou (ano, není to překlep, je to přes tisíc procent).
Náš výnos sice může být v tomto příkladu až o polovinu vyšší než u Zonky, ale rizikovost ztráty velké části investice (nikoliv pouze výnosu) je značná.
Pozor na garanci výnosu
Mintos, respektive někteří poskytovatelé půjček (takzvaní originátoři) na Mintosu, ale i jinde nabízí něco, co nazývají „garancí výnosu“, případně „garancí vykoupení“. Tyto „garance“ – úmyslně je píšu v uvozovkách – ve skutečnosti téměř vždy vše garantují jen v případě, že se bude dobře dařit. A portfolio by vám velmi dobře vynášelo i bez těchto garancí.
Jakmile by se příjmy poskytovatele půjček propadly pod hodnotu garancí, tak s velmi velkou pravděpodobností vyhlásí tento poskytovatel úpadek. A vy tak přijdete o všechny „garantované“ investice u tohoto poskytovatele, nebo se vám vrátí jen velmi malá část.
Pravda je dokonce taková, že bez těchto garancí by vaše příjmy byly sice volatilnější, ale téměř s jistotou dlouhodobě vyšší. Tyto garance totiž v praxi fungují tak, že poskytovatel půjček půjčuje na daleko větší úrok, než dostávají P2P investoři a z rozdílu výnosu hradí právě ty zkrachovalé půjčky.
To v lepším případě. V tom horším je hradí z peněz, které poskytli noví investoři, a doufá, že se výnosy mezitím srovnají a on bude moci vyplatit každého. Tyto „garance“ zkrátka fungují jen do doby, dokud se poskytovatel půjček nedostane do problémů. Tedy jednoduše jen do doby, než byste ty garance skutečně potřebovali.
Lze namítnout, že je ale přece jenom výhodnější investovat někde, kde mi u půjček s výnosem třeba 12 procent alespoň tu garanci nabídnou než tam, kde mi nenabídnou vůbec nic. To by byla pravda jen v případě, že by obě platformy poskytovaly srovnatelně rizikové podkladové půjčky. Jak jsme si ale ukázali výše, rizikovost těch půjček je nesrovnatelná.
Srovnání s dluhopisem
V praxi je to v podstatě firemní dluhopis s určitým výnosem (kolem 9-18 procent) a průběžným splácením, vydaný velmi rizikovou úvěrovou společností. U dluhopisu totiž máte také „garanci“, že vám bude zaplacen slíbený výnos i když zkrachují některé koncové úvěry poskytnuté společností, která dluhopis vydala.
U dluhopisu je ale lidem jasnější, že když zkrachuje vydavatel dluhopisu, tak nedostanou nic. U P2P půjček to mnozí netuší a mají falešný pocit lepšího zajištění jejich investic, protože je přece mají s garancí.
Dokud se ekonomice daří, tak i vysoce rizikové půjčky fungují a poskytují nadprůměrné výnosy. A v podstatě příliš nezáleží na skladbě portfolia půjček daného poskytovatele. Zcela jiná situace však nastane, jakmile udeří krize.
Rizikové půjčky mají několikanásobně vyšší pravděpodobnost defaultu. A portfolia složená především z těchto půjček zaznamenají masivní ztráty. Oproti tomu portfolia složená z kvalitních podkladových půjček zaznamenají citelný propad výnosů, ale často se udrží dokonce v kladných číslech.
Finanční situace poskytovatele financí
Riziko P2P půjček však neleží pouze v podkladových aktivech. Je dobré vždy posoudit i samotnou finanční situaci poskytovatele půjček a poskytovatele platformy. A to nejen samotnou ziskovost, ale celkové cash flow (toky peněz) a závislost na přílivu nových peněz.
Obejde se bez drobných investorů, když by náhodou došlo k panice a lidé přestali posílat nové peníze? Má dostatečné rezervy pro krytí ztrát a financování nových půjček? Nebo je zcela závislý na přísunu nových peněz a v případě krize může velmi rychle skončit?
