Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Ráj pro kapitalisty a investory: Jihoamerická Guyana se chce stát novým Kuvajtem
František Novák 30. července 2024Jihoamerická Guyana se stává oblíbenou zemí pro západní investory. Nabízí řadu možností pro investice. Od těžby ropy až po celou…
- ČLÁNEK
Závody v ropném zbrojení se rozběhly: americké firmy věří, že zájem o fosilní paliva bude ještě růst
Akvizice amerických „Big Oil“ společností Exxon Mobil a Chevron v řádech desítek miliard dolarů ukazují, že těžaři věří tomu, že poptávka po černém zlatě bude v následujících letech stále růst. Také OPEC prognózuje, že poptávka po ropě bude stoupat až do roku 2045.
Obrovské akvizice amerických kolosů olejářského průmyslu, Exxon Mobilu a Chevronu, ukazují, že se ropní těžaři připravují na dobré časy. A zároveň tím i zpochybňují prognózu Mezinárodní agentury pro energii (IEA), že k takzvanému ropnému vrcholu dojde před rokem 2030. Ropu by do té doby měly z trhu vytlačit solární a větrná energie a také masivní rozšíření elektromobilů.
Obě americké energetické firmy loni vydělaly desítky miliard dolarů a mohou ve velkém skupovat konkurenci na trhu s fosilními palivy. Souvisí to také s odlivem investic do těžby ropy a zemního plynu v Rusku. A také v západní Evropě, kde EU v rámci Green Dealu podporuje investice do obnovitelných zdrojů energií.
Těžaři měli loni rekordní příjmy
I když se Bidenova administrativa snažila americkým těžařům v posledních letech „přistřihnout křídla“, američtí producenti ropy mohli za loňský rok ohlásit rekordní příjmy díky vysoké poptávce po fosilních zdrojích a jejich vysokým cenám.
Co je ropný vrchol? |
Ropný zlom nebo též ropný vrchol je bod, v němž těžba ropy dosáhne maxima a od kterého vstoupí do fáze poklesu až ke konečnému vyčerpání. Teorie, zabývající se dlouhodobými prognózami spotřeby a vyčerpání ropy a dalších fosilních paliv, se nazývá Hubbertova teorie ropného zlomu a má své příznivce i kritiky. Tato teorie předpokládá, že zdroje ropy nejsou obnovitelné a říká, že její těžba v okamžiku, kdy bude vytěžena přibližně polovina světových zásob, musí z geologických důvodů nevyhnutelně dosáhnout svého vrcholu a začne klesat. Zdroj: Wikipedia |
I proto si mohla společnost Exxon, jež loni vykázala čistý zisk 56 miliard dolarů, dovolit koupit konkurenta firmu Pioneer Natural Resources za 59,5 miliardy dolarů. Tím se vyšvihla na pozici jedničky v těžbě ropy a plynu z amerických břidlic. Jedná se o největší investici firmy od 90. let minulého století.
A jen o dva týdny později konkurenční Chevron nakoupil společnost Hess Corporation za 53 miliard dolarů.
Tato firma představuje zase klíč pro ovládnutí naleziště ropy v jihoamerické Guyaně, jež sousedí s Venezuelou, která se může pochlubit největšími zásobami ropy na světě.
Ve Spojených státech ovládá Hess Corporation naleziště břidlic s ropou a plynem v oblasti Severní Dakoty. Včetně dluhů pak Chevron zaplatí dokonce 60 miliard dolarů, napsal web OilPrice.
Přichází vlna konsolidace
Obří akvizice ukazují, že do amerického ropného sektoru přichází vlna konsolidace. Megafúze podle Financial Times dokládají, že těžba ropy i zemního plynu mají ještě řadu dobrých let před sebou. Souvisí to také s tím, že rozvoj nových nalezišť mimo Ameriku je zablokován (Rusko) nebo je geopoliticky velmi rizikový (Severní Afrika, Blízký východ).
Dochází tak k „závodům v ropném zbrojení“ mezi velkými hráči, aby si i pro následující (minimálně) dekádu zajistili dostatečné zásoby. „Žijeme v reálném světě a musíme alokovat kapitál, abychom splnili požadavky reálného světa,“ nechal se sebevědomě slyšet šéf Chevronu Mike Wirth. Je přesvědčen, že i po roce 2030 bude hlad po ropě i plynu stále růst.
Odpovídá to také prognóze nemocnějšího ropného kartelu na světě, organizaci OPEC, která sdružuje hlavně státy z Blízkého východu a Afriky. Ta počítá s růstem globální poptávky po černém zlatě až za rok 2045. I proto se očekává, že investice do ropného sektoru dlouhodobě porostou, protože byl v posledních letech podfinancován.
Plná potrubí plná zisku
Pro americké naftaře je nyní nejjistějším receptem, jak navýšit své kapacity, koupit si dostupnou konkurenci. Zdroje Financial Times poukazují na to, že akvizice velkých těžařů dokazují jejich plné přesvědčení o tom, že těžba a prodej fosilních zdrojů zůstane i nadále zisková.
VÍCE K TÉMATU:
Německá posedlost umělými palivy není nová. Na e-paliva sázel už Hitler
Venezuela má největší zásoby ropy na světě, bez miliard ze Západu není schopna těžby
„Společným tématem nedávných obchodů je to, že velké společnosti chtějí znovu naplnit svá potrubí. Jen tak dokáží udržet výrobu proti klesající základně aktiv. Očekávají, že jejich staré podniky zůstanou ziskové do 30. let 21. století,“ hodnotí současné dění na americkém energetickém trhu viceprezident poradenské společnosti Enverus Intelligence Research Andrew Dittmar.
Doprava jen tak nezezelená
Američtí manažeři velkých ropných korporací nevěří tomu, že do roku 2030 ovládnou silnice elektrická auta. Tedy vozy jezdící na „zelenou“ solární a větrnou energii. Podle IEA se ale bude okolo roku 2030 globálně vyrábět 50 procent veškeré elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Zástupci ropného a plynárenského sektoru očividně těmto prognózám nedůvěřují, protože podle nich neodrážejí energetickou realitu. Zůstávají spíše „zbožným přáním“ subjektů, které prosazují energetickou transformaci a odklon od fosilních zdrojů.
Portál OilPrice poukázal na to, že velcí ropní hráči na americkém trhu jen málokdy dělají hloupá a drahá investiční rozhodnutí. Rozhodnutí vedení společností Exxon Mobil a Chevron odráží globální trend, že poptávka bude i po fosilních energetických zdrojích nadále růst. Pokud by tomu bylo naopak, vedení firem by investovalo desítky miliard dolarů do výrobců větrných turbín, solárních panelů nebo nabíječek pro elektromobily.