Mohlo by vás také zajímat
Trumpovo varování Putinovi: 100procentní clo na dovoz pro země, které se odkloní od dolaru
Lukáš Kovanda, Libor Akrman 2. prosince 2024Americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz z těch zemí, které by zamýšlely snižovat…
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
- Článek
Muž, který před 26 lety „zlomil“ Bank of England, je podle FT osobností roku
Miliardář a filantrop George Soros každý rok investuje jednu miliardu dolarů do nápravy světa. Jeho finanční dary směřují k organizacím, které jsou nositeli lidských práv, demokracie, transparentnosti, svobody slova, podpory minorit a boje proti tyranii a korupci. I to mu letos vneslo prestižní ocenění britského listu Financial Times.
V červnu letošního roku schválil maďarský parlament balíček protiimigračních opatření, které zavádějí mimo jiné tresty za jakékoli podporování nelegální migrace. Zákon dostal označení Lex Soros, neboť je mj. namířen proti organizacím, které podporuje americký miliardář maďarského původu George Soros.
Ten se stal několikrát během letošního roku terčem výpadů maďarského premiéra Viktora Orbána. A nejen jeho. V říjnu do jeho pošty zamířil balíček s výbušninou. Kromě něj putoval i na adresu amerických politiků Baracka Obamy a manželů Clintonových, stejně tak do sídla stanice CNN.
Soros osobnost
George Soros |
George Soros se narodil jako György Schwartz v rodině budapešťského právníka a esperantisty Tivadara Sorose (tehdy ještě pod jménem Theodor Schwarz) a jeho ženy Erzsébet (později Elizabeth). Z rodného Maďarska odešel po válce v roce 1946. Od roku 1947 žil v Anglii, kde studoval ekonomii a filozofii na London School of Economics, kde ho významně ovlivnil Karl R. Popper a jeho myšlenka „otevřené společnosti“. V roce 1956 odešel do USA, aby podle vlastních slov vydělal dost peněz na Wall Street a mohl žít jako spisovatel a filozof. Je potřetí ženatý a má pět dětí. |
Dost možná, že i tyto události přispěly k tomu, že amerického finančníka maďarského původu George Sorose vyhlásil britský list Financial Times (FT) osobností letošního roku.
List ho označil za nositele liberální demokracie a otevřené společnosti, která je v obležení populistů. Sorosovy ideje jsou „v obležení ze všech stran, na jedné straně Rusko Vladimira Putina, na straně druhé Amerika Donalda Trumpa.“
Jak uvedly FT na 88letého Sorose, „jednoho z nejvýznamnějších filantropů na světě“, padla volba „kvůli hodnotám, které reprezentuje“.
Útok stíhá útok
Zároveň FT uvedly, že Soros čelí denně útokům kvůli svému aktivismu a liberální vizi světa.
„Soros je filantropem více než 30 let, bojuje proti autoritářství, rasismu a intoleranci. Díky svému dlouhodobému příklonu k otevřenosti, svobodě médií a lidským právům k sobě přitahuje pozornost a zlobu autoritářských režimů. A čím dál častěji i populistů, kteří získávají – hlavně v Evropě – stále větší pole působnosti,“ uvedl britský list.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Otec osobních počítačů Paul Allen zemřel. Vědě odkázal miliardy
K Měsíci jako první turisté poletí umělci. Vezme je tam neznámý japonský miliardář
Nejčastěji je pod palbou kritiky v rodném Maďarsku, kde jej – jak už bylo naznačeno na úvod – premiér Viktor Orbán viní mimo jiné z podpory migrace.
Na amerického finančníka maďarského původu v minulosti mimo jiné útočili i americký prezident Donald Trump, příznivci tvrdého brexitu v Británii, ale i slovenský expremiér Robert Fico, který jej spojoval s demonstracemi proti tehdejší vládě v Bratislavě.
Filantrop Soros
Muž, který zlomil Bank of England |
Nejznámější spekulací George Sorose a jeho společnosti byla sázka na růst úrokových sazeb, pokles hodnoty libry šterlinků a naopak růstu německé marky. V roce 1992 denní obchodování na devizových trzích dosahovalo úrovně asi 1 bilionu dolarů, naproti tomu anglická centrální banka Bank of England (BoE) držela velmi malou hodnotu ostatních tvrdých měn, díky které byla její možnost intervenovat ve prospěch britské libry bez samotné vlády na trhu velmi omezená. Hodnota libry byla tehdy svázána s pravidly Evropského mechanismu směnných kurzů a také vládní politikou tzv. stínování německé měny. Za této situace se rozhodl George Soros v roce 1992 spekulovat s částkou 10 miliard liber na pokles libry. Situace na trhu se začala vyhrocovat v neprospěch vlády a BoE. Když i ostatní investoři začali prodávat britskou libru, musela nakonec BoE i přes snahu udržet hodnotu britské libry vysoko (a tím i Velkou Británii v ERM) pravidelně zvyšovat úrokové sazeby až na 15%. Tlak trhu byl ale příliš velký a neudržitelnost situace nakonec donutila vládu v čele s Johnem Majorem oznámit 16. září 1992 opuštění ERM. Hodnota libry tento rok klesla až o 10% a tato spekulace tak Sorosovi vynesla 1 miliardu britských liber. Tento den je označován ve Velké Británii jako Black Wednesday (Černá středa). Proto je někdy George Soros přezdíván jako „Muž, který zlomil Bank of England“… |
„Vykreslují mě jako ďábla. Fakt, že stojím extrémistům za vytváření tolika falešných a konspiračních teorií o mě, je pro mě velmi bolestivý,“ dodal Soros.
