Mohlo by vás také zajímat
Bez dluhů na svůj provoz česká ekonomika nemá. A mít nebude!
Robert Břešťan 31. října 2024Říct něco povzbudivého o českých veřejných financích je kromobyčejně obtížné. Nabízí se spíše inspirace ze zámoří – známý bonmot někdejšího…
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
Kurzy sázkových kanceláří již preferují Trumpa. Tuší, kudy běží zajíc?
Jan Čermák 10. října 2024Za necelý měsíc by měl být znám nový prezident nebo prezidentka Spojených států amerických. Již to nebude Joe Biden, který…
250 dní českého Absurdistánu a domino efekt Trumpovy politiky aneb souhrn událostí 26. týdne
Čím ČNB překvapila trhy, jak se daří globálnímu trhu M&A, chutná nám letos pivo, nebo je moc horko, jak dobře hradíme své dluhy, kdo nakonec získal studia 21st Century Fox, která byrokracie nám vadí víc, kdo další míří do eurozóny, co hodlá disruptovat Amazon nebo jak pokračuje spor Apple versus Samsung?
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tak jsme se dočkali. Čas rodinných dovolených a prázdnin se právě dostavil. Máte už plány na léto? Míříte do zahraničí, či jen do domácích luhů a hájů? Také se bojíte dopravních kolapsů v souvislosti s „dovolenkovou migrací“? (Předpokládám, že na tohle si na summitu EU lídři členských států ani nevzpomenou.) Vězte, že nikdy není tak zle a pozitiva z dovolené by měla převládat, pokud tedy na sebe neaplikujete některý z Murphyho zákonů. Ať tak či tak, Peak.cz vám přeje příjemnou dovolenou, třeba už tu „státní“ příští týden, kdy máme čtyři dny volna v kuse.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Překvapení!? Bankovní rada ČNB tento týden jednomyslně zvýšila základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Tuzemské banky se časem chystají promítnout vyšší úrokové sazby centrální banky vesměs jen do cen hypotečních úvěrů. Zvyšovat úroky spotřebitelských úvěrů ani vkladů se nechystají, jak vyplynulo z ankety ČTK mezi bankami.
VÍCE ČTĚTE: ČNB překvapila zvýšením sazeb. Proč si z toho koruna nic nedělá?
Na trhu M&A padají rekordy. Globální hodnota fúzí a akvizic se v letošním prvním pololetí vyšplhala na rekordních 2,5 bil. USD, což je meziročně o 65 % více. Hodnota obchodů je podle propočtů společnosti Thomson Reuters nominálně největší od počátku záznamů firmy o fúzích a akvizicích v roce 1980. Na celém světě bylo uzavřeno 79 obchodů v hodnotě vyšší než 5 mld. USD a rekordních 35 obchodů za více než 10 mld. V deseti- a vícemiliardovém klubu je například akvizice firmy Sprint společností T-Mobile USA za 59 mld. USD, koupě podniku Flipkart skupinou Walmart za 16 mld. USD nebo dohoda AT&T o převzetí Time Warner v hodnotě 85 mld. USD.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Roman Řezníček (Suntel): Na trhu budou vyhrávat ti, kdo mají nejlepší cenu a kvalitu
Kde se dobře žije, tam se pivo pije. Letní pivní sezona se prodlužuje, rekordní prodeje byly letos o 1,5 měsíce dříve, uvedl obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz. Letošní sezona podle něj láme pivní rekordy díky nebývale teplému a slunečnému počasí, které si Češi užívali od poloviny dubna. Prodejům pomáhá i každoročně vyšší počet restauračních zahrádek. Hlavní pivařská sezona letos začala o šest týdnů dříve, než je obvyklé. V horkých květnových dnech pivovar poprvé na jaře přesáhl prodejní maxima, která dříve dosahoval o prázdninách.
Sliby držíme, dluhy splácíme. Čeští dlužníci jsou ve splácení svých závazků po Němcích druzí nejúspěšnější v Evropě. Během posledních deseti let usilovalo o vstup do procesu oddlužení 200 000 osob, které dohromady dlužily 125 miliard korun. Úspěšně oddlužení lidé dokázali v průměru uhradit 56 % svých dluhů. Data o zadlužení představila Hospodářská komora ČR ve spolupráci se společností InsolCentrum.
