Mohlo by vás také zajímat
Zvládne nová německá vláda vyléčit nemocného muže Evropy?
Dominik Rusinko 24. února 2025Parlamentní volby v Německu vyhrála s 28,6 procenta hlasů konzervativní unie CDU/CSU, jejíž lídr Friedrich Merz zřejmě míří do kancléřského…
Nedostatečná výstavba vede v Česku k větší přeplněnosti bytů
Libor Akrman 30. ledna 2025Zamrzlá bytová výstavba z posledních dvou let způsobuje mj. i to, že více obyvatel České republiky žije v přeplněných bytech či domech.…
Ekonom: Loňské hospodaření vlády nedopadlo úplně špatně. Vláda něco ušetřila, což se letos čekat nedá
Michal Skořepa 8. ledna 2025Český stát za loňský rok utratil o 271 miliard víc, než jaké měl příjmy. Ministerstvo financí navíc s chutí zdůraznilo,…
- KOMENTÁŘ
Letní program Poslanecké sněmovny: mimo jiné i předvolební dárky na účet nás všech
Politici vládní i opoziční se před blížícími se volbami snaží na účet daňového poplatníka zalíbit voličům, respektive koupit hlasy početné a spolehlivé voličské skupiny seniorů. Prosazují navýšení důchodů nad rámec valorizace a také bonus za vychované dítě. Jak nesystémové je to řešení, vysvětluje člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

Vlivem mimořádné valorizace v září 2022 a takzvaného výchovného v lednu 2023 bude průměrný samostatně vyplácený důchod v lednu 2023 podle posledních odhadů činit přibližně 19.500 korun. (Ilustrační foto) Zdroj: Pixabay
Po čtyřdenním volnu začala červencová schůze Poslanecké sněmovny. Před poslanci se otevírá jedna z posledních příležitostí si dárky za peníze daňového poplatníka naklonit voliče.
Vládní poslanci to zkouší přes mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace. Opoziční koalice SPOLU by zase, v souladu s návrhem ČSSD, ráda nad rámec valorizace ke starobnímu důchodu přidala matkám speciální bonus 500 korun měsíčně navíc za vychované dítě.
Oba návrhy jsou nesystémové. Politici vládní i opoziční se jimi před blížícími se volbami snaží na účet daňového poplatníka zalíbit voličům.
Virtuální digitální daň
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová tvrdí, že by navýšení důchodů nad rámec valorizace financovala z digitální daně.
Zejména američtí technologičtí obři jako Facebook, Amazon, Apple či Google (resp. jeho mateřská společnost Alphabet) by tak zaplatili navýšení penzí o 300 korun. Problém je v tom, že takové navýšení ve svém celku americké technologické firmy nezaplatí, i kdyby se je nakrásně podařilo zdanit.
Už pro letošní rok počítal státní rozpočet s výnosem více než miliardy korun právě z digitální daně. V příštím roce měla vynést 3,5 miliardy. Jenže zatím se ji vládě nepodařilo prosadit.
Nyní se navíc rýsuje mezinárodní dohoda o zdanění velkých technologických firem, byť na půdorysu organizace OECD. V praxi to znamená, že by Česko nemuselo mít inkaso z digitální daně ještě ani v příštím roce, neboť je taktičtější vyčkat právě na dojednání mezinárodní úmluvy než se pokoušet zdaňovat technologické velikány jednostranně.
Kdo zacvaká zbytek?
I kdyby vláda digitální daň prosadila, suma 3,5 miliardy korun je jen zhruba třetinou sumy, kterou navýšení důchodů nad rámec valorizace spolyká.
V příštím roce má totiž navýšení penzí vyjít státní kasu na 10,6 miliardy korun, v dalších dvou letech přibližně na jedenáct miliard korun. I pokud by tedy již od příštího roku Česko plně uplatňovalo digitální daň, navýšení důchodů v následujících třech letech vytvoří dodatečný schodek ve veřejných financích čítající zhruba 22 miliard.
