Současný zásah do růstu a celkové důvěry bude pravděpodobně významný, ale jeho rozsah a trvání jsou nejisté.
Nejvíce ohroženým regionem je Evropa, kde je velmi pravděpodobná přinejmenším mírná recese. Spojené státy jsou sice prozatím relativně izolovány, ale ani ony nejsou imunní, zejména vůči inflačním dopadům války.
Vzájemná závislost v oblasti energií a zdrojů se již mění a bude znamenat jistě několikaleté globální přizpůsobování, které bude mít dopady na řadu tříd aktiv. Rizika stagflace se zvýšila, neboť válka na Ukrajině narušila trajektorii globálního růstu, zejména v Evropě.
Konflikt také zesílil inflační tlaky, což vytváří větší výzvy. „Od začátku roku 2022 snižujeme riziko a zaměřujeme se na regiony, sektory a třídy aktiv, které poskytují ochranu a výnos ve vysoce nejistém prostředí zpomalujícího se růstu a rostoucí inflace,“ podotkl Andrew McCaffery.
Analytici společnosti Fidelity International očekávají, že i v květnu a červnu budou na trzích dominantní tři hlavní témata:
1. Časová osa války na Ukrajině ovlivní hospodářské výsledky
Válka na Ukrajině již způsobila značné hospodářské škody a bude i nadále ovlivňovat krátkodobý výhled světových ekonomik, zejména evropských. Výsledky v nadcházejícím čtvrtletí budou do značné míry ovlivněny časovým harmonogramem řešení a zmírněním narušení obchodu.
Mezitím byly zmařené veškeré naděje na pokles cen energií a došlo k narušení dodavatelských řetězců. Tyto faktory budou společně nadále tlumit růst a vytvářet tlak na stoupání již tak vysoké inflace.
Pro politiky i pro trhy to vykresluje velmi složitý obrázek. Fidelity International se domnívá, že trh ještě neodráží celou škálu možných výsledků, které zahrnují extrémní rizika na levém i pravém konci. Zastávají pružnost a využívání zajištění tam, kde je to vhodné.
2. Návrat „volckerismu“
Druhým hlavním tématem pro trhy v nadcházejících měsících i roce je výzva, které čelí centrální banky při hlídání inflace, a to vzhledem k novým geopolitickým a ekonomickým podmínkám.
Tři hlavní centrální banky se rozhodně přiklonily k jestřábímu přístupu. Ve Spojených státech se Federální rezervní systém odvolává na postoj bývalého předsedy Paula Volckera. Ten zkrotil inflaci v osmdesátých letech, když na březnovém zasedání FOMC inicioval změnu.
I když Fidelity očekává, že Fed bude zpočátku zvyšovat sazby a ECB bude pokračovat ve svém jestřábím tónu, domnívají se analytici, že růstový šok vyvolaný válkou a potřeba udržet záporné reálné sazby povedou do poloviny roku k holubičímu obratu.
To vše by mohlo pro riziková aktiva na rozvinutých trzích znamenat náročné druhé čtvrtletí. Pravděpodobnost stagflace je vysoká, přičemž základním scénářem je recese v Evropě. V této fázi je rozhodující opatrné zapojení rizikových aktiv.
3. Podmínky podporují lepší výkonnost Číny, ovšem nejsme v roce 2008
Čína by mohla sloužit jako užitečný diverzifikátor. Tento region je geograficky i ekonomicky vzdálený od válečného konfliktu. Navíc těží z možností dalšího měnového a fiskálního uvolňování a nabízí atraktivnější výchozí ocenění.
Nejistota přitom zůstává vysoká. Čínská politika se zaměřuje na snižování zadluženosti, reformu sektoru nemovitostí a udržitelný růst.
V tomto ohledu se její výhled nyní jeví méně jednoznačný než během globální finanční krize v roce 2008. Fidelity International neočekává, že by Čína zopakovala svou dřívější roli „fiskálního patu“, díky které se světová ekonomika vymaní ze stagflační trajektorie.