Proto je dobré diverzifikovat své investice napříč poskytovateli i platformami. A také dobře zvolit kolik investuji do méně výnosných, ale bezpečnějších platforem a kolik do výnosnějších, ale velmi rizikových platforem.
Neinvestovat víc, než mohu tratit
Zde opravdu platí, že bych neměl investovat více, než si mohu dovolit ztratit. Pozor také na agregátory poskytovatelů půjček.
Pokud nastane větší panika, lidé nebudou příliš rozlišovat, kteří poskytovatelé na platformě jsou problematičtí a kteří mají šanci přežít. Zároveň se pokusí masově stáhnout své investice z dané platformy, čímž mohou spustit dominový efekt a stáhnout ke dnu i relativně stabilnější poskytovatele.
Není nic špatného přidat do svého investičního mixu některé rizikovější investice, já osobně to také dělám, ale je důležité být si plně vědom rizika, které podstupuji. Nelze slepě srovnávat aktuální výnosy nebo se nenechat nalákat na rádoby garance.
Vždy si uvědomte, proč se někomu vyplatí draze si půjčovat od jednotlivců, když by si mohl půjčit jednoduše od banky nebo velkých finančních investorů. Odpověď je, že ta banka by za takový výnos peníze nepůjčila, protože na rozdíl od vás zná velmi dobře rizikovost takové investice.
Volatilita výnosů
Volatilitou rozumíme výkyvy ve výnosu. Pokud platforma nenabízí nějakou formu „garantovaného“ výnosu, tak je třeba se podívat, kolik jsou očekávané rizikové náklady a vždy počítat s dlouhodobým výnosem po započtení těchto nákladů.
U negarantovaných úvěrů je zcela normální, že je výnos v prvních měsících až letech investování výrazně vyšší, poté začne klesat, protože se začnou projevovat dopady zesplatněných úvěrů a poté zase o něco stoupne, protože se projeví výnosy z vymáhání těchto zesplatněných úvěrů.
Neinvestujte proto bezhlavě a nepočítejte s úvodním výnosem, ale také nezačněte panikařit v momentě, kdy výnos začne znatelně klesat (pokud tedy neklesá výrazně pod výnos se započtením rizikových nákladů).
Vymáhání zesplatněných úvěrů nějakou dobu trvá a časem se začne projevovat kladně a výnos zase o něco stoupne. P2P půjčky fungují jen v případě, že necháte ty zdravé plně vydělat a vykrýt ztráty těch problematických. Pokud po prvních pár zesplatněních prodáte všechny půjčky, tak realizujete plné ztráty, ale jen částečné zisky a výsledek může být dokonce záporný.
Za stabilitu se platí
Naopak platformy, které nabízí nějakou formu „garance“ nebo nabízí úvěrové produkty se stabilním výnosem (dluhopisy, bondy) mají většinou výnosy poměrně stabilní, ale to platí jen do momentu krize, kdy náhle můžete přijít o velkou část nebo i většinu aktuálně investovaných peněz.
Uvědomte si, že za jakoukoliv garanci nebo stabilitu vždycky musíte platit částí svého dlouhodobého výnosu. Volatilitu a výnos také výrazně ovlivňuje měna, ve které investujete.
Pokud jste například začátkem roku 2017 investovali do úvěrů v EUR s výnosem 12 procent, byl váš korunový výnos na začátku roku 2017 pouze zhruba 6,5 procenta bez započtení nákladů na převody měny.
V jiných letech může být korunový výnos ale naopak vyšší a investice v cizích měnách mohou být dalším zdrojem diverzifikace investic.
Zajištění úvěrů
Ač by se mohlo zdát, že zajištěný úvěr je daleko lepší než nezajištěný, nemusí tomu tak vůbec být. Ano, konkrétní úvěr konkrétnímu dlužníkovi je vždycky lepší, pokud má nějaké zajištění, ale v realitě se většinou jedná o naprosto jiné dlužníky a jiné úvěrové situace.
Proto úvěry poskytnuté kvalitně prověřeným dlužníkům, kteří mají poměrně stabilní zdroje příjmů, mohou být daleko lepší a dlouhodobě bezpečnější, než úvěry poskytnuté majitelům aut nebo nemovitostí, kteří často nemají skoro nic jiného než předmět zajištění.
