Mohlo by vás také zajímat
Další otřesná čísla. Německo prohlubuje dál svůj ekonomický propad
Kryštof Míšek 25. září 2024Ekonomika našeho souseda si již delší dobu prochází složitým obdobím. Můžeme s jistotou říci, že tamní ekonomika je nemocná, a…
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
- Komentář
Sledovat index strachu se vyplatí. Nicméně propadu akcií nezabrání ani on
Překvapivý propad na burzách byl zatím jen bouří ve sklenici vody. Výprodej totiž začal bez jednoznačného důvodu, šlo spíše o souhru více rizik zohledněných na horizontu, vysvětluje v komentáři analytik Saxo Bank Peter Garnry. Zároveň vyjmenovává hlavní rizika, která by jen bouří být nemusela.
Minulý týden zasel výprodej na akciových trzích paniku mezi investory. Báli se totiž, že jde o počátek nové krize. Ve skutečnosti však pád vyvolala kombinace několika faktorů. Prudký pokles, ke kterému došlo během několika hodin, tak byl kombinací množství tržních dynamik.
Podobně jako letos v únoru prudce stoupla hodnota indexu volatility VIX, což spustilo procesy přehodnocení rizika, zejména hedging expozice vůči akciím, a to ještě umocnilo výprodejový tlak.
Drobní investoři si už více než dekádu uchovávají vysokou expozici vůči akcím, panika mezi nimi tak přilila ještě více oleje do ohně.
Divoké automaty
Dalším faktorem byla rotace akcií ze strany fondů řízených automaty, když se zbavovaly technologického a zdravotnického sektoru, což mělo negativní vliv na americký akciový trh.
Jak znázorňuje graf, očekávaný výnos amerických akcií je při dnešních valuacích relativně nízký, takže i my zůstáváme při výhledu na ně prozatím negativní.
GRAF: Index S&P 500
Graf ukazuje desetiletou reálnou návratnost za roky 1990 až 2008, v procentech.
Zdroj: Saxo Bank
Rizik je dost
Pojďme se podívat na některá rizika, která by pouhou bouří ve sklenici vody být nemusela.
Itálie je časovanou bombou
Itálie představuje nové potenciální Lehman Brothers pro Evropu. Problém by představovala situace, kdy by se italská populistická vláda pokoušela stůj co stůj jít na všech frontách proti EU.
Prozatím ale hrají evropští politici hru rozumně. Konfrontují Řím s faktem, že si jen těžko bude moci dovolit své expanzivní rozpočtové programy, když nebude mít pod kontrolou vlastní měnu.
Je třeba mít však na paměti, že velkou expozici vůči Itálii mají evropské banky, takže je zde riziko přenosu nákazy do jádra Evropy v případě, že by se situace v Itálii vymkla kontrole.
Obchodní válka mezi USA a Čínou eskaluje
Ani jedna ze stran nechce působit jako slabá. Podle našeho názoru do konce tohoto roku neuvidíme mezi USA a Čínou žádné kompromisní řešení.
Znamená to, že cla na dovoz v hodnotě 200 miliard dolarů se 1. ledna 2019 zvýší z deseti na 25 procent, jak se plánuje. Zhorší to celkové ekonomické prostředí, jakož i výhled na firemní zisky.
Mění se citlivost akcií a dluhopisů na úroky
Podle závěrů našeho interního průzkumu se zdá, že vstupujeme do nové fáze alokace aktiv, podobné té ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.
V takovém prostředí se budou akcie a dluhopisy vyvíjet stále častěji stejným směrem, což udělá alokaci aktiv o dost náročnější. S trochou ironie by se dalo říci, že alokace aktiv byla v posledních 25 letech velmi jednoduchá.
Nyní se však dostáváme od doby, kdy se správci fondů budou muset opět naučit aktivně porážet pasivní tržní benchmarky.
Pesimistické prognózy vývoje evropských zisků
Přestože celkový odhad růstu zisků v Evropě přestavuje osm procent, podle našeho názoru je to příliš optimistický scénář.
Zejména poté, co Mezinárodní měnový fond a Německo revidovaly své odhady ekonomického růstu směrem dolů. Ekonomické prostředí není tak dobrosrdečné jako donedávna.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Kdy máme čekat příští krizi? Již je na obzoru, do dvou let nejpozději, tvrdí analytici
Co děsí finanční trhy? Varovná zpráva MMF to asi není, i když…
Jak se Donald Trump (zase) mýlí aneb kdo může za výprodej akcií?
Úrokové sazby stoupají
Při rostoucích úrocích je nejdůležitější otázkou to, kdy dosáhnou bodu, kdy se tržní struktura začne měnit. Současné sazby způsobují problémy hlavně rozvíjejícím se trhům. Oslabení vidíme i na některých realitních trzích, například v Evropě nebo USA.
Předseda Fedu Jerome Powell nedávno uvedl, že jsme daleko od neutrálních sazeb. Pokud bude americká centrální banka jednat v tomto smyslu, bude to podle nás nesprávné rozhodnutí, které spustí další korekci finančních trhů.
Zatímco tedy příliv kapitálu neporoste rychleji než negativní efekt způsobený vyššími sazbami, finanční trhy budou směřovat dolů.
Trump versus Fed
Donald Trump stupňuje svou rétoriku vůči Fedu, když nazval jeho politiku jako bláznivou a naznačil zájem, aby úrokové sazby už dále nerostly.
Toto je odvrácená tvář populismu. Tito lidé chtějí kontrolovat všechno, dokonce i centrální banky. Podívejme se například na Maďarsko nebo Turecko…
Nevyvolávat zbytečně paniku
Nemyslím si však, že stojíme na okraji propasti. V našich portfoliích držíme stále značný objem rizikových aktiv, například akcií.
Nedávný pohyb nicméně naznačuje, že jejich expozice by měla klesnout. Očekávaný reálný výnos v desetiletém horizontu je při akciích stále vyšší než u dluhopisů.
Pokud se ale index aktivity CFNAI, který sestavuje chicagská pobočka Fedu, a zároveň s ním i makroekonomické ukazatele USA dostanou do minusu, potom budeme moci hovořit o nové krizi. Zatím je to jen bouře ve sklenici vody.
Ty nejpesimističtější výhledy uvádějí, že při současných valuacích amerických akcií a dluhopisů (jak vládních, tak firemních) se roční reálný výnos v příštích deseti letech očekává na úrovni 1,9, respektive 1,7 procenta. Přestože jde stále o pozitivní čísla, je to méně, než se očekávalo.
Při dvouprocentní inflaci by nominální výnos přestavoval 3,9 a 3,7 procenta, což by při rozložení portfolia 60/40 přestavovalo kombinovaný roční výnos 3,8 procenta. To je mnohem méně, než očekávají mnohé správcovské společnosti, investiční či penzijní fondy.
Index VIX lakmusovým papírkem
Může tedy výprodej z minulého týdne pokračovat? Na základě výše uvedených faktů má odpověď zní: ano, může. Je však třeba sledovat vývoj indexu volatility VIX.
GRAF: Vývoj indexu VIX
Za posledních 12 měsíců, v bodech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Když bude nad úrovní 22, bude to znamenat negativní vývoj. Pokles pod tuto hranici může znamenat obrat, což by vytvořilo prostor pro strategii nákupu na minimech.
Připravme se na další krizi. Ekonomický cyklus je u konce a čeká nás horší krize, než po pádu Lehman brothers.
http://www.epshark.cz/clanek/980/ekonomika-zima-se-blizi