Mohlo by vás také zajímat
Komedie v podání ODS. Strana tančí na hraně zrady, když jasně neodmítne euro
Vladimír Pikora 28. listopadu 2023Ministerstva se přou o to, zda by vláda měla začít dělat kroky k přijetí eura, uvedly nedávno Hospodářské noviny na…
Česká centrální banka se ocitla v pasti minulosti
Martin Lobotka 14. listopadu 2023Argumentů pro snížení sazeb Českou národní bankou by nebyl nedostatek, ale centrální banka se na listopadovém zasedání rozhodla zachovat sazby…
Nutellové rozčarování Petra Fialy, trápení českého průmyslu a Hollywood se vrací do práce aneb souhrn 45. týdne
Libor Akrman 10. listopadu 2023Český průmysl zrychlil meziroční pokles; zisk ČEZ srazila mimořádná daň; WeWork hlásí bankrot; v Hollywoodu končí stávka hereckých odborů; inflace…
- KOMENTÁŘ
Blížící se konec pandemie vyvolává optimismus na straně podnikatelů i spotřebitelů
Z průzkumu důvěry v ekonomice, jehož výstupy dnes zveřejnil Český statistický úřad, vyplývá, že se v květnu zlepšila nálada ve všech odvětvích českého hospodářství. Jen v průmyslu je sentiment nejlepší od roku 2017. Spotřebitelé se ale stále bojí výrazné inflace.

Ekonomika vrací k růstu, firmy dokonce vytváří i nová pracovní místa. Foto: Škoda Auto
V květnu se všechny hlavní ukazatele důvěry v českou ekonomiku poprvé vrátily nad předpandemickou úroveň. Celková důvěra v ekonomiku vykazuje hodnotu 99,7 bodu, nachází se tedy jen 0,3 procenta pod dlouhodobým průměrem let 2003 až 2020.
Důvodem rostoucí důvěry je podle statistiků rozvolňování protikoronavirových opatření. U spotřebitelů vzrostla důvěra o 8,9 bodu na 102,8 bodu, vyšší byla naposledy loni v únoru. Mezi podnikateli důvěra stoupla o 4,3 bodu na 99,1 bodu. Zlepšení nálady v porovnání s dubnem vykazují podnikatelé napříč sektory: v průmyslu, obchodu, službách i stavebnictví, kde se ještě v dubnu jejich nálada zhoršovala.
„Řadě podnikatelů svědčí nejen to, že díky postupující vakcinaci vidí ‚světlo na konci tunelu‘, ale že jim stále pomáhají vládní programy podpory zaměstnanosti i celkové poptávky v ekonomice a také expanzivní měnová politika centrální banky,“ podotkl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Průmyslníci podle něj registrují „hlad“ po své produkci, který souvisí s postpandemickým zotavováním ekonomiky, jež podporují už zmíněné vládní programy.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Martin Juřík (APUtime): Nejlepší šéf? Robot, který zaměstnance vytrhne z rozhodovací paralýzy
Moje auto, můj hrad. Češi vysáli z trhu obytné vozy a karavany
Čipový hladomor. Dříve suverénní automobilky se poslušně staví do fronty na polovodiče
V průmyslu tak mají nejlepší náladu za posledních 3,5 roku. „Firmy výrazně lépe hodnotí svoji aktuální situaci než před měsícem a optimistické jsou i do budoucna, pokud jde o poptávku nebo nabírání zaměstnanců,“ souhlasí analytik ČSOB Petr Dufek.
Další zrychlování výroby firmy nevidí až tak přesvědčivě jako v dubnu. Avšak vzhledem k tomu, jakým tempem už nyní rostou nebo s jakými překážkami v podobě rostoucích cen vstupů nebo komplikovaného shánění některých komponent se musejí vypořádávat, to není podle Dufka až tak překvapivé.
Stavebnictví se oklepalo
Příznivější situace – alespoň z pohledu sentimentu – panuje i ve stavebnictví, kde se situace v posledních měsících vyvíjela jako na houpačce. Mezi stavebníky důvěra proti dubnu stoupla o 4,3 bodu na 115,2 bodu. Snížil se i podíl stavebníků hodnotících poptávku jako nedostatečnou a zároveň mírně stoupl podíl těch, kteří během tří měsíců očekávají zvýšení počtu zaměstnanců.
„Z dřívějších statistik zakázek přece jen vyplývá, že nouzi o práci zatím mít nebudou, zvlášť když se navíc podaří uvést v život investiční plán financovaný z peněz přicházejících z EU,“ dodal Dufek.
Druhý měsíc v řadě se výrazně zvýšila i důvěra podnikatelů ve službách, poprvé od loňského října převažoval podíl podnikatelů, kteří pozitivně hodnotí současnou poptávku. Hlavním důvodem je rozvolňování, k němuž firmy řadu měsíců vzhlížely. Optimismus se navrací zejména podnikatelům v cestovním ruchu, i když zpočátku musí spoléhat hlavně na domácí poptávku.
Pozitivní nálada panuje i mezi spotřebiteli. Za měsíce duben a květen vzrostla spotřebitelská důvěra v ekonomiku ČR dohromady o 18,8 bodu, což je nejvyšší nárůst ve dvou po sobě následujících měsících v publikované historii sledování od roku 2003.
Podle Kovandy si spotřebitelé uvědomují pozitivní přínos postupující vakcinace, která snižuje jejich obavu z dalšího plošného uzavření ekonomiky a ze ztráty zaměstnání. Zároveň těží ze zrušení superhrubé mzdy a daňového balíčku obecně, které jim nechávají v kapse více peněz díky snížení daně ze mzdy a zvýšení slevy na daňového poplatníka.
Naproti tomu velké obavy mají i nadále z inflace. „Lidé se výrazně méně než v předešlých měsících obávají zhoršení celkové ekonomické situace a ztráty zaměstnání. Očekávání růstu spotřebitelských cen se však meziměsíčně nezměnila, a tak i v květnu zůstávají vysoko nad svým dlouhodobým průměrem,“ uvedla Silvie Vyplašilová z Českého statistického úřadu.
Poslední průzkum dokazuje, že se ekonomika vrací k růstu, a dokonce vytváří i nová pracovní místa. „Po slabším začátku roku, ovlivněném lockdownem, se díky pozitivnímu vývoji v průmyslu a probíhajícímu uvolnění ve službách už brzy dočkáme velmi silného mezikvartálního růstu HDP. Ten meziroční bude díky nízkému srovnávacímu základu nepochybně ‚dechberoucí‘,“ uzavřel Dufek.

každý pátek ve vašem e-mailu.
Optimismus? Je potřeba oddělit od sebe růst a zvýšené ceny + inflace. Je jen slepota anticovid programem, který teď v červnu končí a lidé půjdou na pracáky. Jiná skupiny utrácí 1/4 bilionu co nahromadili a tím statují inflaci. Banky zvednou sazby a pak se ptám – kdo bude stavět, když hypku pojede na krev a nebude mít na ostatní ? Kde jsou tedy ty přeplněné hospody, narvané zahrádky či cestovatelé, co čekají na let na dovolenou ???