Mohlo by vás také zajímat
Nevídané: Češi platí za elektřinu více než Němci
Lukáš Kovanda 10. ledna 2025V roce 2023 a pak i v roce loňském roce se stala do té doby nebývalá věc. České domácnosti platily za elektřinu…
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
- ČLÁNEK
Americký ropný magnát byl obviněn ze spiknutí s OPEC. Chtěl uměle navyšovat ceny
Zakladatel společnosti Pioneer Natural Resources Scott Sheffield chtěl za pomoci ropného kartelu OPEC uměle navyšovat ceny ropy na „úkor amerických domácností a podniků“, tvrdí americký regulátor.
Zakladatel a dlouholetý generální ředitel předního amerického producenta ropy Pioneer Natural Resources Scott Sheffield čelí ve Spojených státech zásadním obviněním od amerického regulátora Federální obchodní komise (FTC).
Zástupci FTC tvrdí, že měl v minulosti jednat se zástupci ropného kartelu OPEC se snahou snížit produkci a zvýšit tak cenu černého zlata. Sheffield si měl vyměnit stovky textových zpráv, v nichž diskutoval o cenách, produkci a dynamice trhu s představiteli ropného kartelu, kde mají hlavní slovo Saúdové.
Jednání se Saúdy i Rusy?
Co je OPEC? |
Organizace zemí vyvážejících ropu (zkráceně OPEC, Organization of the Petroleum Exporting Countries) je mezivládní organizace sdružující 12 zemí exportujících ropu. OPEC koordinuje ekonomickou politiku členských zemí. A to zejména v oblasti vyjednávání s ropnými společnostmi ohledně objemu produkce a cen ropy. Sídlo organizace je ve Vídni. Členské země OPEC kontrolují 79 % veškerých světových ropných zásob, v celosvětovém měřítku zajišťují jednu třetinu veškeré ropné produkce a celou polovinu z objemu vývozu ropy. OPEC byla založena v roce 1960 v Bagdádu. Mezi zakládající členy patří Írán, Irák, Saúdská Arábie, Kuvajt a Venezuela. Zdroj: Wikipedia |
Americký ropný manažer měl využít také osobních setkání a veřejných prohlášení, aby vytvořil tlak na omezení produkce fosilního zdroje v Permské pánvi v Texasu, a koordinovat tak úsilí nejen se zeměmi OPEC, ale také s Ruskem (OPEC+).
„Sheffieldova komunikace byla nastavena tak, aby podpořila zisk Pioneeru, stejně jako ropných společností v členských státech OPEC a OPEC+, na úkor amerických domácností a podniků,“ stojí ve stížnosti FTC.
Americký regulátor argumentuje tím, že o produkci, a tedy i ceně ropy má na americkém trhu rozhodovat volný trh, nikoliv dohoda mezi jednotlivými producenty.
Kauza v době obří akvizice
Vyšetřování přichází v době, kdy Sheffield v prosinci 2023 rezignoval na post šéfa své firmy. Důvodem rezignace byla dohoda na prodeji Pioneer Natural Resources americkému gigantu ExxonMobil za 60 miliard dolarů. Akvizicí získal Exxon dominantní postavení v Permské pánvi, která se rozkládá mezi západním Texasem a Novým Mexikem a je bohatá na ropu.
Transakce podléhala schválení FTC, což se stalo, nicméně s tím, že Sheffield nesmí být členem představenstva předního světového těžaře ropy a plynu. „Sheffieldovo chování v minulosti jasně ukazuje, že by neměl být nikde poblíž zasedací místnosti Exxonu,“ zdůraznil Kyle Mach z agentury FTC, která hájí práva amerických spotřebitelů.
Sheffield měl na začátku pandemie covidu-19 v roce 2020 lobbovat u Railroad Commission of Texas, která na státní úrovni reguluje ropný průmysl, aby vydala nařízení o omezení produkce ropy. Cílem bylo zvýšení její ceny nad tržní úroveň.
Podle vládní agentury měl bývalý šéf ropné firmy říct: „Pokud Texas ukáže cestu, možná bychom mohli přimět OPEC, aby snížil produkci. Možná budou následovat Saúdská Arábie a Rusko.“
Jen nepochopení ropných trhů
Globální ceny ropy se na začátku roku 2020 propadly asi o padesát procent. Pandemické lockdowny zásadně snížily poptávku po pohonných hmotách včetně leteckého průmyslu. Země OPEC+ reagovaly snížením produkce.
Společnost Pioneer odmítá obvinění s tím, že její zakladatel neměl v úmyslu obcházet americké zákony nebo zásady hospodářské soutěže na trhu. „Nesouhlasíme a stížnost FTC nás překvapuje,“ uvedla společnost. Ropná firma se brání tvrzením, že se jedná o nepochopení amerických a globálních trhů s ropou.
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent
Za posledních pět let, v USD za barel.
Zdroj: tradingeconomics.com
Firma ExxonMobil zdůraznila, že ani její obchodní praktiky neporušují americké zákony. Nicméně souhlasila s tím, že Sheffield nebude členem jejího představenstva. Nová akvizice Exxonu je největší od roku 1998, kdy koupila konkurenta Mobil Oil.
Amerika v těžbě ropy i plynu dominuje
Permská pánev je nejžádanější oblastí amerického energetického průmyslu díky relativně nízkým nákladům na těžbu ropy a plynu. Tato ložiska z břidlic v posledních letech pomohla Spojeným státům, aby se staly dominantním hráčem na trhu produkce ropy i zemního plynu. U obou energetických surovin za sebou Amerika nechala Rusko.
V tomto roce se přitom produkce americké ropy zvýšila v průměru na 13,1 milionu barelů ropy denně. To znamená nárůst o 7,1 procenta oproti stejnému období před rokem. Loni americké firmy vytěžily v průměru 12,9 milionu barelů černého zlata denně.
Protože cena ropy na světových trzích roste, očekává se, že produkce ropy bude růst i v tomto roce, napsal web oilprice.com. Nyní se barel severomořské ropy Brent prodává za 83 dolarů za barel, americká lehká WTI za 79 dolarů. Ceny ropy jsou na světových trzích zhruba o patnáct procent vyšší než před dvanácti měsíci.