0 Shares 4767 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares1514 views

Půtky Trumpa s Kimem, CEFC s J&T a postrach GDPR aneb souhrn 21. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 26. května 2018

Proč se nepotká Trump v červnu s Kimem "rakeťákem", jaký důvod má Radim Jančura k prodeji Student Agency, jak pokračuje kauza CEFC, co chystají manželé Obamovi, v co vyústila patentová…

Komentář
3 shares2432 views

Turecko je měsíc před volbami. Hrozí nákaza devizových trhů i zbytku Evropy?

Jan Čermák - 25. května 2018

Přesně za měsíc čekají Turecko klíčové prezidentské a parlamentní volby, které formálně změní parlamentní režim na prezidentský. Pokud uspěje současný prezident Erdoğan, jak se předpokládá, lze podle jeho slov očekávat…

Analýza
14 shares16044 views1

Smír ve sporu J&T versus CEFC: Hrozba česko-čínské obchodní války zažehnána?

Libor Akrman - 25. května 2018

AKTUALIZOVÁNO Finanční skupina J&T přistoupila v půli května v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Navíc převzala řízení i v několika…

Souhrn událostí 43. týdne aneb co vám možná uniklo

Kam až porostou úrokové sazby ČNB, ceny nájmů, bytů, HDP české ekonomiky či kurz koruny? V co doufají zaměstnavatelé, kteří nemohou najít lidi do svých firem? Kde bude stát nová centrála Amazonu a bude Uber opět brázdit ulice jihomoravské metropole? Na Peak.cz přinášíme to nejzajímavější ze světa byznysu. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

nedá mi to, abych se neohlédl za volbami, které se konaly před týdnem. V kostce nám podle některých ohlasů přinesly přepis politické mapy Česka. Rozhodně však mění jisté ustálené politické pořádky. Třeba Miroslav Kalousek končí v pozici muže číslo jedna v TOP 9 nebo Tomio Okamura chce zestátnit veřejnoprávní média, aniž by „na to měl“. A k tomu vítěz voleb Andrej Babiš hledá cestu, jak si zajistit vládní většinu ve sněmovně. Zdá se, že podzim a zima v Česku budou „politicky žhavé“.

Libor Akrman

Šéfredaktor Peak.cz

A co svět byznysu? „Best of“ máte u nás!


Češi došli, zkuste Vietnamce. Firmy stále marně hledají nové zaměstnance, zaměstnavatelé už se poohlížejí i v cizině. Nyní jim chce pomoci také Ministerstvo financí, které se obává, že by problémy firem mohly v budoucnu znamenat méně peněz ve státním rozpočtu. Navrhuje proto usnadnit získávání víz po Ukrajincích i pro Vietnamce.

Lithium – zaklínadlo moderní doby. Zájem o lithium tlačí na otevírání nových dolů, a to od Mexika až po Krušné hory. V Mexiku bude lithium těžit společnost Bacanora Minerals, jež letos získala i poloviční podíl v těžbě lithia v německé části Krušných hor. Těžba by měla začít kolem roku 2020. V Krušných horách na Cínovci jsou asi 4 % procenta světových zásob lithia. Těžit ho tam chce australská firma European Metals, která má zájem se dohodnout i s novou vládou. I proto zveřejnila strukturu svých akcionářů. Má jich celkem 680. Největší podíl ve firmě drží americký investor do těžebních projektů Cadence Minerals, a to celkem 20,59 %.

Poklad na druhou. Čeští geologové hledají nejen lithium na Cínovci, ale i kobalt. Průzkumy potvrdily ložisko v Tisové v Krušných horách a první výsledky jsou perspektivní.  Do průzkumných sond v Tisové, které jdou do hloubky až několika set metrů, investuje australská firma Auroch Minerals. Kobalt je stejně jako lithium důležitým prvkem k výrobě baterií do elektromobilů, napsaly Hospodářské noviny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Skrytá, ale podstatná fakta o lithiu, o nichž Babiš ani další politici nemluví

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Volby přehledně a jasně: triumf ANO, nečekaní Starostové a propad ČSSD

Česko o víkendu minulo křižovatku do jádra EU

Přetahovaná o nové sídlo Amazonu. Amazon v září oznámil, že hodlá vybudovat v Severní Americe svou druhou centrálu. O lukrativní investici se podle firmy uchází 238 měst a regionů z USA, Kanady i Mexika. Některé z regionů v posledních týdnech firmě nabídly daňové úlevy v řádech miliard dolarů. O tom, kde bude nová centrála stát, Amazon rozhodne v průběhu příštího roku. 

Další ze Světlíkových firem je v problémech. Ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery je stávková pohotovost. Odbory ji vyhlásily hlavně kvůli nedodržení výplatního termínu. Ve vítkovické skupině ostravského podnikatele Jana Světlíka je přes 20 firem, které mají dohromady asi 3000 zaměstnanců. Loni se do finančních potíží dostaly čtyři z nich.

