Mohlo by vás také zajímat
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
Trumpovo varování Putinovi: 100procentní clo na dovoz pro země, které se odkloní od dolaru
Lukáš Kovanda, Libor Akrman 2. prosince 2024Americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz z těch zemí, které by zamýšlely snižovat…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
- Článek
Srážka Trumpa s Muskem: zeď na hranici s Mexikem ohrožuje výstavbu SpaceX kosmodromu
Elon Musk to s dobýváním vesmíru myslí vážně. SpaceX mu na rozdíl od Tesly dělá radost, jak dobře šlape. Je ale dost možné, že nyní bude tento vesmírný podnikatel muset přesedlat z byznysu na politiku. Jeho plány jdou totiž proti antiimigračním plánům amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho zdi na hranici s Mexikem.
Začátkem února se Elon Musk pochlubil úspěšným zážehem nově vyvíjeného raketového motoru Raptor. Ten by měl už brzy pohánět rakety, které vynesou do vesmíru budoucí kosmické lodi Starship. Zakladatel vesmírné společnosti SpaceX (i automobilky Tesla Motors, pozn. red.) by se touto lodí rád vydal k Měsíci a později i k Marsu.
Letenka na Mars za půl milionu dolarů |
Elon Musk na Twitteru (kde jinde) uvedl, že přeprava na Mars by měla stát zhruba půl milionu dolarů, v budoucnu možná i méně, zhruba 100 tisíc dolarů. Cena se bude pochopitelně odvíjet od objemu takto přepravovaných pasažérů. Cestu zpět by pak měl mít vesmírný cestovatel u Muska zdarma. |
Zkoušku společnost SpaceX provedla ve svém testovacím a vývojovém areálu v McGregoru ve státě Texas. Jenže právě tento areál, jehož výstavba by měla být letos dokončena, může mít vážný problém. Důvodem jsou antiimigrační plány amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Srážka s Trumpem
Ten by rád na jižní hranici USA s Mexikem vybudoval betonovou zeď nebo ocelový plot, které by bránily údajné hrozbě ze strany nelegálních imigrantů. Kvůli financování stavby se dostal do sporu s Kongresem, což vedlo na přelomu roku na více než měsíc k ochromení části vládních úřadů.
Jak ale před pár dny upozornila agentura Bloomberg, Trumpova zeď také ohrožuje právě Muskův vesmírný areál v Texasu. Ten se totiž nachází v Boca Chica nedaleko pobřeží Mexického zálivu a zároveň v bezprostřední blízkosti americko-mexických hranic.
Na plánech ministerstva vnitřní bezpečnosti prochází plánovaná zeď skrze padesátiakrový pozemek, kde už nějaké objekty stojí a plánuje se zde i startovací rampa pro rakety SpaceX.
VIDEO: Test zážehu motoru Falcon Heavy
Zdroj: YouTube.com, SpaceX
„Problém se SpaceX je v tom, že plot prochází napříč pozemkem společnosti,“ citovala agentura Bloomberg Lucille Roybala-Allardovou, kalifornskou demokratku, která stojí v čele výdajového výboru vnitřní bezpečnosti.
Legislativní šachy
Kongresmanka zároveň ale dodala, že její výbor bojuje za to, aby celý pozemek byl z finální podoby plánů vyňat.
Výstavba hraniční bariéry byla jedním z hlavních témat Trumpovy předvolební kampaně v roce 2016. Kongres ale odmítá schválit 5,7 miliardy dolarů (129 miliard Kč), které prezident k výstavbě požaduje.
Podle Bloombergu však zástupci republikánů a demokratů, kteří pracují na dohodě o hraniční bezpečnosti, jsou už blízko finálnímu návrhu na to, jak některé části bariéry financovat.
Podle agentury musí ještě zástupci obou stran vypracovat přesný plán, kde se budou bariéry nacházet, jak budou vypadat a kolik financí mohou „spolknout“. Finální plán by měl jít před obě komory Kongresu již nyní v únoru.
Smůla pro SpaceX?
Republikánský zákonodárce Filemon Vela k celé kauze poznamenal, že SpaceX z plánů „radost“ nemá, ale že zatím nevznesla žádné oficiální protesty ani připomínky. „SpaceX nechce na ministerstvo vnitřní bezpečnosti útočit,“ dodal pro Bloomberg.
Mluvčí Muskovy SpaceX James Gleeson však odmítl komentovat fakt, že by zeď mohla nějak zasáhnout do rozmístění budov kosmodromu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
K Měsíci jako první turisté poletí umělci. Vezme je tam neznámý japonský miliardář
Nové Muskovy vize: kamkoli po planetě do 30 minut a na Mars už za sedm let
V oficiálním prohlášení společnosti ale uvedl, že „ministerstvo vnitřní bezpečnosti a celní úřady nedávno požádaly o souhlas SpaceX, aby získaly přístup na náš jihotexaský kosmodrom, aby tam mohly provést průzkum. V současné době SpaceX vyhodnocuje tuto žádost a komunikuje s ministerstvem, aby lépe porozuměl jeho plánům“.
Šance pro chudý jižní Texas
Plány na výstavbu kosmodromu SpaceX oznámil Musk před pěti lety. Tehdy firma odhadovala, že v oblasti údolí Rio Grande najde „kosmické“ zaměstnání na 500 lidí.
Oblast jižního Texasu je přitom jednou z nejchudších v Americe. Podle britského listu The Guardian, který si problému SpaceX se zdí také všímá, třetina lidí z kosmodromu blízkého města Brownsville žije v chudobě. A 37 procent ze zhruba 185 tisíc tamních obyvatel nemá zdravotní pojištění.
Právě SpaceX a budoucí doprava do kosmu by měly podle zástupců města zájem o region i ekonomickou úroveň oblasti zlepšit. „Kdo by znal Houston, nebýt kosmické agentury NASA,“ cituje The Guardian Ramira Gonzalese, který je odpovědný za městské plánování a rozvoj.
Pokud by došlo na stavbu zdi, jsou tyto plány v ohrožení. Nicméně to je zatím hudba budoucnosti, neboť Trump dosud finance schválené nemá. Navíc je pravděpodobné, že pokud by zeď měla pozemek SpaceX zasáhnout, tak by zřejmě došlo na soudní pře.
Na druhou stranu i samotný kosmodrom je ještě ve výstavbě, takže pokud by vyhrál Trump, tak by zatím nešlo o tak velkou škodu. Nemluvě o tom, že Musk by si nechal odstěhování jistě zaplatit.