Nemusíme chodit tak daleko do historie, abychom si vzpomněli na doby, kdy se prodejcům a automobilkám hromadily milióny aut, velké bazary byly na pokraji krachu a ceny nemovitostí padaly o desítky procent.
Odhad hodnoty zajištění
Další riziko spočívá v samotném odhadu hodnoty zajištění. Jeden z velkých poskytovatelů půjček „zajištěných“ nemovitostmi britský Lendy nedávno zbankrotoval a podle prvních analýz nuceného správce je hodnota zajištění pouze přibližně 55 procent investovaných jistin.
Přitom Lendy půjčoval maximálně na 70 procent hodnoty zajištění, to znamená, že zajištění mělo mít hodnotu přes 140 procent objemu poskytnutých půjček – nyní se však ukazuje, že je to zhruba pouhá třetina.
Hrozba developerských úvěrů
Obrovským rizikem jsou především různé developerské úvěry, které se čerpají postupně. Aby totiž došlo k nabytí plné hodnoty zajištění, je naprosto nezbytné, aby byl projekt dokončen v určité době a v potřebné kvalitě.
Nezřídka se stává, že se developer dostane do problémů a projekt stojí tak dlouho, až je potom často jediná možnost téměř vše zbourat a postavit znova. Náklady na sanaci pak snadno dosáhnou výše ceny pozemku, který má nakonec jako jediný nějakou hodnotu.
Nebo někdo, kdo se vrhl do přestavby, skončí v momentě, kdy jen omlátil omítky, vytrhal podlahy a strhl starý krov. Předmět zástavy má v ten moment snadno výrazně menší hodnotu než předtím. Proto nejlepším zajištěním úvěrů je především kvalitní práce risku a dobré úvěrové portfolio, kryté příjmovým potenciálem dlužníků.
Poplatky být musí
Platformy nemohou fungovat na vzduch a musí mít nějaký zdroj příjmů. Tím je část výnosu z podkladového aktiva. Je naprosto jedno, zda toto odúčtování proběhne na straně poskytnutí úvěru nebo vyplacení výnosu investorovi. Jsou to ty samé peníze.
Opět naleznete na internetu mnoho srovnání pro investory, kde se píše, že platforma má „nulové poplatky“. Takové srovnání je velmi zavádějící a chybné. Opět jako u rizika je potřeba se dívat na celý řetězec plateb – to znamená, kolik si bere poskytovatel půjčky a kolik platforma (někdy to je jeden a ten samý subjekt).
Když se vrátíme k našemu předchozímu příkladu, tak Zonky (které je platformou i poskytovatelem půjčky) si z daného úvěru bere přibližně 4,2 procentních bodů (cca 29 procent výnosu). Oproti tomu Mintos s Mogo si z úvěru v příkladu berou 57,2 procentních bodů (cca 86 procent výnosu) – a v extrémních případech dokonce tisíce procentních
bodů a 99 procent výnosu.
Pokud je za tu cenu poskytována alespoň „garance“ odkupu tak je to částečně omluvitelné. Ale i půjčky zcela bez garance ponechávají investorovi kromě plného rizika jen pětinu až třetinu výnosu a 60-80 procent výnosu jde poskytovateli půjčky a Mintosu.
Obecně lze říci, že daleko důvěryhodnější jsou platformy, které jsou plně transparentní ohledně výše podílu, který si z úvěru bere platforma a poskytovatel úvěru.
„Nulové poplatky“ mají význam pouze jako informace, že výnos po započtení rizika bude pro investora konečný a nebude o nic dalšího ponížen. Pokud ale srovnáváme kvalitu a efektivitu platforem a to, kolik si nechávají pro sebe, je potřeba se vždy dívat na celý obrázek.
VÍCE K TÉMATU:
Pavel Novák (Zonky): Jakmile zlomíme v půjčování Čechy, zamíříme na zahraniční trhy
Martin Pejša (Creative Dock): Chceme „bořit“ odvětví, která volají po změně
Proč se nedaří alternativním taxislužbám Uber a Lyft?