Růst nad očekávání. Česká bankovní asociace zvýšila svou prognózu letošního růstu ekonomiky z 3,2 % na 4,3 %. Důvodem je zejména silný růst ekonomiky v předchozích čtvrtletích a vývoj na trhu práce, kde zvyšující se mzdy pohánějí spotřebu domácností.


GRAF: Meziroční růst českého HDP (v %)

Zdroj: Tradingeconomics.com


Lukačovičův televizní kanál. Internetová společnost Seznam.cz bude mít vlastní televizi. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila portálu licenci. Klasický televizní kanál by se měl šířit prostřednictvím pozemních vysílačů, satelitů i kabelové televize. Placený má být z reklamních příjmů. Se spuštěním se podle neoficiálních informací počítá ještě letos.

Koruna láme rekordy. Česká měna tento týden vůči euru posílila na nejsilnější úroveň za poslední více než čtyři roky. K růstu až na 25,59 koruny za euro jí pomohlo především sílící očekávání investorů, že centrální banka příští čtvrtek přistoupí letos podruhé ke zvýšení úrokových sazeb. Člen bankovní rady Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že sazby by mohly vzrůst až o 0,5 p. b., tedy dvakrát více, než analytici očekávají.

Uber se vrací. Alternativní taxislužba Uber bude moci dál provozovat svoje služby v Brně. Vrchní soud v Olomouci ve středu zrušil předběžné opatření, které jeho činnost v dubnu tohoto roku v jihomoravské metropoli zakázalo.

Uber se vrací do jihomoravské metropole.

Czexit nepřipustíme. Základním požadavkem českých firem na novou vládu, a to i přes volební úspěch hnutí SPD a další názorové proudy v různých stranách, je setrvání v Evropské unii. Mezi další patří snížení byrokratických a administrativních překážek v podnikání, umožnění vstupu zahraničních pracovníků na trh práce či urychlení výstavby dopravní infrastruktury, uvedla Hospodářská komora ČR. „Žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat. Jsme proexportně orientovaná ekonomika s podílem EU na našem vývozu více než 80 %,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Jde to i bez příjmů z roamingu. Telekomunikační operátor O2 se ve třetím čtvrtletí dokázal vyrovnat s propadem příjmů ze zrušeného roamingu v EU a navzdory očekáváním analytiků zvýšil zisk meziročně o 1,4 % na 1,48 mld. Kč. Firmě pomohl nejen pokračující růst zájmu zákazníků o mobilní data – datový provoz vzrostl meziročně o 94 % – a placenou televizi, ale také to, že se jí daří prodávat finanční služby, mezi které patří například pojištění chytrých telefonů či cestovní pojištění nabízené ve spolupráci s pojišťovnou Maxima.

Equa bank roste. Equa bank více než zdvojnásobila (+ 125 %) zisk na 182 mil. Kč. Dařilo se jí především v oblasti poskytování úvěrů a pojištění. Do konce září se také bance podařilo získat meziročně o 27 % více klientů. V současnosti jich má 294 tisíc.

Ceny nájmů rostou. Hůře dostupné hypotéky komplikují koupi bytu nejen mladým lidem. Roste počet rodin, které zůstávají v pronájmu. Ve velkých městech rostoucí poptávka po nájemním bydlení táhne ceny nájmů nahoru. Města v obavě, aby se nájemní bydlení nestalo pro některé obyvatele příliš drahým, plánují výstavbu obecních bytů za miliardy. Developeři vidí v současné situaci příležitost. Více jich uvažuje o vystavění bytových domů určených přímo k pronájmu, napsaly Hospodářské noviny.

A ceny bytů naráží na svůj strop. Průměrné ceny nových bytů v Praze překročily hranici 80 tisíc korun za metr čtvereční. Může za to převis poptávky nad nabídkou. Podle developerů už naráží na svůj strop, lidé na ně nemají. Developeři očekávají, že letos prodají 5500 bytů, což je o tisícovku méně než loni.

Nový rekord českých automobilek. Každých 23 sekund sjede v některé z českých automobilek z pásu nové auto. Ty se blíží novému rekordu, když letos vyrobí přes 1,4 milionu vozů. Výroba osobních aut v Česku přesáhla za tři čtvrtletí milionovou hranici, když vzrostla meziročně o 4 % na 1,059 milionu vozů.

Výroba nové generace vozu ŠKODA Fabia. Zdroj: Škoda Auto

V Česku sjede z výrobního pásu nové auto každých 23 vteřin.

Index PX je nejvýše za pět let. Pražská burza hlásí nejlepší výsledek téměř za pět let. Index PX ve středu dosáhl na 1064,10 bodu. Výše byl naposledy v lednu 2013. K posílení burze pomohl hlavně růst akcií energetické firmy ČEZ a bankovních emisí.

