Priority nedávno představeného volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že současná vládní strana bude po volbách usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program naplňuje klasickou definici levicovosti.
V některých případech však zachází na samou hranu, či dokonce za ni, toho, co je ještě v rozvinuté demokratické a svobodné společnosti běžně přijatelné.
Program ČSSD – oblast bydlení |
Volební priority ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny 2021 obsahují deset klíčových oblastí priorit, šestá se týká bydlení.
6. Vlastní bydlení nesmí být nedosažitelný sen
– Prosadíme zákon o veřejně prospěšných bytových společnostech. Díky tomu mohou nové byty zlevnit až o 30 %. Zejména však tento model umožní během dvou až tří let od nabytí účinnosti zákona stavět až 15 tisíc bytů ročně.
– Zachováme nízké daně z nemovitostí pro 1. až 3. nemovitost na fyzickou osobu. Zavedeme takové daně, které budou bránit spekulacím s byty a jejich nedostatečnému využití skrze zdanění 4. a další nemovitosti.
– Zavedeme pokuty za dlouhodobě neobsazené byty.
– Zákonem budeme regulovat služby typu Airbnb, tedy ty, které slouží k jiným účelům, než je dlouhodobé bydlení. Po vzoru západní Evropy stanovíme jasná daňová pravidla pro krátkodobé turistické pronájmy tak, aby majitelé byli motivováni k dlouhodobým pronájmům. Po covidové krizi se musí do měst vrátit opravdový, sousedský život.
– Zřídíme Státní bytový fond, který bude pořizovat byty a pronajímat je za normální ceny například seniorům, samoživitelkám, hendikepovaným, mladým rodinám s dětmi nebo i státním zaměstnancům, jako jsou hasiči, pošťáci, policisté, knihovníci či pečovatelky. |
Zvláště křiklavé je to v otázce bydlení (viz box vpravo). ČSSD totiž mimo jiné slibuje zavést „pokuty za dlouhodobě neobsazené byty“.
Regulace za hranou
Je otázka, zda se již nejedná o útok na samou podstatu soukromého vlastnictví.
Problematické je také to, jakým způsobem vlastně chce ČSSD zjišťovat, zda je ten či onen byt dlouhodobě neobsazený. Není takové zjišťování dalším nepřípustným zásahem do svobod a soukromí občana?
Otázka je sporná i s ohledem na další majetkové položky, jichž se přitom pokuta týkat nebude.
Například majitelé automobilových veteránů totiž zřejmě nebudou pokutováni za to, že mají v garážích třeba několik desítek takovýchto vozů.
Přitom tyto vozy v běžné dopravě nevyužívají, přičemž tím, že auta zabírají garážovanou plochu, snižují dostupnost garážových stání na trhu, čímž zvyšují jejich cenu pro všechny ostatní zájemce.
Vládní odpovědnost?
ČSSD ale zejména byla coby vládní strana u toho, když se v Česku v uplynulých desetiletích zbytečně silně regulovala výstavba.
Je tedy spoluodpovědná za to, že stávající stavební zákon je nevyhovující. Právě přeregulovanost výstavby nebo i v mezinárodním kontextu nadmíru dlouhá povolovací a stavební řízení totiž omezují nabídku nemovitostí na trhu.
Tím pádem zvyšují tlak na růst jejich cen. Tempo růstu cen je kvůli tomu tak citelné, že některým z majitelů realit postačí nechat je neobsazené, neboť vydělávají pouze na vlastním kapitálovém zhodnocení. Tedy zhodnocují majetek dostatečně pouze samotným růstem ceny bytu, aniž by jej byli nuceni pronajímat.
Pokud by ceny nemovitostí rostly pomaleji nebo stagnovaly, majitelé bytů by byli mnohem výrazněji nuceni je pronajímat a vydělávat tak právě na pronajímání – neboť k čemu jinému by jim pak vlastněný byt byl?
Klíčem k tomu, aby majitelé nenechávali byty prázdné, je zpomalení jejich cenového růstu, které způsobí hlavně pružnější nabídka a pružnější výstavba. Tu by podpořila kvalitní legislativa, tedy zejména připravovaný nový stavební zákon, pokud nakonec projde ve vhodné podobě.
Tyhle strany neumějí nic jiného, než někoho stále buzerovat.
…. socani jedou na nizke lidsle pudy, jako je zavist, a chut trestat uspesne, horsi nez komunisti, snad budou moci nekolik dalsi let premyslet mimo poslaneckou snemovnu, co delaji spatne a jak by meli vypadat.