Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Souboj kohoutů, než vznikla vláda, a nepovedený vstup Xiaomi na burzu aneb souhrn událostí 28. týdne
Česko má konečně vládu s důvěrou, co nám věští Evropská komise, jak pokračuje obchodní tažení USA proti zbytku světa, k čemu se u nás zavázal Uber, jak dopadl vstup Xiaomi na burzu, i mistr tesař (ČNB) se (v odhadu inflace) utne, převálcuje Tesla marketingově i Čínu, kdo je novým lídrem mezi fabrikami na mobily nebo jak velký je byznys s GDPR?
Milé čtenářky, milí čtenáři,
po téměř 30 letech máme u moci zase komunisty. Naštěstí ještě ne přímo, ale i tak je z toho člověku smutno. Když si k tomu uvědomíte, že mají na vládu podobný vliv jako prezident Miloš Zeman, tak ten smutek může být dvojnásobný. Bohužel v tuhle chvíli si stále řada lidí myslí, že právě tohle je cesta k prosperitě a k tomu, aby se měli dobře. Uvidíme tedy, co nová vláda předvede ve skutečném životě a s realizací víceméně neurčitého programového prohlášení. Obávám se však, že se dočkáme reality slov Václava Havla a jeho novoročního projevu v roce 1990: „Naše země nevzkvétá.“
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Máme vládu… Po téměř 16 hodinách jednání ve čtvrtek nad ránem poslanci hlasy ANO, ČSSD a komunistů dali důvěru menšinové vládě Andreje Babiše. To vyvolalo ještě před hlasováním i další den velkou kritiku ze strany opozice. Vypjaté jednání přineslo také ostrou slovní přestřelku mezi Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a Andrejem Babišem (ANO).
Uchází nám pára? Evropská komise opětovně zhoršila odhad růstu české ekonomiky na letošní i příští rok. Podle její letní prognózy by se měl hrubý domácí produkt letos zvýšit o 3 % a příští rok o 2,9 %. Ještě v jarním výhledu komise odhadovala 3,4 % pro letošní rok a 3,1 % pro rok 2019. V roce 2017 přitom české HDP rostlo tempem 4,3 %. Tempo růstu se podle komise zpomaluje kvůli slabé zahraniční poptávce. Největší překážkou růstu je podle analytiků rekordně nízká nezaměstnanost, která v červnu dál klesla z květnových 3 % na 2,9 %.
Nepracuje čím dál méně Čechů. Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla na 2,9 %z květnových 3 %. Bez práce bylo 223 786 lidí, nejméně od července 1997, oznámil Úřad práce ČR. Loni v červnu byla nezaměstnanost na čtyřech procentech, bez práce bylo tehdy téměř 300 000 lidí.
GRAF: Míra nezaměstnanosti v Česku za posledních pět let v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com, ÚP ČR
Obchodní válka USA a Číny pokračuje. Spojené státy uvalí další cla na dovoz čínského zboží. Zavedení 10procentních cel na import čínských produktů, jejichž roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 mld. USD (4,4 bil. Kč), je další etapou obchodního sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Tentokrát budou ale mít nová cla patrně přímý dopad na americké spotřebitele, protože se budou týkat i běžného zboží, jako jsou kabelky nebo digitální fotoaparáty, uvedla agentura Bloomberg.
VÍCE K TÉMATU:
Globální obchodní domino má za sebou další kolo. Zapálil Trump rozbušku?
Podřežete si větev sami pod sebou, vzkazuje Evropa Trumpovi kvůli clům na auta
Podlehl: Uber zavádí EET. Alternativní provozovatel taxislužby společnost Uber bude od začátku října evidovat tržby svých řidičů v EET. Společnost bude navíc finanční správě poskytovat data o aktivitách šoférů, které stát bude moci využít k daňové kontrole. Povinnost se ovšem týká pouze nových řidičů, kteří začnou pro společnost jezdit po zavedení EET. Dnes má Uber v Česku asi 2 000 aktivních řidičů.