Alpine Pro míří do Polska. Český výrobce outdoorového oblečení Alpine Pro otevřel v Polsku svůj první vlastní značkový obchod. Brzy by jich tam chtěl mít deset. Dosud se v zemi bundy, kalhoty či treková obuv této značky prodávaly, ale pouze v síti distribučních partnerů. “Je to další logický krok rozvoje našeho postavení na polském trhu, byť ten je velmi konkurenční,” řekl Hospodářským novinám zakladatel a spolumajitel Alpine Pro Václav Hrbek. Firma by podle něj měla letos utržit kolem miliardy korun.

Když Armén zvítězí v Turecku. Výrobce medových dortů Marlenka z Frýdku-Místku vyhrál nad jedním z nejznámějších světových potravinářských koncernů. Dr. Oetker v Turecku prodával dorty v prášku pod značkou Marlenka. To stejnojmenná česká firma napadla. Po zhruba roce se domohla toho, že Dr. Oetker všechny výrobky z obchodů stáhl a zároveň jí zaplatil pokutu ve výši 0,5 mil. Kč. Majitel firmy Marlenka Gevorg Avetisjan, původem arménský podnikatel, si vítězství ve sporu nad nadnárodní firmou cení i proto, že ho dosáhl v Turecku.

Státní dluh podraží. Český dluh je v poměru k HDP jeden z nejnižších v EU. Pomalu ale podražuje. Investoři požadují za držení českých vládních dluhopisů čím dál vyšší úroky. Výnosy žene nahoru očekávané zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky.

ČD zase nakupovaly. Firma Chaps, která poskytuje prodejní systémy Českým drahám, nově patří dceřiné společnosti drah ČD – Informační systémy. ČD za Chaps zaplatí zhruba 400 mil. Kč včetně několika desítek milionů korun na účtech firmy. Napsal to server Zdopravy.cz.

Kdo šidí, ten platí. Společnost RBS Securities, která patří do britské finanční skupiny Royal Bank of Scotland Group, zaplatí v USA  více než 44 mil. USD dolarů (967 mil. Kč) za urovnání obvinění ohledně nekalých praktik při prodeji dluhopisů. RBS zaplatí pokutu 35 mil. USD a minimálně 9 mil. USD jako odškodnění více než 30 klientům, mezi nimiž jsou i firmy, které byly příjemci federální pomoci.

Moskava chce zdanit těžaře bitcoinu. Kreml se rozhodl zlegalizovat fungování kryptoměn v Rusku, současně je ale chce regulovat jako jiné finanční prostředky. Zatím se to ale nikomu na světě nepodařilo. Kvůli technologii blockchainu je obtížné těžbu bitcoinů a dalších kryptoměn někomu prokázat. Náklady na vymáhání tak mohou předčit výnosy daně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bitcoin je, když aneb proč jeho kurz stále roste?

Za dvě deci si připlatíme. Cena vína zřejmě poroste. Jeho světová produkce bude letos  kvůli mrazu a suchu asi nejnižší za více než 50 let, klesne o 8,2 % na 246,7 mil. hektolitrů, odhaduje Mezinárodní organizace vinné révy. Čeští vinaři očekávají jen mírně podprůměrnou produkci.

Sílící švitoření. Americká společnost Twitter ve třetím čtvrtletí výrazně zlepšila hospodaření. Vykázala sice čistou ztrátu, ovšem ta klesla na 21 mil. USD (457 mil. Kč) ze 103 mil. USD ve stejném období loni. V přepočtu na akcii činila tři centy, zatímco analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru ztrátu šest centů na akcii. Bez započtení jednorázových položek byl Twitter dokonce v zisku. a to deset centů na akcii.

DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka: 

  • V kinech tento týden startují tyto filmy – americký akční sci-fi snímek Thor: Ragnarok, německo-bulharský snímek Western, české drama Absence blízkosti s Janou Plodkovou v hlavní roli nebo krimi thriller Čára od slovenského režiséra Petera Bebjaka.

Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.


UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares1514 views

Půtky Trumpa s Kimem, CEFC s J&T a postrach GDPR aneb souhrn 21. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 26. května 2018

Proč se nepotká Trump v červnu s Kimem "rakeťákem", jaký důvod má Radim Jančura k prodeji Student Agency, jak pokračuje kauza CEFC, co chystají manželé Obamovi, v co vyústila patentová…

Komentář
3 shares2432 views

Turecko je měsíc před volbami. Hrozí nákaza devizových trhů i zbytku Evropy?

Jan Čermák - 25. května 2018

Přesně za měsíc čekají Turecko klíčové prezidentské a parlamentní volby, které formálně změní parlamentní režim na prezidentský. Pokud uspěje současný prezident Erdoğan, jak se předpokládá, lze podle jeho slov očekávat…

Analýza
14 shares16044 views1

Smír ve sporu J&T versus CEFC: Hrozba česko-čínské obchodní války zažehnána?

Libor Akrman - 25. května 2018

AKTUALIZOVÁNO Finanční skupina J&T přistoupila v půli května v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Navíc převzala řízení i v několika…