Mohlo by vás také zajímat
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
- KOMENTÁŘ
Češi odložili nákupy. Po rozvolnění přijde nákupní masakr, bude „potřeba“ utratit 200 miliard
Vláda Čechům na přelomu roku snížila daně (mimo jiné zrušením superhrubé mzdy), ti ale neutrácejí. Peníze hromadí na účtech i v obavě ze zdražování, třeba elektřiny, zatímco Česká národní banka vyhlíží nákupní mánii po odeznění pandemie.
Lednový lockdown odradil Čechy od utrácení ještě více, než se čekalo. Tržby v maloobchodě poklesly meziročně o devět procent, což je historicky druhý nejvýraznější pokles.
Výrazněji se propadly už jen loni v dubnu, kdy vrcholil jarní lockdown roku 2020. Stejně jako tehdy i nyní v lednu byla důvodem dramatického propadu tržeb uzavírka podstatné části tuzemského maloobchodu a služeb, jež nastala po rozvolnění ze sklonku loňska.
GRAF: Vývoj maloobchodních tržeb v Česku
Za poslední dva roky, v procentech
Zdroj: ČSÚ, tradingeconomics.com
Češi omezili své výdaje výrazněji, než se čekalo, neboť analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů propad čítající 5,8 procenta. Tržby obchodů byly ve srovnání s prosincem nižší o 6,6 procenta, meziročně (po sezonním očištění) o 6,5 procenta.
Své výdaje omezili nejvíce za oděvy a obuv, za které utratili o 74,1 procenta méně než loni. Klesaly ale výdaje také za domácí potřeby, kosmetiku, počítače, mobily i elektroniku či za lékárenské zboží.
Odložené nákupy
Čechy k vyšším výdajům nemotivovalo ani zrušení superhrubé mzdy. Je však pravda, že její zrušení – a související snížení daně ze mzdy – pocítili poprvé až v únorovém výplatním termínu.
Ovšem v lednu se vidina nižších daní, a tedy vyhlídka více peněz na spotřebu, ve spotřebním chování Čechů neprojevila. Peníze, které Češi ušetří v odložených nákupech, mohou ovšem způsobit nákupní mánii, jakmile dojde k odeznění pandemie a otevření obchodů.
Češi totiž už rok, od propuknutí pandemie a uzavření ekonomiky, hromadí na svých účtech velké peníze. A nyní zjevně ještě větší, kvůli slabým maloobchodním tržbám navzdory zrušení superhrubé mzdy.
Hromady peněz doma
Střední třída v Česku má podle odhadu České národní banky (ČNB) nyní v úsporách o zhruba o 120 miliard korun více, než by měla za situace bez covidové pandemie.
Tyto peníze Češi hromadí ze svou důvodů. Zaprvé, kvůli zavření obchodů, restaurací či omezené možnosti cestování nemají pořádně kde a za co všechny své úspory utratit. Zadruhé, obávají se zhoršení své vlastní finanční situace, zejména pak vyhazovu ze zaměstnání.
Až pandemická situace odezní, což díky postupující vakcinaci u nás i v zahraniční může nastat už později na jaře, nejpozději ve druhé polovině letošního roku, Češi ve velkém začnou utrácet, jak předpokládá ČNB.
VÍCE K TÉMATU:
Covid-19 dal stopku cestovnímu ruchu ve světě. Jen loni ztráty přesáhly bilion dolarů
Komu pomůže vakcína? Obchodu rozhodně, ale i dalším oborům
Přihoď bábě, přihoď dědkovi. V covidové pomoci dává vláda přednost důchodcům před živnostníky
Spotřeba nakopne ekonomiku
Celou ekonomiku to řádně „nakopne“. To proto, že budou po dlouhých měsících izolace natěšení na setkávání se s přáteli, nakupování v kamenných obchodech či na návštěvy nyní uzavřených fitness center, kaváren, kin či divadel.
Také po otevření ekonomiky zmírní jejich obava ze zhoršení vlastní finanční situace, protože rychle uvidí, že hospodářství zase „šlape“, takže i riziko jejich vyhazovu klesá.
Navíc k uvedené sumě 120 miliard získají dohromady dalších 80 miliard, vypočítává Česká národní banka. A to díky zrušení superhrubé mzdy, které platí od letoška a vlastně znamená snížení daně ze mzdy pro miliony zaměstnanců.
Dohromady tedy podle centrální banky bude mít po otevření ekonomiky česká střední třída k dispozici 200 miliard korun z odložených nákupů. Ty podle všeho „vrhne“ do ekonomiky, což způsobí její rekordní růst…
Inflace poroste s nákupní chutí
…a také to ovšem může způsobit citelné zdražování, inflaci. To by mohlo ještě umocnit očekávanou mánii po otevření ekonomiky.
Kdo totiž bude v obchodech po otevření ekonomiky co nejdříve, ještě bude nakupovat za ceny akčních nabídek, sloužících jako lákadlo k návratu k nákupu v kamenných obchodech, či bude nakupovat obecně za nižší, inflačně ještě nezvýšené ceny. Kdo dříve přijde, ten dříve – a levněji – mele.
Zároveň Čechy může od spotřební výdajů odradit vyhlídka vyšších cen některých nezbytných výdajů.
V poslední době citelně zdražují pohonné hmoty nebo také velkoobchodní elektřina, jejíž cena je na Pražské energetické burze nejvýše od roku 2018, zejména kvůli zdražujícím emisním povolenkám EU.
GRAF: Vývoj cen emisních povolenek (cena futures kontraktu na povolenku CO₂)
Za posledních pět let, v eurech
Zdroj: HighCharts.com
Dražší velkoobchodní elektřina se může postupně promítnout do vyšší ceny elektřiny pro konečné spotřebitele z řad domácností.
Za celý letošní rok by tak měly maloobchodní tržby reálně růst o dvě procenta. Bude ovšem záležet na tempu vakcinace.