Boj o „nebeské“ převzetí. Americká společnost Comcast vystupňovala boj o převzetí britské placené televize Sky, když v noci na čtvrtek zvýšila svoji nabídku na firmu na 26 miliard liber (asi 762 miliard Kč). Překonala tak konkurenční nabídku 24,5 miliardy GBP (zhruba 718 miliard Kč) firmy 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha, kterou Fox zvýšil jen několik hodin předtím.
Ne každý vstup na burzu se zcela povede. Akcie čínské společnosti Xiaomi při svém pondělním debutu na akciové burze nedokázaly přilákat velké investory a firma na burze v Hongkongu získala „jen“ 4,7 miliardy USD, což znamená, že její tržní hodnota se pohybuje nečekaně nízko, kolem 54 miliard USD místo původně plánovaných zhruba 100 miliard dolarů. I tak ale jde o největší primární nabídku akcií v technologickém sektoru od roku 2014, kdy čínský internetový prodejce Alibaba získal při vstupu na newyorskou burzu 25 miliard USD.
Na truc Donaldovi… Výrobce čipů Broadcom koupí za 18,9 miliardy USD (420 miliard Kč) softwarovou firmu CA Technologies. Dohoda přichází čtyři měsíce poté, co americký prezident Donald Trump zablokoval nepřátelskou nabídku Broadcomu na výrobce polovodičů Qualcomm za 117 miliard dolarů s odůvodněním, že ohrožuje americkou národní bezpečnost a byla by příliš výhodná pro čínské firmy, které chtějí vystavět mobilní sítě. Broadcom od té doby přesunul své sídlo ze Singapuru do USA, a je tak formálně mimo působnost Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech, který přezkoumává dohody kvůli potenciálním rizikům pro národní bezpečnost.
Kde jenom udělala ČNB chybu? Červnová meziroční inflace v Česku byla o 0,7 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze ČNB. Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zrychlil na 2,6 % z květnových 2,2 %. Z více než dvou třetin se na celkové odchylce podílel vyšší než očekávaný meziroční růst cen pohonných hmot a cen potravin, tedy dvou tradičně kolísavých položek. Vývoj inflace také nahrává rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.
Graf: Meziroční míra inflace v Česku za poledních pět let v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com, ČSÚ
Tesla: Made in China. Americký výrobce elektromobilů Tesla otevře v Číně svůj první výrobní závod mimo USA. Šéf automobilky Elon Musk podepsal smlouvu o výstavbě závodu na montáž elektromobilů v Šanghaji. Firma zároveň zvýšila ceny svých vozů Model X a Model S na čínském trhu zhruba o 20 procent, a stala se tak v odvětví prvním, kdo na největším automobilovém trhu světa reagoval na eskalaci obchodního napětí mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Akciová záhada Tesla: až se člověk diví, jak to ten Elon Musk dělá
Kavárenský jednorožec z Číny. Čínskému začínajícímu řetězci kaváren Luckin Coffee se podařilo získat od investorů 200 milionů USD. Investice ohodnocuje firmu, která agresivně expanduje a označuje se za čínského konkurenta Starbucksu, na jednu miliardu dolarů. Luckin Coffee se tak stal prvním čínským kavárenským jednorožcem, jak investoři označují soukromé začínající firmy, jejichž hodnota činí nejméně jednu miliardu USD, upozornil list Financial Times.
Jihokorejské OLED TV z Číny. Čínská vláda udělila jihokorejské společnosti LG Display povolení k výstavbě závodu na výrobu moderních obrazovek OLED v Číně. Podle dřívějších zpráv chce LG Display do továrny ve městě Kuang-čou na jihu Číny investovat v přepočtu 4,5 miliardy USD (asi jeden bilion Kč). Výroba panelů z organických diod emitujících světlo (OLED) se po uvedení závodu do provozu prakticky zdvojnásobí z 60 000 na 130 000 kusů měsíčně.
Dobří holubi se vracejí. Španělská automobilová značka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, by se měla v roce 2020 nebo 2021 vrátit na čínský trh, z něhož se v roce 2015 stáhl. Tento krok je součástí dohody koncernu Volkswagen s čínskou automobilkou Anhui Jianghuai Automobile Group. Seat v rámci dohody získá podíl ve společném podniku JAC Volkswagen Automotive, který vznikl loni, napsala agentura Reuters.
