Mohlo by vás také zajímat
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Češi spoří jako o život. Není divu, že ekonomika stojí
Lukáš Kovanda 1. října 2024Podle aktuálně zveřejněných zpřesněných údajů vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % (původně to bylo o 0,3 %).…
České průmyslové oživení bez resurekce u sousedů bude “jen klopýtat”
Jan Bureš, Jan Čermák 30. září 2024Zatímco v německém průmyslu nálada v tamním průmyslu v září spadla do blízkosti ročních minim, tak v Česku naopak mírně…
- KOMENTÁŘ
Jak dlouho ještě poroste cenová hladina? Predikce jsou nejisté
Meziroční inflace v prosinci stoupla na 6,6 procenta z listopadových šesti procent, tedy na nejvyšší hodnotu od září 2008. Vývoj podle údajů Českého statistického úřadu nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Jaký lze očekávat další vývoj cenové hladiny?
Inflace v ČR dál narůstá, nicméně svůj vrchol má ještě před sebou. Nově zveřejněná prosincová čísla ukázala, že růst spotřebitelských cen pokračoval i v závěru loňského roku.
Meziroční inflace sledovaná centrální bankou vzrostla už na 6,6 procenta. Byla tak nejvyšší za období od září roku 2008, nicméně stále ještě není na vrcholu. Toho dosáhne nejspíš v prvních měsících letošního roku, kdy se podle pracovního odhadu ČNB může dostat až na devět procent, případně být i dvouciferná.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Od ledna 2021 do prosince 2021, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Je evidentní, že se inflace v důsledku panujících nejistot stala téměř nepredikovatelnou veličinou, a to i na horizontu několika málo následujících měsíců.
Nejenom v důsledku rostoucích cen energií či tzv. imputovaného nájemného odrážejícího dění na realitním trhu a cen ve stavebnictví. Ale také „díky“ novým ceníkům firem, s nimiž vyrukovaly na začátku roku.
Nejistá predikce
Vzhledem k tomu, jak rostla výrobní inflace ve druhé polovině loňského roku, je zřejmé, že zde bude velká snaha přenést zvýšené náklady i do finálních cen. Proto je jakákoliv predikce lednové či únorové inflace vlastně jen velmi nejistým odhadem.
V každém případě je velmi pravděpodobné, že inflace v prvních měsících roku dosáhne svého vrcholu. Zejména ve druhé polovině (už třeba díky fungování srovnávacího základu) začne rychle klesat.
Kam až to bude, rozhodnou mimo jiné ceny surovin a energií na světovém, respektive evropském trhu, či chování spotřebitelů v čase takto rekordní inflace. A v neposlední řadě i investorů na realitním trhu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Inflace bude vnímaná jako hlavní politické téma roku 2022
Dobře už bylo. Vysoká inflace znamená největší náraz na peněženky Čechů od devadesátých let
Inflace bude v roce 2022 (spíše neúspěšně) atakovat 10 procent, shodli se experti
Optimistická ČNB
Česká národní banka nicméně dává jasně najevo, že do roka bude inflace na cíli. K tomu jí má dopomoci i další výrazné zvýšení úrokových sazeb.
Na prosincové inflaci je vidět, že se o ni „postaraly“ zdražující pohonné hmoty a rostoucí náklady na bydlení. I když jejich vliv na chvíli výrazně ztlumily odpustky DPH u elektřiny a plynu a v neposlední řadě i růst cen tabákových výrobků.
Znovu je vidět zvyšující se vliv cen potravin. K růstu inflace však přispěly i další položky ve spotřebitelském koši, a to v míře dříve neobvyklé, jako například oblečení a obuv.
V případě těchto dvou položek zdražujících dvouciferným tempem se ČR stala dokonce rekordmanem v rámci zemí EU. Evropské ceny tohoto zboží nerostly ani o dvě celá procenta.
Nezbývá tedy než vyčkat do února, abychom se dozvěděli, kam až na začátku letošního roku prodejci zboží a poskytovatelé služeb vyšponovali ceny.