Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
- KOMENTÁŘ
Podle MMF poroste Rusko víc než Česko. Fungují tedy po roce západní sankce?
Evropská unie a další západní země uvalily na Rusko před rokem ekonomické sankce. Ukazuje se, že ruská ekonomika nijak neutrpěla. Jak ale podotýkají odborníci, důsledky Moskva pocítí ve střednědobém horizontu.
Mezinárodní měnový fond v lednu překvapil. Výrazně zlepšil svůj odhad letošního růstu ruské ekonomiky. Ano, růstu. Ruské hospodářství by podle něj mělo reálně přidat, byť mírně, konkrétně 0,3 procenta. Česko je na tom dle MMF jen o trochu lépe, vlastně takřka neznatelně, když jeho hospodářství má podle washingtonské instituce letos posílit o 0,5 procenta.
Pokud bychom však za bernou minci brali odhady letošního růstu v podání českého ministerstva financí nebo České národní banky (ČNB) a srovnali tyto odhady s prognózou výkonu ruské ekonomiky z pera MMF, dopadne Rusko dokonce lépe než Česko.
Zatímco totiž MMF Rusku prognózuje růst, ČNB i ministerstvo financí prognózují Česku naopak letošní pokles ekonomiky, a to o 0,7, respektive 0,2 procenta.
Mezinárodní měnový fond není sám, kdo Rusku letos prognózuje hospodářský růst. Například největší americká banka, JP Morgan, taktéž, a to o 0,2 procenta. Z toho všeho tedy plyne, že letos vskutku nelze vyloučit, že ruská ekonomika poroste rychleji než ta česká, byť pravděpodobnost takového vývoje je nižší než padesátiprocentní.
TABULKA: Srovnání prognóz vývoje ekonomik Česka a Ruska pro letošní rok
Pozn.: RCB = ruská centrální banka
Zdroj: prognózy jednotlivých institucí
Účinkují sankce?
Na první pohled se tedy může zdát, že západní sankce příliš neúčinkují. Podle MMF se Rusku daří přesměrovávat svůj vývoz zejména energií ze zemí, jež jej sankcionují, do těch, které nikoli.
Navíc jeho ekonomiku pohání a roztáčí mocné válečné výdaje, financované zhusta právě z příjmů z vývozu energií. Ty Rusko zatím má hojné. Zatím…
Opravdu hmatatelně by Rusko dle MMF mělo sankce pocítit až střednědobě. Fond například v důsledku války a sankcí výrazně snížil svůj odhad výkonu ruské ekonomiky v roce 2027. Rusko má trpět například kvůli sankčnímu znemožnění dovozu západních technologií.
A i zmíněné přesměrovávání vývozu energií narazí na své limity. Evropě se totiž od nich do značné míry daří odstřihávat. Oproti tomu asijské trhy – v čele s Čínou či Indií – starý kontinent zase tak snadno v plné míře zastoupit nemohou, rozhodně ne před rokem 2030. Už jen z hlediska přepravní infrastruktury, například plynovodní sítě, to prostě není možné.
VÍCE K TÉMATU:
Ruský rozpočet krvácí. Putin prodává jüany a zvyšuje závislost na Číně
Zase sankce? Belgie nechce přijít o byznys s ruskými „krvavými“ diamanty
Ruský byznys využívá Srbsko k obcházení sankcí. Rusům nahrává protizápadní sentiment
Západní sankce fungují. Rusko neumí opravit letadla
Statistické jablkobraní
Navíc svoji roli sehrává takzvaný efekt základny. To je ale do značné míry jen statistická záležitost. Ruská ekonomika loni poklesla, předběžně o 2,2 procenta, zatímco ta česká rostla, předběžně o 2,5 procenta. Z ponížené základny se prostě – v meziročním srovnání – roste snáze.
10. balíček sankcí proti Rusku |
Evropská komise avizovala další, již desátý balíček sankcí proti Rusku, který by EU měla přijmout na výročí rozpoutání války 24. února. Komise navrhuje zavést omezení na desítky elektronických součástek používaných v ruských zbraních, jako jsou drony, rakety, vrtulníky či termické kamery a zaměřovače. Omezení se mají vztahovat také na náhradní díly pro kamiony a proudové motory a na výrobky dvojího užití, které lze použít pro civilní i vojenské účely. Balík obsahuje také další sankce proti ruským představitelům, oligarchům a „propagandistům, jejichž lži otravují veřejný prostor“, jak uvedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. (Zdroj: ČTK) |
Ruská základna ekonomického výkonu je ovšem oproti té české ponížena dlouhodobě, neboť jde zkrátka o ekonomicky méně rozvinutou zemi. Méně rozvinuté země mohou ještě „očesávat i celkem nízko rostoucí jablka“. Ty více rozvinuté, jako v tomto případě Česko, je už očesaly a za plody se musí vydávat výše do korun stromů. Takže růst v těchto výšinách je obecně přirozeně slabší, neboť žádný strom neroste do nebes.
Ekonomicky relativně málo rozvinutou zemi také bývá těžší dostat sankcemi do kolen. Jednoduše proto, že její obyvatelstvo – například to na ruském venkově Dálného východu – je uvyklé tak nízkému životnímu standardu, že není snadno jej dále snížit tak, aby si toho lidé povšimli. Tím méně, aby se začali bouřit proti režimu.
Sankce časem zaberou
Loni v březnu, krátce po uvedení prvních sankcí vůči Rusku, prohlásil americký prezident Joe Biden, že ruská ekonomika už míří k propadu svého výkonu na polovinu. Neřekl však, za jak dlouho se tak stane.
Po roce je zřejmé, že to nebude ani za týdny, ani za měsíce. Ani za jeden, dva či tři roky. Rozdrcení ruského hospodářství „ekonomickým blitzkriegem“ se zkrátka nekonalo. To však neznamená, že sankce neúčinkují. Jejich efekt ale bude mnohem spíše právě až střednědobý, takže se opravdu viditelně dostaví třeba za pět let.
Lukáš Kovanda
EXTERNÍ SPOLUPRACOVNÍK REDAKCEVíce k tématu: