Inflace v červnu jen kosmeticky poklesla z 2,9 procenta na 2,8 procenta (meziroční změna).
Šlo o důsledek o něco mírnějšího růstu cen tabáku a poklesu cen lihovin. Jinak hlavním tahounem inflace zůstává jednoznačně doprava – ceny pohonných hmot jsou meziročně vyšší o více než 20 procent, zatímco ceny automobilů rostly meziročně o více než pět procent.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Od září 2020 do září 2022 (od července 2021 jde o prognózu), v procentech.
Zdroj: ČSÚ, ČSOB, Patria Finance s využitím dat ČNB
Spolehlivě nad dvěma procenty
Během léta bude meziroční dynamika inflace v oddíle doprava zvolňovat a to bude zmírňovat i celkovou inflaci. Ta však zůstane spolehlivě nad dvouprocentním cílem centrální banky.
Ke konci roku se pak může zase vyšplhat na hranu tolerančního pásma do blízkosti tří procent. A to zejména kvůli růstu regulovaných cen, dražším energiím a potravinám.
Souběžně sice může odeznívat ze zahraničí dovážená vysoká výrobní inflace, na druhou stranu napjatá situace na trhu práce asi bude dál udržovat na zvýšených úrovních jádrovou inflaci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Inflace na realitním trhu nebere konce, český růst cen patří k nejvyšším v EU
Letní program Poslanecké sněmovny: mimo jiné i předvolební dárky na účet nás všech
Evropský automobilový trh míří vzhůru. S ním ale poletí nahoru i ceny vozů
Sazby porostou
Aktuální čísla by každopádně měla být v souladu s poslední prognózou centrální banky a měla by ji utvrdit v potřebě dál zvyšovat úrokové sazby. S dalším růstem počítáme již na srpnovém zasedání a pak znovu v listopadu.
A pokud delta varianta covidu-19 (případně lambda apod.) nepovede k novým výrazným uzávěrám ekonomiky, mělo by utahování měnových kohoutů pokračovat i v příštím roce.
To napínavější zasedání čeká již příští týden Evropskou centrální banku. Ta se sice jednomyslně shodla na revizi měnové politiky, teď však podle posledních zpráv v tisku horko těžko hledá shodu nad tím, jak s ní prakticky naložit.
Ještě daleko výraznější roli pravděpodobně bude hrát dlouhodobější komunikace (forward guidance), která by měla podle Christine Lagardeové doznat již příští týden výraznějších změn.
A to bude asi ohniskem sváru mezi konzervativnějšími bankéři a holubičí většinou. My počítáme s tím, že šéfka ECB se bude snažit trhy všemi silami ujistit, že plánovaný ústup z mimořádných pandemických programů (PEPP) bude jen velice postupný, podmíněný a do značné míry kompenzovaný tradičními nástroji (APP).