ANKETA PEAK VOICE
Vyšplhá inflace v příštím roce nad úroveň 10 procent?
Pavel Štěpánek, hlavní ekonom Fondee
Inflace se v roce 2022 nad 10 procent nevyšplhá, ale může to být těsné. Hlavní neznámou je růst cen energií pro domácnosti. V něm se po Novém roce lépe projeví, jak dodavatelé promítnou vyšší nákupní ceny energie do cen pro domácnosti. První informace o zamýšlených cenových úpravách u velkých dodavatelů energie indikují, že dopad na domácnosti nebude vůbec bagatelní.
V indexech růstu spotřebitelských cen se dá očekávat i sekundární dopad rostoucích nákladů průmyslových výrobců spotřebitelského zboží, ať už kvůli rostoucím cenám energie nebo nákladům na distribuci zboží. Vliv rostoucích cen energie se v tomto směru bude koncentrovat do prvního čtvrtletí.
Pokud jde o vývoj inflace v dalším průběhu roku, odhad, že inflace začne pozvolna klesat, stále platí. Zda se ale začne opětovně pohybovat poblíž inflačního cíle ČNB již v horizontu účinnosti měnově politických opatření, řekněme na přelomu let 2022 a 2023, není úplně jisté. Je možné, že pokles inflace bude pozvolnější jak co do míry poklesu, tak trvání v čase. Největší nejistotou zůstávají stále ceny energie. Hodně to ale ovlivní, jak se bude ekonomika vyvíjet a do jaké míry se podaří zvládnout riziko růstu inflačních očekávání.
Karel Kotoun, senior manažer pro oblast fin. služeb Accenture ČR
Ačkoliv se znovu schválily vládní podpůrné programy pro podnikatele postižené současnými protiepidemickými opatřeními, neočekává se, že dojde znovu k odpuštění DPH, co stálo za akcelerací inflace v minulém roce.
Navíc Česká národní banka (ČNB) s největší pravděpodobností znovu zvýší sazby na svém prosincovém zasedání o 50-70 bazických bodů z důvodu obavy o zvyšování inflace.
V neposlední řadě růst ceny nemovitostí a nájmů (který výrazně přispívá do indexu cen) se zpomalí z důvodu růstu úrokových sazeb
VÍCE K TÉMATU:
Takhle draho bylo za finanční krize. Inflace znovu zrychluje a zřejmě ještě neskončila
Koronavirová varianta omikron děsí trhy více než inflace
Dobře už bylo. Vysoká inflace znamená největší náraz na peněženky Čechů od devadesátých let
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank
Česko v příštím roce čeká inflační smršť. Zvláště neúprosná bude v prvních měsících roku, zejména hned v lednu, kdy meziroční míra hladiny růstu spotřebitelských cen může atakovat nevídanou hodnotu 10 procent.
Během roku smršť sice zmírní, ale odeznívat bude jen pomalu. Průměrná míra inflace se tak přiblíží sedmiprocentní hladině. Celá generace Čechů nemá s takovým růstem cen zkušenost, neboť půjde o nejrapidnější celoroční inflaci od roku 1998.
Bohužel tempu inflace nebude stačit růst mezd. Pravděpodobně totiž bude jen více než pětiprocentní, což znamená, že inflační smršť eroduje kupní sílu tuzemských domácností. Reálné výdělky konkrétně poklesnou nejspíše o více než půldruhé procento.
Že to není zase taková hrůza? Pak vězme, že tak výrazně v žádném z roků tohoto tisíciletí ještě neklesly. Příští rok zažijeme devadesátkové retro, totiž pořádné utahování opasků. Nebude jej však provázet euforie budování kapitalismu v českých zemích jako před bratru třemi desetiletími, což se zřejmě rychle přetaví v mohutnící vlnu zloby lidu vůči nastupující vládní formaci.
Inflační smršť se nadobro utiší až někdy v době konání prezidentských voleb, takže Andrej Babiš jistě větří šanci. Pokud se mu v rámci pravděpodobné prezidentské kampaně podaří přičíst vinu za citelné zdražování nekompetentnosti nikoli své, ale už Fialovy vlády, umocní vyvažující efekt české politiky a znatelně zvýší své šance na dobytí Hradu.