Mohlo by vás také zajímat
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
- ČLÁNEK
Polské Allegro spolklo Mall.cz. Na českém trhu M&A začíná být živo
Českou skupinu Mall Group koupila polská platforma Allegro. Jde jednoznačně o největší e-commerce obchod roku. Součástí transakce je také logistická společnost WE/DO, oznámily firmy v tiskové zprávě. Polská akvizice navíc naznačuje, že na trhu M&A bude do konce roku a v tom příštím znovu živo.
Zboží pro skoro 20 milionů zákazníků dosud ještě donedávna nabízela polská platforma Allegro. Akvizicí české skupiny Mall Group za 975 milionů eur (více než 23 miliard eur, pozn. red.) však toto množství výrazně vzroste.
„Díky začlenění skupiny Mall Group se zvýší naše přítomnost v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku, v Maďarsku a v Chorvatsku, což odpovídá více než 250 miliardám eur a více než 70 milionům lidí. Spojení bude také základem pro vytvoření silného mezinárodního týmu v oblasti technologií, e-commerce a logistiky,“ uvedl v tiskové zprávě François Nuyts, generální ředitel společnosti Allegro.
Allegro tak významně posílilo svoji pozici na evropském trhu. Zboží prostřednictvím e-shopů, které spadají pod polskou platformu, už nyní nabízí více než 135 tisíc obchodníků. „Zařazení Mallu do našeho portfolia umožní našim obchodníkům prodávat své zboží na více trzích a zákazníkům to přinese větší výběr,“ doplnil pak na tiskové konferenci Nuyts.
Mall.cz totiž využívá podobný obchodní model. Na rozdíl od Allegra ale spolupracuje s partnerskými obchodníky, zatímco Poláci se zaměřují na prodej zboží v internetových aukcích. K tomu svým obchodníkům zajišťují další služby, jako je marketing nebo logistika. Ostatně u ní dojde také k posílení, protože součástí transakce je i koupě logistické společnosti WE|DO.
Top transakce roku
Spojení Allegra s Mall.cz a WE|DO je také důkazem toho, že se (nejen) v Česku již vzpamatoval trh fúzí a akvizic (M&A).
Top 5 největších transakcí s českou stopou dle objemu financí |
1. Avast + NortonLifeLock 2. CETIN + invest. fond GIC 3. EP Infrastructure + Macquaire 4. ČGS Holding + Trelleborg 5. Mall Group – Allegro |
„Po transakčně slabším roce 2020, který byl ale zpomalený v důsledku koronavirové pandemie, se aktivita v oblasti akvizic a fúzí v roce 2021 začala opět vracet do normálu. Podle aktuálních dat je počet tuzemských transakcí letos zatím lehce nižší, než tomu bylo před pandemií, ale objem transakcí atakuje rekordní čísla,“ podotkla Sabina Matzenauerová ze společnosti MiddleCap, která se zaměřuje na fúze a akvizice.
Polsko-české e-commercové spojení se zařadilo na pomyslném žebříčku letošních českých akvizic na páté místo, co do objemu vynaložených peněz.
Výrazně více financí investoři „protočili“ při spojení Avastu s americkou společností NortonLifeLock, která vyšla na 8,6 miliardy dolarů, tedy v přepočtu na zhruba 170 miliard korun.
Slibný rok 2022
Matzenauerová však dodává, že obě transakce mají společný určitý trend ve struktuře, kdy i po exitu budou původní majitelé participovat na růstu.
„Myslím si, že velkým transakcím určitě není konec a rok 2022 a 2023 bude ještě jistě zajímavý. Pro nezasvěcené si je ale potřeba uvědomit, že takto velké transakce se připravují velmi dlouho, a proto transakce příštího roku jsou například už nyní ve velmi pokročilé fázi. Vše nasvědčuje tomu, že v roce 2022 bude na transakčním poli hodně živo,“ dodala.
VÍCE K TÉMATU:
Češi odložili nákupy. Po rozvolnění přijde nákupní masakr, bude „potřeba“ utratit 200 miliard
Takhle draho bylo za finanční krize. Inflace znovu zrychluje a zřejmě ještě neskončila
Zboží Amazonu budou připravovat jeho roboti i v Česku. Nové centrum již roste
E-commerce na vzestupu
Fakt, že oblast e-commerce má v Polsku i na evropském trhu stále ještě velký potenciál, ukazují i aktivity dalších hráčů.
Jeden ze světových lídrů v on-line prodejích, americký Amazon, ostatně nedávno spustil na polském trhu svoji službu Prime. Na trhu je však přítomný již od roku 2014, kdy narušil tehdy dominantní pozici Allegra.
Jeho tržní podíl v minulosti dosahoval více než 70 procent, po nástupu Amazonu i dalších hráčů ale klesl. I nadále je však na domácí půdě dominantním hráčem, což nyní chce ještě posílit v zahraničí.
Souhrnnou tržní hodnotu střední a východní Evropy, kde bude celá skupina působit (sedm zemí, pozn. red.), Mall vyčísluje na 250 miliard eur. Podle serveru ecommercenews.eu pak loni hodnota celoevropského trhu činila 573 miliard eur, přičemž meziročně stoupla o 24 procent.
„Trh e-commerce během pandemie zaznamenal v celé Evropě prudký růst. Firmy, které chtějí v sílící konkurenci vyniknout, musí reagovat nabídkou personalizovaných zákaznických služeb. Maloobchodníci se pak musí zaměřit na to, aby svým zákazníkům nabídli pohodlí, možnost výběru a kontroly a v této souvislosti i odpovídající služby,“ uvedla zkraje roku ředitelka marketingu UPS pro východní Evropu Clara Rojasová při prezentaci projektu UPS Smart E-commerce Report 2021.
Společně kupředu
V růstový potenciál věří i šéf představenstva prodávané Mall Group Jakub Havrlant. „Jako akcionář společnosti Rockaway Capital jsem rád, že zůstáváme součástí tohoto příběhu a jako akcionáři společné skupiny se budeme podílet na jejím dalším růstu.“
Nutno podotknout, že část aktivit, které spadají pod Mall, součástí obchodu nejsou. „Transakce se netýká společností Vivantis a MALL Pay ani MALL.TV a Košík.cz, které byly již v minulosti z Mall Group vyčleněny,“ uvedly společnosti s tím, že tyto firmy zůstávají stávajícím akcionářům.
Jak podotkly Hospodářské noviny, další choutky by mohlo Allegro mít na tuzemský srovnávač Heureka, který do skupiny v minulosti také patřil. Podle listu Poláci získali právo na první nabídku při případném prodeji Heureky.
„Pokud se její současní majitelé, tedy PPF, EC Investments a Rockaway, rozhodnou Heureku kdykoli v průběhu příštích čtyř let prodat, Allegro podá první nabídku, a pokud se během dvanácti měsíců nenajde zájemce s vyšší nabídkou, spadne Heureka, stejně jako nyní Mall, pod křídla skupiny Allegro,“ napsal list.
Již nyní je jasné, že společný podnik bude na českém i evropském trhu významným hráčem.