Mohlo by vás také zajímat
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
- ČLÁNEK
Důsledek lex Dukovany: Subdodávky pro stavbu nového bloku se nemusejí týkat ani všech českých firem
K výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nicméně cílem výstavby je i co největší zapojení českých firem do dodavatelského řetězce. Někteří potenciální kandidáti však mají ruské vlastníky.
Poslaneckou sněmovnou před pár dny prošel zákon přezdívaný Lex Dukovany. Má sice v podtitulu název „nízkouhlíkový zákon“, zabývá se ale i jinými záležitostmi. Především okolnostmi dostavby jaderného bloku v Dukovanech a financováním projektu.
Zákon prošel díky dohodě vládní koalice s opozicí, že do tendru nebudou připuštěni vedle Číňanů ani Rusové. Enormní zájem o zakázku na Dukovany měla ruská společnost Rosatom. S ohledem na známé podmínky a požadavky na technické řešení platila dokonce za favorita.
Nyní ale poslanci hlasováním potvrdili původní rozhodnutí vlády, že s ohledem na kauzu Vrbětice a na bezpečnostní zájmy Česka Rusové do tendru přizváni nebudou.
„Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách,“ rozhodli poslanci. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Na schválení zákona se shodli zástupci koalice i opozice, proti byli jen komunisté.
Problém dodavatelských řetězců
Kdo zůstal ve hře o nové Dukovany? |
Takzvaný bezpečnostní dotazník byl zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, to znamená firmám EDF, KHNP a Westinghouse. Podle plánů by termín zahájení stavby měl být v roce 2029 a uvedení nového bloku do zkušebního provozu ba pak mělo přijít na řadu v roce 2036. |
Zároveň o pár dní po schválení zákona již firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku.
Jak mj. uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž: „jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další,“
A právě zmíněné dodavatelské řetězce mohou být v souvislosti s Lex Dukovany problémem. Zejména pro některé firmy, které by se o výstavbu chtěly ucházet. Rusko-čínská stopka se může (pokud se vůbec začne stavět) totiž dotknout i některých českých firem. Tedy těch, které jsou v ruských rukou.
V tendru totiž zdaleka nejde jen o dodávku samotného reaktoru, ale i o celou sérii subdodávek technologií z nejrůznějších oborů strojírenství či stavebnictví.
Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky uvádí, že tuzemské firmy by měly hrát významnou roli v dodavatelském řetězci. A tuto roli plán kvantifikuje „na úrovni až 75procentního podílu na celkových nákladech výstavby“.
Hrozba vydíratelnosti
Rozhodnutí nepřipustit do tendru Rusko může mít vliv i na ty potenciální subdodavatelské české firmy, které jsou sice experty ve svém oboru, ale vlastní je Rusové.
„Ano, mělo by se to týkat i subdodávek, a to do klíčových oblastí jaderného ostrova. Současně by se to mělo týkat i těch, kteří by drželi licenci Rosatomu pro tyto klíčové dodávky. Detailní posouzení je na expertní skupině pod ministerstvem vnitra,“ říká poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, která se v tématice dostavby Dukovan silně angažuje.
Jedním z důvodů je to, že Česko by mohlo být v těchto strategických dodávkách vydíratelné.
„Zjednodušeně řečeno třeba ve stylu: nedodáme, pokud vy nezrušíte sankce. Pozměňovacím návrhem, který by měli ještě vložit senátoři, by mělo být garantováno, že pokud nebude byť jedna instituce jako je BIS, Vojenské zpravodajství, ÚZSI, ministerstvo zahraničí a další, souhlasit, bude muset smlouvu schválit Poslanecká sněmovna i Senát,“ dodává Langšádlová.
Ve stopách tradice
Příkladem takové tradiční tuzemské firmy v ruských rukou je Škoda JS (dříve Škoda Jaderné strojírenství). Ta je významným dodavatelem zařízení a služeb pro jadernou energetiku. V posledních 60 letech se podílela na stavbě jaderných elektráren nejen v České republice a na Slovensku, ale také v Maďarsku, Bulharsku nebo Německu.
VÍCE K TÉMATU:
Rusko-ČEZské jádro: Rusové vstupenku k informacím o dostavbě Dukovan už dávno mají
Česko hledá řešení své energetické bezpečnosti, bez ruského plynu se ale neobejde
Ekonomické partnerství s Ruskem není nijak objemné. Kauza Vrbětice by se na něm projevit neměla
Tradiční firma je ale v majetku ruského strojírenského podniku OMZ ovládaného Gazprombankou. Což ale neznamená, že by se na výstavbě nechtěla podílet.
