Mohlo by vás také zajímat
Rusové staví největší laser na světě. Má testovat jaderné zbraně
František Novák 23. března 2023Car laserů, tak Rusové přezdívají nejsilnějšímu laseru na světě, který budují od roku 2013. Cílem má být testování funkčnosti nových…
Ukrajina už je fakticky členem EU. I proto ekonomika odolává Putinově válce
František Novák 20. března 2023Kreml chtěl během této zimy úplně rozvrátit hospodářství Ukrajiny. Lidé a firmy měli být bez elektřiny, tepla i potravin. Země…
Kterých západních zbraní se Rusové na frontě nejvíce bojí?
František Novák 7. března 2023Rusové se podle zkušeností ukrajinských vojáků na frontě v okolí Bachmutu bojí nejen raket vystřelovaných systémem HIMARS, ale i dalších…
- ČLÁNEK
Ruský byznys využívá Srbsko k obcházení sankcí. Rusům nahrává protizápadní sentiment
Stovky ruských firem si vytvářejí pobočky v Bělehradu, aby měly snazší přístup na evropský trh. Lze to chápat také jako obcházení sankcí EU. Srbové jsou tradičně velmi proruští, protože nemohou zapomenout na „humanitární“ bombardování NATO v roce 1999.

Ruské firmy, zejména z IT sektoru, láká v Srbsku proruský přístup i možnost vstupu na evropský trh (ilustrační foto). Zdroj: Unsplash
S tím, jak západní ekonomické sankce těžce dopadají na ruskou ekonomiku a zejména soukromé podnikání, se snaží řada firem vypořádat po svém a minimalizovat dopady bojkotu civilizovaného světa. Jednou z možností je přesunout své podnikání do země, kde stále mají Rusy rádi.
V případě Evropy je touto vysněnou destinací Srbsko, které nemůže Západu – Spojeným státům, NATO a EU – zapomenout takzvané humanitární bombardování Bělehradu v roce 1999, jež mělo donutit srbské jednotky přestat masakrovat kosovské Albánce.
Lavrov je nejlepší!
Signifikantní je to, že se v ulicích současného Bělehradu konají demonstrace na podporu Ruska. Na jednom z billboardů v blízkosti parlamentu dokonce ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova poctili nápisem „největší diplomat světa“.
I když je prokazatelné, že před invazí i po ní na Ukrajinu opakovaně lhal ve prospěch svého šéfa v Kremlu a podle mnohých kritiků Moskvy by měl být souzen za válečné zločiny v Haagu.
„Jsme stejní lidé,“ bezstarostně odpověděla čtyřicetiletá obyvatelka Bělehradu, když byla dotazována na důvod sympatií k Rusku a Lavrovovi.
„Rusové mají také kořeny odtud, z této oblasti. Jsme stejného náboženství. Nikdy jsme spolu nebyli ve válce. Vždy jsme si pomáhali,“ doplnil argumenty proruského postoje jeden z demonstrantů Paolo Pajić.
Ruský gigant Yandex expanduje
I proto v proruském Srbsku našly od přepadení Ukrajiny azyl stovky ruských firem, zejména z IT sektoru.
Nejznámější je gigant Yandex, jemuž patří mezi světovými internetovými vyhledávači pátá pozice, v Rusku bezpečně vede s podílem na trhu 48 procent.
GRAF: V Rusku poráží Yandex i Google
Tržní podíl mezi srpnem 2021 a srpnem 2022, v procentech
Zdroj: gs.statcounter.com
V Srbsku se od začátku války zaregistrovalo přes tisíc společností z Ruska, uvedla srbská televize Nova S. Většina z nich spadá do sektoru informačních technologií. Tím si podnikatelé z Ruska mohou rychle legalizovat svůj pobyt v Evropě. Bez víza mohou Rusové v zemi pobývat třicet dní.
Srbové jsou „cool“
„Moje společnost sem všechny zaměstnance přemístila, takže jsem o tom ani nepřemýšlel,“ řekl čtyřiadvacetiletý IT specialista z Moskvy k tomu, proč právě Srbsko.
Uvedl jen své jméno jako Anton, obává se o svou bezpečnost. Už v dubnu přestěhoval svou firmu do Bělehradu, od té doby žije v Srbsku.
Na Srbech oceňuje hlavně to, že jsou „cool“, i na lidi, kteří přišli z Ruska. A chválí i jejich otevřenost a laskavost.
V zemi na jihu Evropy se od letošního února, kdy začala ruská agrese vůči Ukrajině, mohlo usadit až 50 tisíc Rusů, odhadla německá Deutsche Welle.
Za válku může NATO
Podpora Kremlu mezi Srby neklesá ani po šesti měsících krvavé války na východě Ukrajiny. Tamní vláda navíc odmítá na Rusko uvalit sankce po vzoru Bruselu a členských zemí EU.
V srbské společnosti zůstává Vladimir Putin nejoblíbenějším zahraničním politikem; 54 procent Srbů věří argumentaci, že za konflikt na Ukrajině může NATO.
GRAF: Nejoblíbenější zahraniční politici v Srbsku

V Srbsku má ze zahraničních lídrů největší kredit Vladimir Putin, oceňuje jej 45 procent respondentů.
Zdroj: Demostat.rs
Rovněž Lavrov, který do zemí EU nesmí cestovat, si oblíbil srbského ministra vnitra Aleksandara Vulina, který jej v srpnu navštívil v Moskvě. Ostatně není divu, Vulin je považován ze „ruského muže“ v srbském kabinetu.
Lavrov ocenil, že se Bělehrad nepřipojil k protiruské hysterii a neuvalil na ruské jednotlivce ani firmy sankce.
Přístup na evropský trh
Ruské firmy tak mohou ekonomicky těžit ze svého sídla v Srbsku hlavně tím, že si udrží volný přístup na trh celé Evropské unie. Zároveň se mohou snadno dostat i do Ruska, Air Serbia jako jediný evropský dopravce stále létá přímo do Moskvy.
„V zásadě využívají Srbsko, aby obešli sankce,“ řekla listu Moscow Times poradkyně washingtonské Nadace na obranu demokracií Ivana Stradnerová.
Výše zmíněný Yandex si už začátkem léta otevřel v bělehradské čtvrti Dorcol novou centrálu pro sedm stovek zaměstnanců.
„Kancelář v Srbsku podporuje pokračující rozvoj řady mezinárodních služeb Yandex, včetně Taxi a Delivery, které již v Srbsku provozuje,“ lakonicky uvedla největší ruská internetová společnost.
Ruská propaganda z Bělehradu
Ve stejné čtvrti působí i ruská agentura Sputnik, kterou EU už v březnu zakázala jako ruskou propagandistickou zpravodajskou agenturu, jež šíří do veřejného prostoru fake news.
Šéfredaktorka bělehradské kanceláře Sputniku Ljubinka Milinčić uvedla, že z Bělehradu začne vysílat i ruská televize RT (Russia Today), jež je zakázána nejen v EU, ale i ve Spojených státech.
Z Bruselu zaznívá kritika toho, že Srbsko na jednu stranu usiluje o vstup do Unie, na druhé straně fakticky bojkotuje snahy Bruselu ekonomicky oslabit Kreml tak, aby nemohl dále financovat agresivní válku na Ukrajině.
Ruská propaganda navíc podporuje srbské nároky na Kosovo, které Srbsko ani Rusko neuznávají.

každý pátek ve vašem e-mailu.