Současný britský premiér Rishi Sunak vyhlásil parlamentní volby už na 4. července. Očekává se nicméně, že po 14 letech konzervativních vlád drtivě zvítězí labouristé, kteří si v průzkumech veřejného mínění udržují náskok přes dvacet procentních bodů.
Britskou levici, kterou nyní vede Keir Starmer, ale překvapivě kritizují zástupci odborů, kteří vždy byli tradičními spojenci Labour Party. Obávají se, že nová vláda zásadně změní energetickou politiku Spojeného království. A bude navíc tlačit na omezení těžby fosilních zdrojů v Severním moři, což by zásadně dopadlo na některé regiony zejména v severovýchodním Skotsku.
Labouristům chybí jasný plán
Sharon Grahamová z odborového hnutí Unite naléhá na labouristy, aby nezakazovali udělování nových těžebních licencí v Severním moři bez jasného plánu, jak zachránit pracovní místa v britském těžařském průmyslu.
VÍCE K TÉMATU:
Americký ropný magnát byl obviněn ze spiknutí s OPEC. Chtěl uměle navyšovat ceny
Američané rekordně těží ropu. Za posledních pět let zvýšili produkci o pětinu
Arabské petrodolary míří do Afriky. Země Perského zálivu masivně investují do těžby kovů
Ve skotských volebních obvodech už odboráři rozjeli billboardovou kampaň, aby přesvědčili Starmera ke změně plánů a podpořili zachování rozvoje offshore sektoru těžby ropy a zemního plynu.
Grahamová varuje, že se těžaři mnohou stát obětí plánů vlády, stejně jako v 80. letech britští horníci za vlády „želené lady“ Margaret Thatcherové. „Stačí se podívat, co se stalo v britských městech, kde se těžilo uhlí. Jsem dcera z hornické rodiny ze severovýchodu Anglie. Nikdy se z toho nevzpamatovali. A rozdíl je v tom, že tentokrát víme, jak to může dopadnout,“ apelovala na zástupce labouristů.
Státní firma pro obnovitelné zdroje
Stínový ministr pro klima Ed Miliband (působí mimo jiné i jako expert opozičních labouristů na energetickou bezpečnost, pozn. red.) už přislíbil, že založí státní firmu Great British Energy. Ta bude podporovat výstavbu nových obnovitelných zdrojů. Z nově vytvořeného „fondu bohatství“ pak vyčlení sedm miliard liber na rozvoj offshore větrných parků.
Tento mlhavý plán ale zástupce britských odborářů příliš neuspokojil. Požadují konkrétní závazky, jak chce budoucí vládní strana region v severovýchodním Skotsku ekonomicky rozvíjet.
„Nemohu dovolit, aby pracovníci těžařských firem byli obětováni na oltář čisté uhlíkové nuly,“ prohlásila šéfka odborů. Podle ní je krátkozraké se okamžitě vzdávat těžby fosilních zdrojů, když není jasné, jakým způsobem se bude financovat rozvoj obnovitelných zdrojů.
Nové licence pro těžbu
Přestože se i konzervativci, alespoň v rétorické rovině, drží plánu, že se Spojené království stane uhlíkově neutrální zemí v roce 2050, zatím podporují těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři. Loni Sunakova vláda slíbila udělit stovku nových licencí na těžbu fosilních zdrojů.
První premiér Británie indického původu to obhajoval argumentem, že i v roce 2050 bude království potřebovat pokrývat čtvrtinu své spotřeby z fosilních zdrojů, tedy ropy a plynu.
Podpořil nicméně projekty pro zachycování a ukládání uhlíku, které by mohly zajistit vytvoření nových pracovních míst. Labouristé naopak zdůrazňují, že neplánují vydávat žádná nová povolení pro těžbu v Severním moři.
Spor o udržení 200 tisíc pracovních míst
Současná opoziční strana ale už vycouvala z dřívějšího slibu podpory zelené energetiky. Ještě nedávno slibovala, že každoročně podpoří nové zelené projekty 28 miliardami liber, aby zajistila udržení pracovních míst. To právě zástupce odborů, ale i členy ekologických organizací znepokojuje.
Podle skupiny Uplift, která lobbuje za rychlý odklon od fosilních zdrojů, tento sektor zaměstnává v britské ekonomice okolo 200 tisíc lidí. Tito lidé by ale měli od vlády dostat záruky, že ani při ukončení těžby ropy a plynu nepřijdou o práci. Naopak že vláda tyto lidi podpoří, aby mohli pokračovat v sektoru obnovitelných zdrojů.
Labouristé podle jejích kritiků jen obecně slibují, že do oblasti Severního moře nasměřují největší investice do rozvoje nových zdrojů za poslední dekády. Odborová šéfka Grahamová, která tuto funkci zastává poslední tři roky, vytrvale tlačí na politiky Labour Party, aby zajistili lepší podmínky pro zaměstnance, zejména v oblasti platů, pokud vyhrají volby a sestaví novou vládu.