„Joe Biden nenávidí americký energetický sektor,“ prohlásila Nikki Haleyová před 350 manažery amerických firem, které těží a obchodují s ropou a zemním plynem. „Když hovoří prezident, démonizuje společnosti, jako jsou ty vaše. Je to protiamerické a musí to přestat,“ dodala republikánská politička.
Během funkčního období Donalda Trumpa zastávala prestižní post velvyslankyně USA v OSN. A nyní je jednou z republikánských kandidátů na amerického prezidenta. Její rétorika vystihuje současný stav americké společnosti i byznysu.
Američané jsou rozděleni prakticky ve všem. Nejen politicky, ale i byznysově. A před volbami prezidenta v příštím roce bude agresivní rétorika samozřejmě narůstat.
Jsme rukojmí Bílého domu
Zástupcům amerických olejářů se nelíbí politika Bílého domu, která chce napumpovat desítky až stovky miliard dolarů do zelené ekonomiky a nových technologií.
Ropný magnát a miliardář Harold Hamm (zakladatel těžařské společnosti Continental Resources) dokonce hovoří o tom, že se američtí těžaři stali rukojmím současné americké vlády.
I proto Hamm přispěl Haleyové na kampaň částkou 28 tisíc dolarů. Politička slibuje, že v případě zvolení sníží daně na americký benzin a naftu. Podle ní je třeba snížit Američanům cenu fosilních zdrojů a podpořit domácí produkci, aby Spojené státy nebyly závislé na dovozu od jiných zemí. Dále chce podpořit export amerického zkapalněného zemního plynu LNG.
Biden Ameriku oslabuje
Hamm pro časopis Forbes prohlásil, že Biden oslabuje americké globální postavení právě tím, že chce v sektoru energetiky redukovat uhlíkové zdroje. To vede ke zdražování energií a zvyšuje i bezpečnostní rizika pro Ameriku.
Svojí politikou podle Hamma nepřímo podporuje těžbu v Íránu nebo Venezuele, které zastávají nepřátelský postoj vůči USA. Biden by měl spíše podporovat další těžbu na území Spojených států, například ve státě Wyoming.
Rovněž generální ředitel Goldman Sachs David Solomon odmítá představu demokratických politiků, že by finanční instituce z Wall Street měly přestat financovat ropné společnosti.
„Musíme podporovat tradiční energetiku. Pokud nebudeme mít spolehlivou energii za dostupnou cenu, společnost nebude fungovat,“ zdůraznil Solomon.
Transformace bez tradičních hráčů nepůjde
Šéf ropné společnosti Chevron Mike Wirth dodal, že k transformaci energetického sektoru musí dojít ve spolupráci s tradičními firmami, které těží a prodávají fosilní zdroje. Podle něj není možné vybudovat nový energetický systém bez využívání stávajícího. Tradiční uhlíkové zdroje mají být vhodně doplňovány novými.
Bývalý Trumpův ministr zahraničí Mike Pompeo zase kritizuje snahy Bidenovy administrativy za každou cenu dotovat elektrická auta a solární panely, což jsou produkty, kterým globálně dominuje Čína. Přitom je to asijská velmoc, která rekordně spaluje uhlí, loni to mělo být 5 miliard tun.
Komunistický režim bude podle Pompea stavět další uhelné elektrárny, dokud to bude pro Peking výhodné bez ohledu na dopady pro životní prostředí. Čína společně s Indií spotřebovávají více než dvě třetiny globální produkce uhlí, uvedla Mezinárodní agentura pro energii.
Americký ropný sektor pak tvrdí, že Bidenova energetická politika nahrává nejvíce Saúdské Arábii, která optimalizuje své příjmy z ropy. Ropnou produkci totiž drží společně s Ruskem na nižší úrovni a zvyšují cenu ropy na globálních trzích.
Frakování snižuje spotřebu uhlí
Hamm neustále lobbuje za to, aby se frakováním těžilo v Americe co nejvíce ropy a zemního plynu. Kampaně aktivistů proti těžbě z břidlic vnímá hlavně jako formu pomlouvačné kampaně vedené z Ruska, protože kvůli americkému LNG ztrácí Kreml podíl na trhu se zemním plynem.
Ostatně to, že ruští agenti dlouhodobě poskytují finanční podporu těmto ekologickým skupinám, konstatovala zpráva pro zahraniční výbor amerického Senátu už v roce 2018.
Spalování zemního plynu navíc umožňuje snižovat poptávku po uhlí, které má větší uhlíkovou stopu. Proto těžařský magnát Hamm považuje frakování za řešení klimatického problému, nikoliv jeho příčinu. V případě spalování fosilních zdrojů v elektrárnách prosazuje využívání technologií na zachycování a ukládání uhlíku.