Mohlo by vás také zajímat
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
- KOMENTÁŘ
Takhle draho bylo za finanční krize. Inflace znovu zrychluje a zřejmě ještě neskončila
Spotřebitelské ceny rostly v říjnu nejrychleji za uplynulých přesně třináct let, neboť naposledy byla inflace výraznější v říjnu 2008. Aktuálně se tedy meziročně vyšplhala už na 5,8 procenta. Lidé si připlatí hlavně za dopravu, oděvy či alkohol.
Nová data o inflaci opět překvapila rychlejším růstem, když míra inflace vyskočila na 5,8 procenta – nejvyšší úrovně od roku 2008.
Hlavním tahounem inflace zůstávají náklady spojené s bydlením, do kterých se postupně začínají promítat rychle zdražující energie. Dalším velkým „motorem“ zdražování zůstávají náklady spojené s dopravou, ve kterých se odráží zejména pokračující zdražování pohonných hmot.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Meziroční srovnání za posledních 12 měsíců, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com/ČSÚ
Inflace tedy opět překvapila ČNB vyšším číslem, ovšem míra překvapení již není zdaleka tak vysoká (3,8 procenta versus 3,5 procenta v listopadové prognóze).
Další růst lze čekat
I tak nová čísla pravděpodobně budou argumentem, proč dál pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb podle prognózy – v prosinci proto očekáváme nárůst sazeb na 3,25 procenta a v únoru na konečných 3,5 procenta.
Trhy však začínají po nových inflačních číslech koketovat s možností ještě výraznějšího nárůstu sazeb – dvouleté tržní swapy vyskočily k 3,65 procenta.
Výraznější růst sazeb skutečně nelze vyloučit, a to v případě, že by inflace vrcholila na přelomu roku ne v okolí sedmi procent, ale ještě výrazně výše než předpokládá poslední prognóza.
Současně s tím by ČNB pravděpodobně musela vidět pokračující stagnaci koruny (tedy žádné nové zisky)…..v takovém případě by ani meta 3,5 procenta nemusela být pro sazby konečnou zastávkou.
VÍCE K TÉMATU:
Dobře už bylo. Vysoká inflace znamená největší náraz na peněženky Čechů od devadesátých let
Potlesk pro centrální banku za odvahu. Chutnat nám to nebude
ČNB tahá za záchrannou brzdu ze všech sil. Sazby letí nečekaně hodně vzhůru
V ekonomice spíše zataženo
Kromě inflace jsme v posledních dnech dostali k dispozici také kompletní sadu zářijových čísel. Od průmyslu po výkony v pohostinství a hoteliérství, která ukazují na „polojasno až zataženo“ na konci třetího kvartálu.
Hlavním problémem je bezesporu situace v automobilovém průmyslu – ten se potýká s kritickým nedostatkem subdodávek (zejména polovodičů). Výroba i proto meziročně klesá skoro o 7 procent.
A říjen a listopad budou vzhledem k novým odstávkám ve výrobě ještě horší. Dobrou zprávou je, že nedostupné subdodávky a drahé energie se zatím zdaleka tolik nepodepisují na zbytku průmyslu.
Na druhé straně zde máme řadu služeb v čele s pohostinstvím a hoteliérstvím, kterým se třetí kvartál vyloženě povedl a meziročně zaznamenávají slušné zisky (skoro 10 procent). Oproti předkrizovým úrovním však stále zůstávají tržby hotelů a restaurací v průměru skoro o čtvrtinu nižší.
Uvidíme tedy jakým směrem se inflace vydá v dalších měsících.