Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podle svých slov navrhne navýšení minimální mzdy ze stávajících 15 200 korun na rovných 18 tisíc korun, a to s účinností od ledna příštího roku.
Pokud by návrh prošel, vzroste příští rok minimální mzda o 18 procent. Průměrná mzda přitom poroste jen tempem 4,3 procenta, jak vyplývá z květnového šetření České národní banky mezi tuzemskými i zahraničními analytiky.
Stát nutí firmy k růstu platů
Minimální mzda by tedy rostla tempem více než čtyřikrát rychlejším než mzda průměrná. Jinými slovy, stát by firmy a podniky a další zaměstnavatele nutil zvýšením minimální mzdy v takovém rozsahu přidávat nejhůře placeným zaměstnancům mnohonásobně výraznějším tempem, než jakým jsou připraveni přidávat v průměru svým zaměstnancům jako celku.
GRAF: Vývoj částek minimální mzdy v Česku
Od roku 1991 do roku 2022 (návrh), v Kč
Pozn.: * pro rok 2022 jde o návrh MPSV
Zdroj: MPSV
Plán ministryně Maláčové, který podporuje celá ČSSD i odbory, signalizuje, že jak řada politiků, tak odboráři si odmítají přiznat ekonomickou realitu.
Vláda látáním výpadku koronavirové krize zatížila hlavně živnostníky, firemní sféru, banky, ale také kraje a obce. A pochopitelně – prostřednictvím citelného navýšení dluhu – všechny daňové poplatníky.
Větší zátěž pro firmy
Navrhovaný růst minimální mzdy přitom dále zatíží firemní sféru, neboť se od výše minimální mzdy odvozuje například i výše mezd zaručených. Ty stanovují minimální mzdu pro jednotlivé profesní skupiny.
Jenže zaměstnavatelé firemní sféry už během pandemie do značné míry finančně „vykrváceli“ a nyní musí své náklady osekávat.
Důvod, proč dosud výrazněji neosekávají personální náklady, a proč tedy nepropouštějí, spočívá zejména v záchranných programech vlády, jako je Antivirus. Jenže ty v důsledku platí či zaplatí opět daňový poplatník.
Vláda na jedné straně tedy z kapsy daňového poplatníka uměle udržuje zaměstnanost, motivuje zaměstnavatele k tomu, aby ještě nepropouštěli. Na straně druhé jim hodlá přidat další břímě v podobě navýšení mzdy minimální a mezd zaručených.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Volby se blíží, přidávat se prostě musí! Komu? No hádejte…
Přihoď bábě, přihoď dědkovi. V covidové pomoci dává vláda přednost důchodcům před živnostníky
Kritická zpráva OECD: s covidovou krizí jsme se vypořádali hůře než srovnatelné země
V době krize neobhajitelné
Situace, kdy minimální mzda roste (mírně) rychleji než mzda průměrná, je částečně obhajitelná ještě tak v době prosperity. Tedy pokud panuje širší společenská shoda na tom, že minimální mzda je příliš nízká.
Ovšem v krizovém čase zcela ztrácí opodstatnění a její obhajoba je čirým populistickým nátlakem. Ten je motivovaný nyní i blížícími se volbami a postrádá špetku ekonomické racionality.
Zároveň je bezohledný k jiným socioekonomickým skupinám v čele se zaměstnávajícími podnikateli a obecně zaměstnavateli. A rovněž je bezohledný k obcím a krajům, které růst minimální mzdy a mezd zaručených rovněž poškozuje, neboť pochopitelně zvyšuje mzdovou úroveň i ve sféře veřejné. Tedy například v oblasti veřejných služeb, jež města a obce hradí ze svých rozpočtů.
To, co je neobhajitelné, je výše východoevropských mezd ve srovnání s množstvím kapitálu, který odchází na západ. A Vy to pane Kovanda nejen že víte, ale současný stav vám vyhovuje. Vyhovuje vám být kolonií Německa.
Smrdutý lháři, žádný kapitál z ČR neodchází, odchází výnosy kapitálu. A víte proč? Protože po Vás, rudé špíně tu žádný kapitál nebyl, zbyl tu pouze sociál a komunál. A východní Evropa má nesmyslně vysoké mzdy obzvláště nekvalifikovaných špindírů ve srovnání s obdobně technologicky vyspělými regiony (Latinská Amerika).
Dosazená paní maláčová jede motto; Všem kteří nedělají, stejně peněz jako ostatním. Asi nerozumí tomu, že ty peníze musí vydělat lidé v soukromém sektoru, kteří mají právě teď o 10-20% míň než ty ve státním. Ta nevyhoditelná paní co dělá čtyři občanky denně má o pět tisíc víc než strhaná pokladní v k-landu se smlouvou na dobu určitou. Důchodci mají víc než mladí lidé co nastupují poprvé do zaměstnání.
Problém není minimální, ale zaručená mzda, která se od toho odvíjí. Obzvláště v kombinaci s tím, jak je stanovena pro jednotlivé profese. Vysokoškolák (zdravotní sestra) stejně jako nekvalifikovaný niemand bez učnáku (řidič autobusu)
Žil, byl jeden MPSV, a ten chtěl v době hospodářské krize zvyšovat mzdy státních zaměstnanců s odůvodněním, že v době krize musí stát ukázat svým zaměstnancům, jak se o ně postará. Ten ministr práce a sociálních věcí se jmenoval…………………………. Petr Nečas.
