Mohlo by vás také zajímat
Pražský DPP mění vedení; MMF věří české ekonomice a pokuta ČD a ÖBB za újmu RegioJetu aneb souhrn ekonomických událostí 42.týdne 2024
Libor Akrman 25. října 2024ČEZ koupí menší podíl v Rolls Royce; firem v insolvenci bude letos víc; světový trh M&A ožívá; v Česku AI…
Proč tam, kde nejvíce řádili nacisté, dnes vzývají Putina? Odpověď dávají držitelé Nobelovy ceny za ekonomii
Lukáš Kovanda 14. října 2024Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson působící ve Spojených státech, a to za…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Kreml v Africe stále používá vagnerovce. Podporují místní diktátory výměnou za nerostné suroviny
Bývalí žoldnéři z Vagnerovy skupiny nyní v Africe pracují pro ruskou tajnou službu GRU. Kreml nechce přijít o významný politický, ekonomický i vojenský vliv na černém kontinentu.
Loni v srpnu havarovalo soukromé letadlo s Jevgenijem Prigožinem, přesně dva měsíce poté, co se s několika tisíci soukromých žoldnéřů z Vagnerovy skupiny vydal z jihu Ruska na Moskvu. Nakonec ale dvě stě kilometrů před hlavním městem vzpouru ukončil výměnou za beztrestnost.
Vagnerovci přitom tradičně, dávno před válkou na Ukrajině, sloužili zájmům Kremlu i na africkém kontinentu. A o jejich vliv nechtěl Kreml ani po konci vedení Vagnerovy skupiny přijít.
Kdo byl Prigožin? |
Jevgenij Viktorovič Prigožin byl ruský oligarcha z okruhu Vladimira Putina, přezdívaný „Putinův šéfkuchař“. Vlastnil síť restaurací, firmu Concord Catering a firmu Concord Management Consulting, jejímž prostřednictvím řídil Agenturu pro výzkum internetu, která vede informační válku proti Západu. Vedl soukromou vojenskou Vagnerovu skupinu. V roce 2021 ho FBI zařadila na svůj seznam nejhledanějších zločinců a vypsala odměnu 250 000 dolarů. V letech 2022 a 2023 se zapojil do války na Ukrajině jako velitel vagnerovců a opakovaně kritizoval ruské vojenské velení za celkovou neschopnost. Po předčasně ukončené vojenské vzpouře v Rusku 24. června 2023 se uchýlil do Běloruska. Podle seznamu pasažérů se nacházel v letadle, které havarovalo v Tverské oblasti 23. srpna 2023. V rozmezí dne až dvou před pádem letadla se měl nacházet v Africe. Podle zprávy vydané ruským vyšetřovacím úřadem bylo jeho tělo identifikováno testem DNA. Zdroj: Wikipedia |
Britský uznávaný bezpečnostní think tank Royal United Services Institute (RUSI) nyní popsal, jak fungují ruští žoldnéři po konci Prigožina.
Byli začleněni do ruské vojenské rozvědky GRU (v Česku její agenti vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích v roce 2014).
Bezpečnostní balíček pro diktátory
Rusko nyní místním vládcům v Africe nabízí speciální „bezpečnostní balíček“, aby se udrželi u moci. Výměnou požadují dodávky surovin do Ruska, za které jim poskytují vojenskou i diplomatickou podporu.
Kreml může touto iniciativou dále podkopávat západní ekonomické sankce a zároveň rozšiřovat vliv v celé řadě afrických zemí.
GRU se tím také snaží oslabovat pozici Západu na celém kontinentu, uvedl web americké televize CNBC.
Vagnerovci se zaměřovali hlavně na politicky nestabilní státy, ve kterých panuje obrovská korupce a přitom jsou bohaté na přírodní zdroje. Jedná se o pás zemí ve střední Africe, jako jsou Středoafrická republika, Mali, Burkina Faso nebo Súdán.
GRU po konci Prigožina rozhodla ruské africké žoldnéře rozdělit na dvě skupiny. První skupina, takzvaní Volunteer Corps, kteří bojovali na Ukrajině, mohli dále pokračovat v bojích, pokud vojáci podepsali smlouvy s ruským ministerstvem obrany.
Druhá skupina, Expeditionary Corps, pak tvoří paramilitantní skupiny v zahraničí. Kromě ruských profesionálů verbují a školí i místní obyvatele v afrických zemích, kde působí. Tuto skupinu vede Andrej Averjanov, jenž je rovněž podezřelý z toho, že sehrál zásadní roli v letecké havárii Prigožina a nejvyššího velení vagnerovců. Specializuje se na atentáty a destabilizaci vlád ve vybraných zemích.
Jak co nejvíce uškodit Západu?
Analytici RUSI uvedli, že ruské úřady pečlivě analyzují strategii, jak co nejvíce poškodit západní zájmy na černém kontinentu. „Navrhují například, že vztahy mezi Ruskem a Nigerem mohou být využity k ohrožení francouzské těžby uranu, aby se zvýšila závislost francouzského energetického sektoru na uranu dodávaném z Ruska,“ uvádí zpráva.
Kreml tak prostřednictvím vojenské rozvědky africkým vládám nabízí vojenskou, ekonomickou i diplomatickou podporu – často prostřednictvím mezinárodních organizací, jako je OSN – , aby si zajistily popularitu u domácího obyvatelstva a zůstaly u moci. Vlády i prezidenta v Mali nebo Středoafrické republice fakticky ovládají ruští poradci.
VÍCE K TÉMATU:
Návrat do doby Sovětského svazu, tak vypadá současná ruská ekonomika, tvrdí šéfka MMF
Západ zaspal. Soustředil se na Green Deal a ve zbrojení nemá proti Rusku a Číně šanci
Boj o lithium v Bolívii Evropa prohrává, náskok má Čína i Rusko
V těchto zemích jsou projevy podpory vládě často doprovázeny při veřejných demonstracích ruskými vlajkami nebo portréty Putina.
Afrika na druhém místě
Pomoc se však rozhodně neodehrává jen diplomaticky. Vagnerovci v řadě afrických států čelí obviněním z válečných zločinů, jako jsou hromadné popravy neozbrojených civilistů.
Africké země vyčítají Západu, že finančně mnohem více podporuje Ukrajinu nebo v poslední době Izrael, ale jejich problémů si nevšímá. I proto jejich obyvatelstvo tíhne k Rusku, které jim slibuje podporu.
Britský think tank upozornil také na to, že Putin využívá k oslabení západních zemí migraci z Afriky do Evropy. Moskva totiž migraci používá jako nástroj, kterým chce starý kontinent co nejvíce destabilizovat.