Soros prostřednictvím nadační sítě Open Society Foundations, do níž již vložil přes 30 miliard dolarů, podporuje projekty na ochranu lidských práv na celém světě a uděluje například stipendia studentům.
Působí i v Česku v Praze, kde byla pobočka OSF založena v roce 1992.
Přes 40 let výběru osobností
Britské Financial Times vybírají osobnost roku od roku 1975, kdy se jí stal německý kancléř Helmut Schmidt. Pravidelně ale svůj výběr zveřejňuje až od roku 2002.
Loni volba padla na Susan Fowlerovou, americkou softwarovou inženýrku, která se zasadila o změnu přístupu velkých společností k sexuálnímu obtěžování.
Předloni byl osobností roku Financial Times americký prezident Donald Trump, v roce 2016 německá kancléřka Angela Merkelová.
Nikdy nepochopím,jak někdo může tohoto zlosyna nějak oceňovat,
nebo mít jej jako vzor.Tento člověk,který se vměšuje do všeho,
co on neuzná,nebo se mu nelíbí a způsobuje chaos a zkázu po celém světě je zrůda,která jen díku svému kapitálu rozpoutává války,puče,
vměšuje so do rozhodovýní suverenních států,zakládá školy,kde je mladým vyplachován mozek tak,aby se stali zcela ovladatelnými
hlupáky bez vlastního myšlení.Potom jej pár zfanatizovaných vynáší
do nebes stejně,jako byl vynášen Hitler.Kdy už konečně někdo
zarazí činnost tohoto zločineckého monstra?
Kam chodíte na takové závěry? Že se nelíbí fašistovi Orbánovi?
Jen bych rád věděl kde tento filantrop přišel k tak obrovskému bohatství.Takové „dobráky co nevědí co s penězi a potom ze sebe dělají samaritány ty zbožňuji a přitom ty jeho rádoby dary a podpory jsou pro něj miliardáře jak pro normálního čověka stokoruny neb koruny. Takže on není filantrop ale populista co neví co s penězi .A co on vlastně vybudoval a ny čem zbohatl.Babička cio dá na něco pár korun a sama toho moc nemá tak je větší filantrop než ten Soros,a podobbné je to u všech zbohatlíků,kteří dají na něco malé promile svých zisků ,zatímco normální lidé dají i několik procent a zatímco mají skoro prd.Bil Gates také pomáhá,ale tam vím co vybudoval ale nedělá ze sebe filantropa takm jako ten dědek Soros.A ty jeho názory jsou jako jdyž někdo řekne,že lidé bez snahy jsou chudáci ,zatímco ti cose snaží ne,i když opak je pravda.Podporovat s prominotím línou lůzu a keště se pokládat za filantropa je jako kdyby se vrah považoval za lidumila.A i když Klause nesnáším,tak mělpravdu v tom,že se musíkaždý sám snažit a je to v jehi rukách,jen tu je výjimka u dětí nemocných a postižených a starých ,ale ono se většinou přispívá těm co jsou zdraví jen jsou líní pro sebe a a stát něco dělat a tam je soudruh miliardář Soros mimo realitu,protože chce na ůkor všech slušných a skutečně potřebných podporovat lůzu co nechce nic děama udělat pro slušný a spokojený život.,nebo snad ti vetřelci ,hlavně mladíci,kolem 20 let z afriky a arabských států jsou nějací chudáci?Ne jsou to jen lidé co chtějí vše bez toho,že někdy něco sami udělali a vytvořili,a ještě když to není podle jejich představ tak jsou arogantní.
Existuje jedno hezké přísloví – na začátku každého bohatství hledej zločin… Soros není výjimka. Tragické pro nás je, že těm žvástům o otevřené liberální společnosti ten senilní dědek opravdu věří, neboť obě tyto věci se vzájemně vylučují – pokud otevřete liberální společnost migrantům z Afriky a islámského světa, tak jakmile jejich počty narostou, tak liberální společnost automaticky a spontánně zničí – je to prostě jejich přirozenost v duchu svých zaostalých tradic a úchylných náboženských dogmat. Položte si otázku, proč Sosros vynakládá tolik miliard na změnu demokratických režimů v Evropě na vymývání mozků Evropanům, kteří žijí v nejvyspělejší a nejdemokratičtější části světa, místo aby vychovával černochy, muslimy, Indy či obyvatele Latinské Ameriky, kteří žijí v bídě, násilí, terorismu, válkách a pod. Jeho snaha je to samé, jako by drhnul jednu čistou dlaždičku kartáčkem na zuby a na té hned vedle nechal obří lejno… Kdyby všechny ty peníze co nacpal na podporu migrantů a na naší převýchovu dal třeba na vybudování funkčního systému svozu a likvidace odpadů v Afrických městech, nemáme dnes oceány zaneřáděné odpadem z Afriky…. Místo toho peníze vyházel doslova do kanálu za nesmyslné až zrůdné projekty proti imaginárnímu rasismu a pod.
Blablablablabla.
Souhlas.
Dobrý borec, který krade money zlodějům, tyranům všeho druhu, a tyto peníze dává zpět na polidštění světa. Ať žije Soros.
Stačí trochu googlit.
https://cs.wikipedia.org/wiki/George_Soros