Nepříliš nadějné vyhlídky. Tři čtvrtiny exportérů očekávají, že česká ekonomika spadne nejpozději do dvou let do recese. Více než třetina firem čeká recesi už příští rok, 39 % vývozců pak v roce 2020. Vyplývá to z pravidelného výzkumu Asociace exportérů a Raiffeisenbank mezi vývozci. V názorech českých vývozců se pravděpodobně zrcadlí obava ze současného růstu protekcionismu ve světě.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Babiš slibuje reformu sociálních dávek. Jsou na tom opravdu tak zle?
Ekonomické mistrovství světa 2018 by vyhrál Island, spočítala Saxo Bank
Malou nahradí Kněžínek, ale málem spravedlnosti šéfoval Babiš. Co hrozilo?
Největší továrna na mobily stojí v Indii. Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics otevřel v Indii největší závod na výrobu mobilních telefonů na světě. Továrna má roční kapacitu výroby 120 milionů přístrojů, což odpovídá zhruba ročnímu prodeji v Indii, která je nejrychleji rostoucím trhem s mobilními telefony na světě.
Po Spotify i Tencent míří na burzu. Čínský internetový gigant Tencent Holdings plánuje oddělit svou divizi pro streamování hudby do samostatné společnosti a nabídnout její akcie na burze ve Spojených státech. Hodnota primární nabídky hudební divize Tencent Music Entertainment Group by mohla činit až čtyři miliardy USD, šlo by tak o jednu největších primárních nabídek v technologickém sektoru. Jednička na trhu streamování hudby Spotify Technology vstoupila na burzu letos v dubnu.
Cukr NE, raději…. stévii? Světové zásoby cukru se blíží rekordu, růst poptávky zpomaluje a naopak produkce se prudce zvyšuje. Ceny cukru tak letos letí dolů. A vzhledem k tomu, že se spotřebitelé se stále více obávají dopadu cukru na své zdraví a firmy se je snaží oslovit produkty s nižším obsahem cukru, ceny této komodity by proto měly podle názoru analytiků zůstat ještě nějakou chvíli nízké.
Byznys s GDPR. Unijní nařízení GDPR si vyžádalo náklady na zabezpečení a správu dat. Menší firmy kvůli tomu utratily desítky tisíc, operátoři nebo banky až desítky milionů korun. Těm, kteří s přípravami na GDPR pomáhali, ať už to byli právníci, poradenské společnosti nebo IT firmy, naopak vznikl zcela nový lukrativní byznys. Podle květnového odhadu Hospodářské komory má trh s GDPR velikost 25 miliard korun, a to jen v případě dodávek služeb pro podniky. Státní organizace za přípravu na nová pravidla dosud podle registru smluv dohromady zaplatily téměř 13 miliard korun. To znamená, že se v byznysu s GDPR točí už téměř 40 miliard, napsaly Hospodářské noviny.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Měkký brexit z dílny Mayové vyvolává v Británii politický chaos
Pracujete přesčas? Dejte si pozor, leckde je to skrytý zabiják
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – česká tragikomedie Úsměvy smutných mužů, která přiblíží příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Film vznikl podle knižní předlohy Josefa Formánka, který si sám prošel závislostí na alkoholu. Těšit se můžete i z karlovarských festivalových ozvěn. Za zhlédnutí určitě stojí snímek Tísňové volání, Studená válka. Připomenout si na velkém plátně můžete i snímek z roku 1994, a to Akumulátor 1 režiséra Jana Svěráka. Milovníci akce ocení americký thriller Mrakodrap. Nejobyčejnější příběh o rodičích a dětech slibuje film Mama Brasil od brazilského režiséra Gustava Pizzia. S dětmi pak můžete vyrazit na animovanou komedii Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená.
- Hudbymilovní by si neměli nechat ujít hudební festival České hrady, který tento víkend zahajuje na Točníku.
- Vizovice ožijí rockem s festivalem Masters of Rock. Tábor zase přivítá Mighty sounds a Olomouc Explosive sounds festival.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.