Česká národní banka (ČNB) se odhodlala k velmi razantnímu nárůstu základní úrokové sazby 2T Repo z 1,50 procenta na 2,75 procenta. Zároveň rozhodla o navýšení diskontní sazby na 1,75 procenta a lombardní sazby na 3,75 procenta.
ČNB k prudkému navýšení úrokových sazeb přistoupila v reakci zejména poslední hodnoty zveřejněné inflace, která v září dosáhla 4,9 procenta. Říjnová hodnota bude oznámena 10.listopadu a je možné, že ČNB už „tuší“ něco více než my.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Za posledních 5 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Každopádně takto razantní zvýšení základní úrokové sazby na 2,75 procenta je odvážné rozhodnutí. A nepochybně i správné.
Dlužníci si pohorší
Řadu lidí toto rozhodnutí samozřejmě poškodí. Zejména pak dlužníky, kterým končí fixace jejich úvěrů a ty, kteří si chtějí brát nové úvěry v korunách.
Určitě toto rozhodnutí může přinést velmi výrazné ochlazení hypotečního trhu. Finanční zprostředkovatelé, kteří mají byznys postavený na tomto segmentu, nyní nebudou mít na růžích ustláno.
Celý hypotečně zprostředkovatelský trh jel dlouho z kopce sám, teď jsme přijeli „pod Mt. Ventoux.“ O kolik spadne byznys s hypotékami záleží na několika faktorech. Tím hlavním je zejména, jak dlouho úrokové sazby zamýšlí ČNB ponechat v této hladině.
Co vše tedy lze čekat?
V důsledku vyšší úrokové sazby 2T Repo lze očekávat následující jevy:
- zvýšení tržní mezibankovní úrokové sazby PRIBOR, což povede ke zdražení všech úvěrů pro domácnosti a firmy poskytované v korunách
- další nárůst výnosů do splatnosti českých státních dluhopisů, tzn. faktický pokles tržní ceny státních dluhopisů a většiny kreditně kvalitních korunových dluhopisů s nízkou kreditní marží
- bezprostřední pokles výkonnosti konzervativních dluhopisových fondů
- poškození valuací a pokles tržní ceny korunových výnosových nemovitostí a tlak na pokles výkonnosti českých realitních fondů s převažujícími korunovými aktivy komerčních nemovitostí
- výrazné zpomalení tempa růstu cen bytů
- výrazně zmenšenou ochotu bank půjčovat peníze, když mohou bez práce zhodnocovat aktiva u ČNB
- tlak na dluhopisové emitenty, aby zvýšili úroky u nových dluhopisových emisí
My jsme očekávali, že na střednědobém horizontu směřujeme k úrokové hladině okolo 2,5 procenta, ovšem neočekávali jsme, že jí dosáhneme tak rychle. Ale vzhledem k tomu, že ČNB přistoupila k navýšení na 2,75 procenta, tak už další výrazné navýšení pro nadcházející měsíce neočekáváme. Pokud se nevymkne situace s inflací kontrole.
Nicméně sám guvernér Jiří Rusnok avizoval, že cílí k 3 procentům, možná i výše. Další růst sazeb tedy vyloučit nelze.
Zvyšování úrokových sazeb je něco je odvykací kúra z heroinu. Nikomu to „nechutná“. Respekt ČNB, že k tomu našla odvahu, zachovala se jako skutečný jestřáb, když přikročila k takto výrazné restriktivní měnové politice.
Nutno podotknout, že i ČNB se dlouhá léta chovala jako plachá holubice v letech 2012 až 2017.
Článek, jehož autorem je Ondřej Záruba, původně vyšel na serveru Finsider.cz.