Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Ráj pro kapitalisty a investory: Jihoamerická Guyana se chce stát novým Kuvajtem
František Novák 30. července 2024Jihoamerická Guyana se stává oblíbenou zemí pro západní investory. Nabízí řadu možností pro investice. Od těžby ropy až po celou…
- ČLÁNEK
Americký ropný magnát byl obviněn ze spiknutí s OPEC. Chtěl uměle navyšovat ceny
Zakladatel společnosti Pioneer Natural Resources Scott Sheffield chtěl za pomoci ropného kartelu OPEC uměle navyšovat ceny ropy na „úkor amerických domácností a podniků“, tvrdí americký regulátor.
Zakladatel a dlouholetý generální ředitel předního amerického producenta ropy Pioneer Natural Resources Scott Sheffield čelí ve Spojených státech zásadním obviněním od amerického regulátora Federální obchodní komise (FTC).
Zástupci FTC tvrdí, že měl v minulosti jednat se zástupci ropného kartelu OPEC se snahou snížit produkci a zvýšit tak cenu černého zlata. Sheffield si měl vyměnit stovky textových zpráv, v nichž diskutoval o cenách, produkci a dynamice trhu s představiteli ropného kartelu, kde mají hlavní slovo Saúdové.
Jednání se Saúdy i Rusy?
Co je OPEC? |
Organizace zemí vyvážejících ropu (zkráceně OPEC, Organization of the Petroleum Exporting Countries) je mezivládní organizace sdružující 12 zemí exportujících ropu. OPEC koordinuje ekonomickou politiku členských zemí. A to zejména v oblasti vyjednávání s ropnými společnostmi ohledně objemu produkce a cen ropy. Sídlo organizace je ve Vídni. Členské země OPEC kontrolují 79 % veškerých světových ropných zásob, v celosvětovém měřítku zajišťují jednu třetinu veškeré ropné produkce a celou polovinu z objemu vývozu ropy. OPEC byla založena v roce 1960 v Bagdádu. Mezi zakládající členy patří Írán, Irák, Saúdská Arábie, Kuvajt a Venezuela. Zdroj: Wikipedia |
Americký ropný manažer měl využít také osobních setkání a veřejných prohlášení, aby vytvořil tlak na omezení produkce fosilního zdroje v Permské pánvi v Texasu, a koordinovat tak úsilí nejen se zeměmi OPEC, ale také s Ruskem (OPEC+).
„Sheffieldova komunikace byla nastavena tak, aby podpořila zisk Pioneeru, stejně jako ropných společností v členských státech OPEC a OPEC+, na úkor amerických domácností a podniků,“ stojí ve stížnosti FTC.
Americký regulátor argumentuje tím, že o produkci, a tedy i ceně ropy má na americkém trhu rozhodovat volný trh, nikoliv dohoda mezi jednotlivými producenty.
Kauza v době obří akvizice
Vyšetřování přichází v době, kdy Sheffield v prosinci 2023 rezignoval na post šéfa své firmy. Důvodem rezignace byla dohoda na prodeji Pioneer Natural Resources americkému gigantu ExxonMobil za 60 miliard dolarů. Akvizicí získal Exxon dominantní postavení v Permské pánvi, která se rozkládá mezi západním Texasem a Novým Mexikem a je bohatá na ropu.
Transakce podléhala schválení FTC, což se stalo, nicméně s tím, že Sheffield nesmí být členem představenstva předního světového těžaře ropy a plynu. „Sheffieldovo chování v minulosti jasně ukazuje, že by neměl být nikde poblíž zasedací místnosti Exxonu,“ zdůraznil Kyle Mach z agentury FTC, která hájí práva amerických spotřebitelů.
Sheffield měl na začátku pandemie covidu-19 v roce 2020 lobbovat u Railroad Commission of Texas, která na státní úrovni reguluje ropný průmysl, aby vydala nařízení o omezení produkce ropy. Cílem bylo zvýšení její ceny nad tržní úroveň.
Podle vládní agentury měl bývalý šéf ropné firmy říct: „Pokud Texas ukáže cestu, možná bychom mohli přimět OPEC, aby snížil produkci. Možná budou následovat Saúdská Arábie a Rusko.“
Jen nepochopení ropných trhů
Globální ceny ropy se na začátku roku 2020 propadly asi o padesát procent. Pandemické lockdowny zásadně snížily poptávku po pohonných hmotách včetně leteckého průmyslu. Země OPEC+ reagovaly snížením produkce.
Společnost Pioneer odmítá obvinění s tím, že její zakladatel neměl v úmyslu obcházet americké zákony nebo zásady hospodářské soutěže na trhu. „Nesouhlasíme a stížnost FTC nás překvapuje,“ uvedla společnost. Ropná firma se brání tvrzením, že se jedná o nepochopení amerických a globálních trhů s ropou.
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent
Za posledních pět let, v USD za barel.
Zdroj: tradingeconomics.com
Firma ExxonMobil zdůraznila, že ani její obchodní praktiky neporušují americké zákony. Nicméně souhlasila s tím, že Sheffield nebude členem jejího představenstva. Nová akvizice Exxonu je největší od roku 1998, kdy koupila konkurenta Mobil Oil.
Amerika v těžbě ropy i plynu dominuje
Permská pánev je nejžádanější oblastí amerického energetického průmyslu díky relativně nízkým nákladům na těžbu ropy a plynu. Tato ložiska z břidlic v posledních letech pomohla Spojeným státům, aby se staly dominantním hráčem na trhu produkce ropy i zemního plynu. U obou energetických surovin za sebou Amerika nechala Rusko.
V tomto roce se přitom produkce americké ropy zvýšila v průměru na 13,1 milionu barelů ropy denně. To znamená nárůst o 7,1 procenta oproti stejnému období před rokem. Loni americké firmy vytěžily v průměru 12,9 milionu barelů černého zlata denně.
Protože cena ropy na světových trzích roste, očekává se, že produkce ropy bude růst i v tomto roce, napsal web oilprice.com. Nyní se barel severomořské ropy Brent prodává za 83 dolarů za barel, americká lehká WTI za 79 dolarů. Ceny ropy jsou na světových trzích zhruba o patnáct procent vyšší než před dvanácti měsíci.