Mohlo by vás také zajímat
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Opatrná ČNB; pozvolné ožívání české ekonomiky a schodek rozpočtu na dosah 200 miliard korun aneb souhrn ekonomických událostí 31. týdne 2024
Libor Akrman 2. srpna 2024Záplava firemních výsledků (Microsoft, Apple, Meta, KB, Česká spořitelna atd.); ČNB snížila sazby o 0,25 %; schodek rozpočtu je zase…
- Profil
Otec osobních počítačů Paul Allen zemřel. Vědě odkázal miliardy
Spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen tento týden prohrál svůj boj s rakovinou lymfatických uzlin. Bylo mu 65 let. Ačkoli celý svůj život stál tak trochu ve stínu slavnějšího Billa Gatese, svět osobních počítačů by bez něj neexistoval. Přinášíme profil jednoho z nejbohatších a nejštědřejších Američanů.
Svět moderních technologií přišel o jednu ze svých ikon, když ho navždy opustil spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen. Ten v roce 1975 společně s o dva roky mladším spolužákem ze střední školy Billem Gatesem vymyslel programovací jazyk Basic.
Paul Gardner Allen (†65) |
Byl americký podnikatel, který spolu se svým bývalým spolužákem Billem Gatesem založil v roce 1975 společnost Microsoft. Pravidelně se umísťoval na seznamu nejbohatších lidí světa. Hodnota jeho majetku se odhaduje na 20 miliard amerických dolarů. Byl to výjimečný filantrop. Za svůj život rozdal na různé projekty celkově 2,5 miliardy amerických dolarů. Mimo jiné otevřel muzeum v Seattlu. Byl fanouškem rockové hudby, lodních vraků, letadel a vesmírných letů. Vlastnil také dva profesionální sportovní týmy: fotbalový Seattle Seahawks a basketbalový Portland Trail Blazers. Allen podlehl rakovině lymfatických uzlin, která mu byla poprvé diagnostikována v jeho třiceti letech v roce 1982. |
Oba vášniví programátoři hledali v sedmdesátých letech příležitosti, které by jim umožnily proměnit jejich společnou dovednost. Jedna taková se naskytla, když časopis Popular Electronics ve svém vydání z ledna 1975 obsahoval recenzi na mikropočítač Altair 8800 (první komerčně úspěšný osobní počítač, pozn. red.) od společnosti MITS.
Allen zamýšlel, že by mohli pro mikropočítač naprogramovat interpreter (speciální počítačový program, který umožňuje přímo vykonávat zápis jiného programu v jeho zdrojovém kódu ve zvoleném programovacím jazyce, pozn. red.), který už v březnu téhož roku představili zástupcům společnosti.
Fungoval bezchybně a výrobce se ho tak rozhodl distribuovat pod názvem Altair Basic.
Otec PC
Aby mohli dva mladí ajťáci prodávat programovací jazyk i jiným firmám, založili v dubnu téhož roku ve městě Albuquerque v Novém Mexiku maličkou softwarovou firmu s původně dvouslovným názvem Micro-Soft.
Komerční úspěch tohoto produktu byl základem zdařilého rozvoje společnosti, která na konci sedmdesátých let přesídlila do městečka Redmond ve státě Washington, kde má dodnes svoji centrálu.
Gates s Allenem se výborně doplňovali. Allen byl vizionář a autor mnoha nápadů. „Osobní počítače by bez něj neexistovaly,“ prohlásil o něm v minulosti Gates, kterému zase neunikla jediná obchodní příležitost.
Když se společnost IBM chystala ke vstupu na trh osobních počítačů se svým IBM PC (uvedeným v roce 1981), podařilo se Gatesovi prodat IBM licenci na operační systém, který zakoupil od místního výrobce počítačů.
Operační systém MS-DOS se později stal pro osobní počítače de facto standardem. Partnerství s IBM, skončené prakticky až neshodami při vývoji nového operačního systému v roce 1990, vyneslo Microsoftu vedoucí postavení v celém oboru.
„Allen jako spoluzakladatel Microsoftu svým vlastním tichým a vytrvalým způsobem vytvářel magické věci. Zkušenostmi a institucí změnil svět,“ uvedl v prohlášení k jeho úmrtí současný šéf Microsoftu Satya Nadella.
Smrtelně nemocný třicátník
Allen ale po necelých deseti letech z firmy v roce 1983 odešel. Tehdy čerstvému třicátníkovi diagnostikovali Hodgkinův lymfom, což je vážné nádorové onemocnění lymfatické tkáně.
Tato zpráva ho podle jeho vzpomínek konfrontovala s realitou a vlastní smrtelností. Přehodnotil své životní priority, podstoupil náročnou léčbu a v roce 1986 založil společnost Vulcan, pod jejíž hlavičkou investoval peníze vydělané na softwaru do řady různých projektů. Koupil mnoho nemovitostí v centru Seattlu, financoval řadu vědeckých patentů a zajímal se a finančně podporoval výzkum vesmíru.
Video: Prezentace činností společnosti Vulcan, kterou založil Paul Allen v roce 1986
Zdroj: YouTube.com
Ve svém rodném městě Seattle byl jedním z hlavních mecenášů. Měl rád umění a kulturu a sám byl nadšeným amatérským rockerem. Financoval knihovny, univerzity, výzkumná centra i muzeum. Za svůj život rozdal na různé projekty celkově 2,5 miliardy amerických dolarů.
„Paul zacílil svůj intelekt a soucit do druhého projektu zaměřeného na zlepšování životů lidí a posilování společenství v Seattlu a po celém světě,“ napsal o jednom ze svých nejlepších přátel Gates.
Průzkumník hlubin oceánů i vesmíru
Allen stál také například u zrodu první soukromé vesmírné lodi SpaceShipOne. Na vývoj prototypu přispěl 20 miliony dolarů. Sponzoroval také soustavu radioteleskopů, která nese jeho jméno a z kalifornského pobřeží pátrá mimo jiné po mimozemských civilizacích.
Stejně jako hlubiny vesmíru ho lákala i dna oceánů, kde na různých místech světa našel řadu lodních vraků. K posledním velkým nálezům patřily letos v zimě pozůstatky americké letadlové lodě Lexington potopené za druhé světové války.
Předtím se svým týmem objevil křižník Indianapolis, japonskou válečnou loď Musaši či italský torpédoborec Artigliere.
Pořídil si rovněž několik sportovních klubů, mimo jiné basketbalový Portland Trail Blazers a Seattle Seahawks hrající americký fotbal.
Po dlouhém období remise postihla Allena druhá vlna rakoviny v roce 2009. Lékaři mu tehdy diagnostikovali nehodgkinský lymfom. I napodruhé Allen agresivní léčbu přežil. Před několika týdny ovšem oznámil, že se u něj lymfom objevil znovu, a ačkoli plánoval, že opět podstoupí agresivní léčbu, tentokrát už na nemoc nestačil.
Allen se nikdy neoženil, nezplodil ani žádné děti. Jeho majetek tak dál bude sloužit pouze dobrým účelům.