Disney má zelenou. Americké antimonopolní úřady schválily dohodu o převzetí většiny aktiv firmy 21st Century Fox společností Walt Disney za 71,3 mld. USD. Podmínkou je, že se Fox vzdá 22 regionálních sportovních sítí, aby vznikající koncern nezískal příliš velký podíl na trhu sportovních přenosů. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti.
Jsme papežštější než papež? Soukromí podnikatelé v Evropě považují domácí regulaci a byrokracii za více ohrožující pro rozvoj jejich společností než předpisy, které přicházejí z EU. Podle průzkumu společnosti PwC mezi 2 447 soukromými společnostmi z 31 evropských zemí to uvedlo 39 procent respondentů. Administrativní byrokracii v EU vidí jako problém 29 procent firem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jen vládní výlety do regionů život lidem nezlepší. Slováci by mohli vyprávět
Euro chtějí už i Bulhaři. Jeden z nejchudších států EU, Bulharsko s největší pravděpodobností požádá o vstup do eurozóny 14. července, řekl premiér Bojko Borisov. Bulharsko nyní předsedá Evropské unii a má politickou podporu nynější Evropské komise. Již nyní pak představí lídrům eurozóny žádost o zapojení se do mechanismu směnných kurzů označovaného ERM-2. Ten je jakousi dvouletou čekárnou na členství v evropské měnové unii.
Léčebná kúra už i od Amazonu? Americký internetový prodejce Amazon vstupuje na trh s léčivy, kupuje online lékárnu PillPack. Cenu transakce Amazon sice nesdělil, jeho krok se ale na trhu už nějakou dobu očekával. PillPack se specializuje na léky na předpis, které pacientům připravuje a rozesílá domů. Akcie ostatních distributorů a prodejců léků v reakci na zprávu v obavách z konkurence Amazonu klesaly.
Co se škádlívá… Americká společnost Apple a jihokorejská firma Samsung Electronics urovnaly dlouholetý spor o patenty na výrobu smartphonů a dalších mobilních zařízení. Uvedl to kalifornský soud, který ale nezveřejnil podmínky urovnání tzv. války chytrých telefonů. Patentový spor mezi firmami vypukl v dubnu 2011, kdy Apple obvinil Samsung z „otrockého“ kopírování designu telefonu iPhone. Soud letos v květnu přiznal Applu odškodné 539 mil. USD. Samsung za porušení patentu Applu již odvedl 399 mil. USD. Jakou částku bude muset poslat na základě středečního výroku soudu a zda vůbec bude muset ještě dále platit, zatím není jasné.
VW v zemi, kde téměř auta nejezdí. Německá automobilka Volkswagen otevřela ve Rwandě závod na montáž osobních automobilů za 20 milionů dolarů. Ve východoafrické zemi, kde je vlastnictví osobních vozů na zanedbatelné úrovni, hodlá vyrábět až 5 000 automobilů ročně. V začátcích půjde zejména o modely Polo, ale také vozy Passat, Tiguan, Amarok a Teramont. Komponenty bude do Rwandy dovážet z Jihoafrické republiky.
Ocelářský timeout. Nová italská vláda požádá o odklad plánovaného převzetí italské ocelárny Ilva firmou ArcelorMittal, na kterém se největší světový výrobce oceli dohodl loni s předchozí italskou vládou. Zaplatit za ni má 1,8 miliardy eur (téměř 47 miliard korun). Nová vláda chce získat více času k úpravě podmínek dohody. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Ocelárna přitom má být do rukou ArcelorMittalu předána 1. července. Už v květnu získal výrobce svolení k převzetí od Evropské komise. To je však podmíněno prodejem jeho ostravských hutí a některých dalších aktivit v Itálii, Rumunsku, Makedonii, Lucembursku a Belgii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: ArcelorMittal Ostrava čeká na kupce. Proč ho Indové musejí prodat?