Jestliže se digitální daň nepodaří prosadit a pokrýt jejím výnosem navýšené důchody, bude manko dokonce takřka 33 miliard.
Dále by se tak prohloubil schodek takzvaného důchodového účtu, který už loni činil takřka 41 miliard korun.
Předvolebních 16 tisíc
Letos průměrný důchod vzrostl o 839 korun na 15 336 korun. Příští rok by třistakorunové navýšení nad rámec zákonné valorizace (valorizace samotná vede k navýšení o 458 korun) mělo důchodcům zajistit průměrné navýšení penzí o 758 korun.
Průměrná penze v příštím roce by tedy přesáhla opticky zajímavou metu 16 tisíc korun, což se jistě bude hezky vyjímat na předvolebních billboardech.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Data Evropské komise: Nejlíp přežívají koronakrizi důchodci
Přihoď bábě, přihoď dědkovi. V covidové pomoci dává vláda přednost důchodcům před živnostníky
Maláčová odmítá ekonomickou realitu. Tlak na růst minimální mzdy uškodí podnikatelům, firmám i obcím
Starobní důchodci přitom nejsou socioekonomickou skupinou, kterou by pandemická situace čistě z finančního hlediska jakkoli poškodila.
I když loni čelili poměrně výrazné inflaci (inflace, které čelí důchodci, byla loni mimořádně vyšší než inflace, které čelí spotřebitelé jako celek), tato inflace stále byla o něco slabší, než by byla, nebýt pandemie.
Příjmy důchodců na rozdíl třeba od řady OSVČ nebyly nijak poníženy. Ti se loni koncem roku naopak dočkali takzvaného rouškovného ve výši 5 000 korun na hlavu.
Systémová změna v nedohlednu
Ekonomická situace penzistů samozřejmě celkově není nijak zářná. Řešením by však měla být systémová změna financování penzí, která by zlepšila vyhlídku udržitelnosti tuzemských veřejných financí – tedy pořádná důchodová reforma.
Nesystémové „přihazování“ nad rámec valorizace postrádá ekonomické opodstatnění a racionalitu. A rozhodně ne jen proto, že jej nepokryje dokonce ani digitální daň, i pokud vůbec by ji vláda a posléze sněmovna schválily.
Jedná se zjevně o součást snahy vládních stran si před blížícími se volbami koupit hlasy početné a spolehlivé voličské skupiny seniorů. Poslanci by i proto měli dnes návrh odmítnout.
Jestliže by vládní politici měli blaho seniorů skutečně tak moc na srdci, vehementněji by se zasadili o realizaci důchodové reformy. Čas na to měli.
To samé v bleděmodrém platí také o výchovném, tedy výše uvedeném bonusu ke starobnímu důchodu za vychované dítě. To by spolykalo osmnáct miliard korun ročně. Přitom stát ani neví, kdo dítě fakticky vychovával. V některých případech to byl spíše otec. Pokud se o bonus 500 korun přihlásí oba rodiče, stát nebude mít dostatečné páky a informace, aby vznikající spor rozsoudil.
Je zajímavé,když se jedná o důchdce tak je to velký problém,ale když jde o státní zaměstnance,hlavně o učtele si na to nikdo nestěžuje mají platy,které se rovnají západu,ale důchody jsou minimální a to nedělají celý rok jako jiní zaměstnanci.Při tom máme stejné ceny potravin a všeho zboží,navíc jsme odpracovali 41 až 43 let.Nyní se tvrdí ,že na důhcody nebudou peníze,jak je možné,že se snižují odpracované roky na 25 let.Osobně bych požadoval navýšení na 40 let,takto se podporují lenoši a na důchody budou odvádět ještě méně jak je tomu nyní.Pak budou fňukat,že mají malé důchody-nepochpitelné jednání.