Mohlo by vás také zajímat
Velká Británie stojí na prahu recese. A centrální banka ji ještě přiškrtí
Jan Strouhal 14. září 2023Ekonomice Velké Británie se v posledních měsících vůbec nedaří. Země bojuje s vysokou inflací a s poklesem hospodářského růstu. Britské…
Rusko má problém. Nedokáže porazit populární dolar, má blokované miliardy v Indii
František Novák 14. září 2023Obcházení západních sankcí a prodej ropy do Číny a Indie má své limity. Kreml má uvězněny v přepočtu desítky miliard…
Reálné mzdy z roku 2018, zlevňování elektřiny a zdražování benzinu aneb souhrn 36. týdne 2023
Jan Strouhal, František Novák 8. září 2023Doba poklesu průměrné reálné mzdy je nejdelší v historii ČR; E.ON zlevní téměř milionu klientů elektřinu; paliva v Česku dál…
- ČLÁNEK
Změna klimatu svět vytrestá ztrátou bilionů dolarů. Nejvíce postihne Indii
Mohou se klimatické změny nějak podepsat na výkonu ekonomiky? Přesně tuto otázku si položili analytici společnosti Moody’s a na základě matematických modelů spočítali dopady globálního oteplování nejen na globální ekonomiku, ale i na jednotlivé země, Česko nevyjímaje.

Vlivem změny klimatu neodtávají jen ledovce v arktické oblasti. Nejhorší vyhlídky má Indie. Foto: Shutterstock
O důkazech, že naše planeta prochází klimatickými změnami, můžeme slyšet každý den. Jen namátkou si připomeňme zprávy z konce letošního června, kdy v Evropě udeřila extrémní vedra překračující hodnotu 40 °C. V důsledku globálního oteplování ustupují ledovce. V Grónsku se psí spřežení brodí vodou místo sněhu a himálajské ledovce tají dvakrát rychleji než v minulém století. A nejen to. Silné přívalové deště, kroupy velikosti golfových míčků a lokální záplavy plní v poslední době zpravodajské relace po celém světě.
#Greenland photo highlights extreme #Arctic melting. pic.twitter.com/P0xIZPA9TE
— H.G.R. Space & Tech (@PMagnetE) June 17, 2019
Americká vesmírná agentura NASA zjistila, že letos v červnu byly teploty celosvětově o 0,93 °C nad svým průměrem. Ke stejnému závěru došla i evropská instituce Copernicus Climate Change Service. Ta zjistila, že po celý červen teploty v regionu střední a východní Evropy překračovaly průměrné hodnoty.
Celosvětově pak bylo jen pár míst, kde bylo naopak chladněji než v dlouhodobém průměru – ve všech případech jsou to místa v oblasti Antarktidy.
Ekonomické dopady
Teplé počasí má své dopady i do finančního světa. Popsala je nedávná studie společnosti Moody’s Analytics.
„Kvantifikovali jsme ekonomické náklady změny klimatu napříč různými dopadovými kanály a vytvořili globální model, na jehož základě vznikly konzistentní předpovědi pro několik různých scénářů,“ uvedli analytici.
Analytikové kvantifikovali škody na hrubý domácí produkt (HDP) světových ekonomik při čtyřech různých scénářích. Jejich kalkulace při nejoptimističtější variantě jednostupňového oteplení planety do roku 2100 hovoří o globálních škodách ve výši 54 bilionů dolarů. Oteplení o další stupeň navíc by si vyžádalo dalších 15 bilionů dolarů.
Studie se nezaměřila jen na globální dopady, ale zkoumala i „vítěze a poražené“ v důsledku klimatických změn. V tomto směru jsou nejzajímavější výsledky u nejkrizovějšího scénáře, jímž je nárůst teploty o 4 °C v nepříliš dalekém horizontu příštích 30 let.
Nejvíc utrpí Indie
Podle modelů Moody’s Analytics by z velkých ekonomik nejvíce utrpěla Indie, jejíž reálný hrubý domácí produkt by kvůli nárůstu teploty klesl o 2,45 procenta do roku 2048.
GRAF: Ekonomičtí vítězové a poražení v důsledku globálního oteplování
Odhadovaný dopad na reálný HDP vybraných ekonomik v roce 2048, pokud teplota stoupla o 4 °C, v procentech.
Zdroj: Moody’s Analytics, Statista
Důvodem tak velkých negativních důsledků je struktura ekonomiky v této asijské zemi. Z hlediska počtu pracovníků má totiž nižší podíl zaměstnanců ve službách v poměru k výrobě, a tudíž by oteplování bylo pro Indii nejhorší, píší analytici.
Dalšími prohrávajícími by byly Čína nebo Rusko. Na druhou stranu jejich nižší ztráty by kompenzovaly výnosy ze zemědělské výroby a v případě Číny také turismus. Na opačné straně – tedy u „klimatických vítězů“ – stojí ekonomické mocnosti jako Kanada, Spojené království nebo Německo.
MAPA: Pár vítězů, jinak většina poražených
Odhadovaný dopad na reálný HDP vybraných ekonomik v roce 2048, pokud teplota stoupla o 4 °C; barevné škály ukazují změnu HDP v procentech.
Zdroj: Moody’s Analytics
Evropští vítězové |
Odhadovaný dopad na reálný HDP vybraných ekonomik v roce 2048, pokud teplota stoupla o 4 °C, v procentech.
|
Pokud se podíváme na Evropu, mezi drobné vítěze by se zařadil i středoevropský region. Česko by podle propočtů Moody’s mělo být v roce 2048 také v plusu. Hrubý domácí produkt by v důsledku oteplení mohl být o 0,6 procenta vyšší.
Z evropských zemí by na tom nejlépe bylo Lucembursko s růstem přes jedno procento a Rakousko, jemuž by oteplení přineslo růst HDP těsně pod jedním procentem.
Důvodem bude především pokles ceny ropy díky tomu, že globálně poklesne poptávka domácností po produktech, které se z ní vyrábí.
Zároveň studie odhaduje, že kvůli oteplení se zvýší turistický zájem o tyto země, což se také projeví na ekonomickém růstu.
Lepší severní polokoule Země
Analytici uzavírají svoji studii konstatováním, že klimatické změny rozhodně budou mít dopad na světové ekonomiky, i když s různým účinkem. „Nejzranitelnější budou rozvíjející se ekonomiky, země produkující ropu a státy v teplých oblastech. Výraznější dopady však budou patrné až ve druhé polovině 21. století.“
Na druhou stranu již zmíněné klimatické změny s sebou nesou také nejrůznější přírodní katastrofy, jejichž dopady na obyvatele přináší dodatečné náklady, například na obnovu poškozené infrastruktury. Nicméně tyto faktory analytici Moody’s do studie nezahrnuli.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jaslovské Bohunice před více než 40 lety: dvě havárie, dva hrdinové a dvě oběti
Budoucnost evropských ekonomik stojí a padá s autoprůmyslem. Co čekat od nových dat?
Reálné dopady Babišových kauz? Agrofertu by se mohla zhoršit pozice dlužníka

každý pátek ve vašem e-mailu.