Sorry jako… Firma Imoba z holdingu Agrofert má vrátit padesátimilionovou dotaci na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo na Benešovsku. Rozhodl o tom výbor Regionálního operačního programu Střední Čechy. Pokud by Imoba peníze nevrátila, hrozilo by jí zahájení správního řízení, které by mělo formu daňové kontroly. Pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné dotaci čelí stíhání premiér Andrej Babiš a další lidé, včetně jeho příbuzných.
Dominový efekt Trumpovy politiky. Po vzájemném zavedení cel mezi Evropskou unií a Spojenými státy se tradiční americký výrobce motocyklů Harley-Davidson rozhodl přesunout výrobu pro zahraniční zákazníky do Brazílie, Indie a Thajska. Prezident Donald Trump mu přes Twitter vzkazuje: „Pokud se přesunete, bude to počátek vašeho konce! Zdaním vás jako nikdy předtím.“ Spojené státy dále vyzývají pod hrozbou sankcí ostatní země, včetně svých spojenců, aby do 4. listopadu zcela ukončily dovoz íránské ropy. Učinily tak v souvislosti s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem.
Investiční optimismus. Zahraniční a tuzemské firmy mají v plánu v Česku investovat 65 miliard Kč. Každý třetí z celkem 106 investičních záměrů, které loni dojednala agentura CzechInvest, je tzv. high-tech projektem, tedy projektem vysoce technologicky orientovaným anebo navázaným na výzkumně-vývojové aktivity. Nejvíc v ČR investují firmy z Německa, USA a Japonska.
Uber smí dál kroužit kolem Big Benu. Americká alternativní taxislužba Uber uspěla s odvoláním proti ztrátě licence pro provoz svých aktivit v Londýně. Britský soud Uberu udělil novou licenci na zkušební dobu 15 měsíců. Dospěl totiž k závěru, že firma potřebným způsobem upravila svou činnost.
VÍCE K TÉMATU: V Praze je Uber legální a v Brně je zakázán. Jak je to možné?
Nová alternativa investování. V Česku začal fungovat první fond, který nabízí možnost investovat pouze do nájemního bydlení. Fond českého bydlení chce do pěti let nakoupit nemovitosti v krajských i menších městech v hodnotě přesahující miliardu korun a mít více než tisíc nájemních bytů. Nejméně budou moci potenciální investoři vložit jeden milion korun, napsaly Hospodářské noviny.
Heathrow volá Londýn. Britský parlament schválil kontroverzní plán stavby třetí ranveje na londýnském letišti Heathrow. Poslanci posvětili stavbu, která podle části veřejnosti zhorší životní prostředí v Londýně, jasnou většinou 415 ku 119 hlasům. Projektu za 14 miliard liber (410 miliard korun) však téměř jistě budou stát v cestě soudní pře, uvedla agentura AP. O rozšíření hlavního britského letiště se v zemi vedly spory dlouhá léta.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Miliardy v pohybu: kolik peněz „běhá“ po stadionech na MS v Rusku?
Žije se nám dobře. Tuzemskou ekonomiku hodnotí kladně polovina Čechů, což je nejlepší výsledek za posledních 19 let. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Stav ekonomiky považuje za špatný jen zhruba sedmina lidí. Polovina Čechů také nyní hodnotí pozitivně životní úroveň svých domácností. Za dobrou označilo v aktuálním průzkumu současnou ekonomickou situaci Česka 49 procent dotázaných, neutrálně ji hodnotilo 34 procent lidí a za špatnou ji označilo 15 procent lidí. Oproti loňsku kladných hodnocení výrazně přibylo, v květnu 2017 totiž ekonomickou situaci označovalo za dobrou jen 38 procent účastníků průzkumu.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – italská komedie Profesoři zločinu: Masterclass, francouzská komedie Láska bez bariér, rodinné fantasy Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema a thriller Sicario 2: Soldado.
- Hudbymilovní mohou navštívit hudební festival Aerodrome v Panenském Týnci, který zahájila Lana Del Rey, a dále zahrají Nine Inch Nails nebo Macklemore.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.