Jsou všichni stejní, bohužel.
Když to projde, tak rohlík bude stát 4 Kč jednoduchý 😀
Všichni brečí, ať si každý uvědomí, že jsme členskou zemí Evropské unie,a tam průměrný plat,a minimální mzda je x-nasobne vyšší? A za další, když byli u moci ODS,TOP 09 tak minimální mzda se nenavysovala,a to samé i důchody, které se zvyšovali průměrem ob30-40 Kč ročně. Jim nejde o lidí.Ale,jak je vykořisťovat,a ubírat jim lidská práva. Ale nebýt seniorů,a dělnických profesí,tak by stát,ale i podnikatelé byli v řiti. Stát,aby mohl prosperovat,a fungovat,tak se musí něco vyrobit, vypěstovat,aby se to mohlo prodat,a stát z toho měl nebo i podnikatel. Kdo z obyčejných lidí si od listopadu 89 mohl dovolit našetřit ze svého platu milióny a miliardy. Nikdo,tak jak vznikli ty miliardáři a multimilionáři. Poctivě,asi ne. Tak někde ve státě Dánskem je chyba. A za druhé v roce 89 jsme bojovali za demokracii,a za Svobodu slova,za snížení byrokracie,a jak za tu dobu rozrostla. Takže, ať si nejdříve začne dělat pořádek ve státní sféře, hned budou peníze na důchody,a na přidávání na mzdách? Jedině s čím nesouhlasím je, když člověk nepracuje,a neodvádí daně do státní pokladny,tak by neměl mít žádné výhody a přijmi od státu. To samé kdo neplatí výživné na své děti. Když jsou je pořídil,tak se o ně polštářek. Proč by se měl o ně starat stát,a daňový poplatníci. Práva pro všechny stejná bez rozdílu.
V době, kdy byla ODS u moci, byla minimální mzda v ČR více, než milionkrát vyšší, než v Německu vy hloupý lháři. Ona tam totiž v době vlády ODS nebyla vůbec. A další, a co má být, že je ČR v EU? Dělnická třída v zemích EU nebudovala 40 let třídní apartheid, jako lůza ve východní Evropě, a nepřivedla si ekonomiku ke kolapsu. A vaše hloupé adorování za dělnické profese je mimo, pokud se bavíte o mzdách, hlupáku, to by mne opravdu zajímalo, jak si myslíte, že důchodci, kteří jsou čistými příjemci veřejných peněz. V ČR jsou právě nízké mzdy proto, protože je zde stále kult dělnické třídy, tudíž práce s nízkou přidanou hodnotou. Myslíte, že se dostanete na úroveň mezd vyspělého světa, pokud se budete pokoušet konkurovat Číně, Brazílii Mexiku, Rumunsku, Filipínám Bangladéši či Vietnamu? Tam všude dělníci umí to samé, co česká přeplacená dělnická verbež, a jsou násobně levnější. Já jsem obyčejný poddělník, který měl před 1989 1/4 průměrného platui horníka, a 3 miliony na účtu mám, a jsem zaměstnanec. Asi holt budete muset slézt ze svého piedestalu vládnoucí dělnické třídy, a začít dělat kvalifikovanou práci, jako většina zaměstnaců ve vyspělých zemích.
Naučte se shodu podmětu s přísudkem, hovádko negramotné, a přestaňte zde SMRDUTĚ lhát. V roce 2010, kdy důchody nerostly vůbec, byla u moci Fischerova úřednická vláda, a pak ještě v roce 2016, kdy ta ekonomika už prudce rostla, se plošně valorizovala penze o 40 Kč. Aby se vy hlupáku mohlo něco vyrobit, tak se nejprve musí vůbec zjistit, co lze na trhu prodat, pak ten výrobek vyvinout a zkonstruovat, pak pro něj najít konkrétního kupce, a pak teprve vyrobit. Přičemž česká dělnická lůza ani nic nevyrábí, ona pouze dodává vyráběcí práce, protože i ty výrobní technologie vymyslel a nakoupil někdo cizí, stejně jako někdo cizí to celé zafinancoval. O pěstování se vůbec nemá cenu bavit, v EU se nedá nic vypěstovat bez dotací, takže z pěstování žádné peníze rozpočet nemá, hlupáku a lháři.
Vivat p.Malacova . Fandím vám.
Jen zvyšujte dál…. Zajímavé, že rohlík stojí stále stejně. Čím to bude? Vyšší marže pro s.r.o.?
Nesmysl, naše mzdy dlouhodobě neodpovídají výkonu ekonomiky
Produktivita práce oproti Německu 60%, mzdy oproti Německu 30%. Tak kdepak máme těch 30% rozdílu? V naducaných kapsičkách majitelů firem. A když mají přidat pár korun, tak pláčou. Holt ten nový Bentley bude letos o týden později a na Maledivy se v létě místo na šest neděl poletí jenom na pět a půl. Tragédie!!!