Mohlo by vás také zajímat
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec
Patrik Novotný 3. září 2024Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na…
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
- ČLÁNEK
Američané zkoumají nové možnosti těžby surovin. Helium z Minnesoty, měď ze Zambie
Řada amerických firem se zaměřila na hledání nových nalezišť nerostných surovin po celém světě. Společnost Pulsar Helium chce těžit helium v Minnesotě a v Grónsku, společnost KoBold zase měď a další drahé kovy v Zambii. Nové projekty těžby přitáhly taková jména, jako je Bill Gates nebo Jeff Bezos.
Americké firmy a investoři hledají stále nové možnosti, jak zbohatnout na těžbě nových nerostných surovin, po kterých stoupá poptávka v souvislosti s přechodem na bezuhlíkové technologie. Společnost Pulsar Helium se zaměřuje na těžbu přírodního helia.
Nedávno výzkumníci z této firmy oznámili, že našli pravděpodobně jedno z největších ložisek helia na Zemi. Nachází se v americkém státě Minnesota v pohoří Železné hory (Iron Range), kde se dříve těžila především železná ruda.
Těžaři dokonce hovoří o „snovém objevu“, protože průzkumný vrt potvrdil vysokou koncentraci helia, které leží hluboko v podzemí Železných hor.
VÍCE K TÉMATU:
Kreml v Africe stále používá vagnerovce. Podporují místní diktátory výměnou za nerostné suroviny
Boj o lithium v Bolívii Evropa prohrává, náskok má Čína i Rusko
Nová zlatá horečka na obzoru? Přírodní zásoby takzvaného zlatého vodíku jsou po celém světě
Šéf společnosti Pulsar Helium Thomas Abraham-James je přesvědčen o tom, že toto ložisko může být jedním z největších na světě. „Všechno to úsilí se vyplatilo a zvládli jsme to,“ řekl k úspěšnému nálezu helia.
Je to sen!
Jak uvedla kanadská televize CBC News, k průlomovému objevu došlo letos během února v hloubce 730 metrů. Abraham-James tvrdí, že koncentrace helia v hornině dosahovala 12,4 procenta, což je mnohem více, než původně předpokládali: „12,4 procenta je sen, je to perfektní,“ prohlásil nadšeně.
Helium se tradičně ve Spojených státech vyrábí ze směsi zemního plynu pomocí frakční destilace. Společnost našla další ložiska inertního plynu také v Tanzanii nebo v Grónsku.
Abraham-James vysvětlil, že nyní bude probíhat studie proveditelnosti nezávislou firmou. „Nejde pouze o vyvrtání jedné díry, ale o prokázání geologických modelů a možnosti získat kvalitní data, která nebyla zachycena v původním objevu,“ nastínil další postup.
Nejznámějším použitím helia je plnění balonků nebo vzducholodí. V průmyslu se ale kvůli své všestrannosti používá v celé řadě průmyslových sektorů, například jako kapalina pro chladicí systémy nebo je rovněž součástí přístrojů magnetické rezonance.
Nová ložiska kovů v Africe
Dalším příkladem touhy investorů po těžbě vzácných surovin na nových místech je startupová těžařská firma KoBold Metals. Snaží se najít nová ložiska kovů, která jsou zásadní pro rozvoj obnovitelných zdrojů a bateriových úložišť.
Tento projekt podporují těžké investorské váhy, jako je zakladatel Microsoftu a miliardář Bill Gates nebo zakladatel Amazonu Jeff Bezos (ten se přetahuje mimo jiné s Elonem Muskem o to, kdo je nejbohatším mužem planety).
Těžařská společnost z Kalifornie, která využívá během hledání vzácných kovů i prvky umělé inteligence, už na začátku února ohlásila velká naleziště mědi v Zambii. Zaměřuje se na hledání nových nalezišť i dalších kovů, jako je lithium, kobalt a nikl.
Potenciál je obrovský
„Myslíme si, že potenciál pro objevování je obrovský. V Zambii toho lze najít mnohem víc,“ zdůraznil prezident KoBold Metals Josh Goldman pro americkou televizi CNBC. Dodal, že z nových objevů jsou investoři nadšení.
Do firmy vložily peníze i takové firmy, jako je americký fond rizikového kapitálu Andreessen Horowitz, norská energetická společnost Equinor nebo australský těžařský gigant BHP.
Bill Gates podpořil KoBold přes technologický fond Breakthrough Energy. Hlavní zájem se soustřeďuje na dokončení projektu těžby mědi v lokalitě Mingomba v Zambii. Těžba v komerčním měřítku má začít do deseti let. Firma má ale údajně rozpracováno více než šest desítek projektů v několika zemích.
Ruská a čínská konkurence
Zambie je už nyní druhým největším producentem mědi v Africe po sousední Demokratické republice Kongo. Konžskou těžbu kovů ale do velké míry ovládají bývalí vagnerovci napojení na Kreml, případně čínské státní firmy.
I proto Západ stále více spoléhá na nová ložiska vzácných surovin. Nově nalezené zdroje podle KoBoldu obsahují měď v rudě v poměru přesahující pět procent, přitom většina ložisek mědi na světě má obsah pouze okolo 0,6 procenta. To znamená, že k získání stejného množství mědi se musí vytěžit mnohem méně rudy.
Protože investoři mají o tento druh byznysu stále větší zájem, Goldman dodal, že firma uvažuje do několika let o vstupu na burzu. Poptávka po mědi stoupá zejména kvůli tomu, že se ve velkém množství používá v elektromotorech pro elektrická vozidla, ale také pro skladování energie nebo ve větrných turbínách.