Mohlo by vás také zajímat
Rozevírající se nůžky mezi USA a Evropou? Zakopaný pes leží v síle kapitálových trhů
Kryštof Míšek 9. prosince 2024Jaké jsou hlavní faktory vývoje ekonomik na opačných březích Atlantického oceánu? Kde se může vhodnými kroky podařit situaci zásadněji zlepšit?
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
- ČLÁNEK
Zase sankce? Belgie nechce přijít o byznys s ruskými „krvavými“ diamanty
Zájem o další sankce vůči Rusku v některých zemích rapidně klesá. Kromě Německa to je například Belgie, která nechce přijít o lukrativní obchod s ruskými diamanty.
Nad ruskou ekonomikou se vznáší hrozba devátého kola ruských sankcí ze strany Evropské unie. Po více než osmi měsících konfliktu, kdy Rusko nedokáže zastavit vojenský postup Ukrajiny na východě a jihu země. Raději se soustředilo na bombardování ukrajinských měst a elektráren s nevinnými civilními obětmi včetně těhotných žen. Unie je nicméně rozdělena v tom, co se dá ještě v ruské ekonomice sankcionovat.
Pobaltské státy, Polsko, ale i Česko, chtějí, aby došlo k přijetí už devátého sankčního balíčku od únorového napadení Ukrajiny. Zejména Polsko má stále velmi dlouhý „nákupní seznam“, který by měl ještě více finančně oslabit Putinův režim.
Ruské firmy obcházejí sankce v EU |
V rámci EU se stále nedaří odstřihnout ruské firmy od veřejných zakázek. Celkem v EU měsíčně získají kontrakty v hodnotě 293 milionů eur, v Česku pak za 14,5 milionů eur. Uvedla to česká společnost Datlab, jež monitoruje veřejné zakázky. Mohou za to nepravdivé ruské dokumenty i skrývání skutečných majitelů firem za bílé koně. „Sankce na trh veřejných zakázek neměly dopad. Buď tedy z nějakého důvodu nezafungovaly, nebo se všichni Rusové dokázali prakticky okamžitě svých podílů zbavit. Druhá možnost je však méně pravděpodobná, neboť i samotný prodej podílu by mohl být porušením sankcí,“ řekl k výsledku analýzy její autor Jiří Skuhrovec. |
Export uhlí, ropy i plynu výrazně klesl
Rusko již bylo zásadně postiženo v sektoru exportu fosilních zdrojů. Nemůže vyvážet uhlí do zemí EU, od ledna přijde o 90 procent prodeje ropy do Evropy. Výrazně klesá i vývoz zemního plynu, ke kterému přistoupilo samotné Rusko. Opačným směrem nemohou firmy do největší země světa vyvážet od moderních technologií včetně polovodičů až po luxusní kabelky a francouzské parfémy.
Zmrazení aktiv v EU se už dočkalo rekordních 1239 jednotlivců a 116 firem. Jedná se o oligarchy, generály, Putinův okruh přátel včetně milenky, zástupce ruské propagandy a médií, bankéře, výrobce zbraní.
Z diplomatických kruhů EU ale zaznívají názory, že velký prostor pro další sankce už není. „Členské státy pracují na dalších možných opatřeních. Už jsme toho zatím přijali tolik, že prostor je dosti omezený. To je fakt,“ řekl vysoký představitel EU deníku The Guardian.
Litevský prezident Gitanas Nausėda si naopak myslí, že evropský blok může jít ještě dál, protože sankce stále nepřinesly výsledek, který by Putinovu válečnou mašinerii úplně ochromil. Ve hře je například zákaz importu ruských diamantů, dovoz jaderného paliva nebo zkapalněného plynu do Evropy.
Belgie nechce přijít o ruské diamanty
K zákazu dovozu ruských diamantů se ale staví skepticky zejména Belgie. V Antverpách totiž kvete byznys se zpracováním diamantů, který by byl protiruskými sankcemi ochromen. Také Německo nejeví velkou horlivost sankční seznam rozšiřovat, protože německá ekonomika značně zpomalila a hrozí ji recese. Berlín se obává, že v zemi posílí extremisté a to bude vyhovovat hlavně Kremlu.
Právě ruské diamanty jsou choulostivým tématem, které se diskutuje už řadu měsíců. Belgie vždy dokázala prosadit na zákaz vývozu výjimku. Před invazí byla Belgie hlavní destinací pro dovoz ruských diamantů.
Obchodníci v Antverpách každoročně nakoupí drahé kameny za 1,8 miliardy eur. Už dříve z evropského sankčního seznamu vypadla ruská státní společnost Alrosa, která diamanty těží a vyváží. Zároveň finančně podporuje ruské námořnictvo.
Atverpy slouží jako hlavní světové centrum zpracování a prodeje diamantů. Až polovina surových diamantů na světě se zde brousí a leští, je zde několik stovek dílen, diamantové burzy a několik tisíc obchodníků, kteří prodávají brilianty do celého světa.
I když oficiálně belgická vláda tvrdí, že případný zákaz importu diamantů z Ruska nebude blokovat, stále se mu úspěšně brání, zejména během zákulisních jednání s úředníky EU.
Američané jsou přísnější
Belgická vláda je ale stále pod větším tlakem zbývajících členských zemí. Zákaz podporují hlavně pobaltské země, Polsko a Nizozemsko. Rusko drží asi třicet procent celosvětového obchodu s luxusními kameny. Podle amerického ministerstva financí patří prodej diamantů mezi nejvýznamnější zdroje příjmů mimo export energetických surovin. Loni Rusko za diamanty získalo 4,5 miliardy dolarů. Washington už na jaře dovoz diamantů z Ruska, které se nepoužívají pro průmyslové účely, zakázal.
Maďarsko sankce kritizuje |
Maďarský premiér Viktor Orbán je v současnosti nejhlasitějším kritikem sankcí, které mají poškodit Kreml a jeho vládce. Orbán o nich hovoří jako o primitivním nástroji, jenž ničí ekonomiky v Evropě a také v Maďarsku. Odsoudil zejména jejich provedení. Je katastrofální, protože Putinovi zvýšilo příjmy z prodeje ropy a zemního plynu kvůli růstu cen komodit na světových trzích . |
Belgický premiér Alexander De Croo nicméně opakuje, že by tento krok poškodil více Evropu než Rusko. Roland Papp z belgické pobočky Transparency International ale zdůraznil, že v této věci Unie ukazuje morální pokrytectví, když nechce zastavit byznys s ruskými diamanty, které pomáhají financovat zločinný režim v Moskvě. Přitom je na sankčním seznamu už od léta ruské zlato. V červenci nezisková organizace apelovala na Evropskou komisi, aby stopla obchody s krvavými ruskými kameny.
Mluvčí Antverpského světového diamantového centra Tom Neys si ale stěžuje, že diamantový byznys je nyní pod obrovským tlakem regulátorů a zákaz ruských dodávek by znamenal ztrátu deseti tisíc specializovaných pracovních míst v belgickém přístavním městě. Profitoval by z toho arabský svět, zejména město Dubaj, které je ruskému byznysu a oligarchům i nadále otevřené, varoval.
Mezi evropskými protiruskými jestřáby panuje přesvědčení, že stále je dost prostoru pro další ekonomické utahování šroubů vůči Rusku. Například zákaz vývozu civilních dronů, chytrých telefonů nebo speciálních ledniček na chlazení vína. Zpřísnění podporují i severské země, jako je Dánsko, Švédsko a Finsko. Sama šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ale přiznala, že se hospodářské sankce dají poměrně snadno obejít přes třetí země.