„Sledujeme vývoj spojený s přípravou výstavby nového jaderného zdroje od počátku. Jsme v kontaktu se všemi třemi potenciálnímu kontraktory, jednáme o možnostech našeho zapojení do jejich dodavatelských řetězců. Se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu jsme v trvalém kontaktu,“ říká mluvčí Škoda JS Jan Stolár.
Nebudeme se vyjadřovat
Jinou českou firmou s ruským vlastníkem je společnost MSA. Vyrábí kohouty, šoupátka, klapky a ventily a speciální armatury pro jadernou energetiku. I za ní jsou však ruští vlastníci.
MSA je součástí divize ruské skupiny ČTPZ (Čeljabinskij truboprokatnyj závod), jednoho z největších společností na výrobu potrubí v Rusku. Jako konečný majitel je veden podnikatel Andrej Iljič Komarov.
Na dotaz, zda se MSA neobává, že by rozhodnutí o vyřazení Ruska ze zakázky na Dukovany mohlo dopadnout i na ni, coby potenciálního subdodavatele, reagoval mluvčí Martin Határ stručně: „K dané situaci se nebudeme vyjadřovat.“
Přímé odpovědi na dotaz, zda se firma neobává, že by mohla v tendru zůstat zcela mimo hru, se vyhnul i mluvčí Škody JS.
Kdo si koupí Škodu JS
Jak už dříve upozornil Ekonomický deník, ruský majitel se Škodu JS snaží prodat. Požadoval okolo 250 milionů eur (6,5 miliardy korun), což ale žádný ze zájemců nebyl ochoten zaplatit.
Situaci mj. komplikuje spor se společností ČEZ o náhradu ušlého zisku, kdy musely být kvůli problémům s kontrolou svarů na čas vypnuty tři ze čtyř bloků Dukovan. ČEZ žaluje Škodu JS o náhradu škody ve výši 2,76 miliardy korun.
Zájem prý měly dvě francouzské společnosti Framatome a Nuvia, dále CE Industries zbrojního magnáta Jaroslava Strnada a také slovenská investiční skupina Crane Constancy Investments. Jak ale nedávno uvedly HN, prodej míří do finále a nový majitel firmy by mohl být znám již do konce letošního léta.
ČEZ to nechá na státu
Sám ČEZ potenciální vyřazení subdodavatelů s ruskými majiteli nepovažuje za svůj problém.
„Struktura subdodavatelů je součástí bezpečnostní prověrky a otázky bezpečnosti (nejaderné) jsou podle smluv záležitostí státu. Takže tuto politickou oblast nebudeme řešit a neřešíme my, ale je to věcí státu. Firmy nemohou řešit národní bezpečnost,“ říká mluvčí Ladislav Kříž.
Článek, který byl redakčně upraven a jehož autorem je Robert Břešťan, původně vyšel na serveru HlídacíPes.org.
Vymyšlená kauza Vrbětice vznikla určitě v CIA aby podpořila zájmy USA a kamarád z naší agentury ji uvedl v život. Jen nechápu jak tuhletu kravinu mohl někdo skočit.
myslím si to samé.
Většina politiků bude velmi dobře vědět jak to s Vrběticemi ve skutečnosti bylo. Na to se můžete spolehnout. Jenže nikdo se z nich nepostaví proti zájmům Američanů a radši budou dál předstírat, že věří verzi o ruské dvojici agentů Čuk a Gek.
Táhni kolaborante nebo spis zůstaň v te své Petrohradské troli farmě.
Pochop, ze ČR patří na zapad a ne na ten vás zaostalej vychlastanej autoritarskej východ.
Zcela se s názorem ztotožňuji.
Snad každý soudný a objektivní člověk se,bez pocitu strachu, nepřidá k předstírané verzi někde nafocených a prezentovaných všesvětově trávicích,v přísně střeźených armádních skladech České republiky,sabotující dvojici superšpiónú z Ruska.
Nezanechávjíc žádných stop,mimo výplodů fantazírujících novinářů ve vleku agentury Belincat,zřízené britskou MI 6 a převzatých týdeníkem Respekt, příslušné stáje pro Česko
.
A prezentovaných p.Koudelkou,lačným po generálské hodnosti.
A to je asi ten jediný důvod.