Likvidita vložené investice
Dalším hodnotícím parametrem je možnost zpětného výběru investovaných peněz – tzv. likvidita. Většina P2P platforem díky tomu, že se většinou spolu s úrokem splácí i jistina, nabízí při zastavení reinvestic poměrně dobrý zdroj průběžných peněžních příjmů. Protože se vám vyplácí nejen výnosy, ale i část investovaných jistin.
Přesto, pokud potřebujete náhle vybrat větší obnos, je důležité, zda platforma nabízí i takzvaný sekundární trh, kde je možné prodat vaše podíly v úvěrech jiným investorům nebo provozovateli platformy.
V ideálním případě by měla umožňovat prodat celé portfolio, včetně problematických úvěrů a získat tak maximum prostředků zpět, pokud jsme se tak rozhodli. Mějte však na paměti, že to pro vás bude znamenat menší výnos, než kdybyste nechali půjčky doběhnout.
Riziko sekundárního trhu
Opět pouhá existence sekundárního trhu žádnou likviditu negarantuje. Ano, nyní se tam třeba vše dá prodat během pár sekund nebo maximálně hodin. Ale v momentě, kdy vypukne nějaká panika, bude sekundární trh zcela zahlcen. Nikdo pak nebude chtít nakupovat nebo budete moci prodat jen s obrovskou ztrátou.
Případně provozovatel, který má problém se získáváním financí na financování nových úvěrů, sekundární trh zcela zastaví. Stejně tak platformy nabízející odkup za určitý poplatek mají většinou v podmínkách, že k odkupu dojde jen v případě, že úvěry lze znovu prodat ostatním investorům.
Existence dobrých sekundárních trhů je jistě velkou výhodou. Vždy však počítejte s tím, že v době krize mohou být finance investované v P2P platformách velmi obtížně dostupné.
Jeden z největších poskytovatelů P2P půjček britský Funding Circle donedávna umožňoval prodej na sekundárním trhu, který trval nejdéle zhruba jeden den. Nyní (od září 2019, pozn. red.) stejný prodej jen zdravých půjček trvá více jak sto dní.
Dobrý poskytovatel by měl umožnit nejen prodej celého portfolia, ale také prodej se slevou. Ten zaručuje likviditu i v problematických časech, protože je větší šance, že se najde kupec vašich pohledávek.
Vybírejte pečlivě
Investice do P2P půjček jsou stále ještě relativně novým investičním nástrojem s minimem regulace, která umožňuje různým poskytovatelům zveřejňovat různé zavádějící údaje.
Vybírejte proto pečlivě, kam své peníze investujete. Upřednostňujte poskytovatele, kteří jsou maximálně transparentní ohledně poplatkové politiky. Dobře také posuzujte kvalitu úvěrového portfolia.
Kvalitní poskytovatelé vždy zveřejňují kompletní loanbook (seznam všech historicky poskytnutých úvěrů se základními informacemi o výnosu, zesplatnění atd.). Několik procent výnosu navíc dnes může znamenat velmi citelné ztráty v budoucnu.
Poměrně slušně napsaná analýza, s to garancí v uvozovkách souhlasím. Jen jste také mohli ukázat příklady na Mintosu s rpsn 10-20%, jsou celkem bězné a srovnatelné s kontokorentem v bance. A při tom adorování Zonky jste se nezmínili že je asi půl miliardy v mínusu.
Nepodceňuji rizika a nepřeceňuji garance, ale v reálu je to tak, že na Zonky mám několik půjček s výnosem 4-5 %, které věřitelé neplatí a není žádná záruka, že z nich ještě někdy něco uvidím, zatímco na Mintosu za poslední 3 roky nemám ztrátu ani Kč ani Euro, všechny garance a BuyBack proběhly v pořádku a peníze se vrátily. Takže na příští ztráty či krizi mám do jisté míry nabito dosavadními zisky.
%.Pěkně napsaný článek. Vedle Mintosu ještě testuji Bondster. Zatím garance i BuyBack proběhli v pořádku, jak v Kč tak Euro. Dobrý zákaznický support. Výnos přes 9%.