Mohlo by vás také zajímat
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
Windfall tax nekončí, čínská odveta za cla na auta míří na mléko a Max Banka se sloučí s Creditas aneb souhrn ekonomických událostí 34. týdne 2024
Libor Akrman 23. srpna 2024Lukačovič uvažuje o vstupu na burzu se Seznamem; majitelé Kofoly zakládají rodinnou nadaci; stát zhoršil výhled růstu HDP; Češi sypou…
Skandál v Nissanu, příliš drahá klisna, padající kryptoměny a potácející se koruna aneb souhrn událostí 47. týdne
Vláda má důvěru. Pokus o vyslovení nedůvěry vládě trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše opozici nevyšel. Černý pátek po celý týden zažívaly také kryptoměny. Burzovní soumrak zase po celý podzim trápí technologické giganty s Facebookem v čele. Přes veškeré snahy ČNB slábne i kurz koruny vůči euru. Podzim jednoduše udeřil i ve světě ekonomiky a byznysu.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vláda Andreje Babiše v pátek podle očekávání úspěšně přestála hlasování o vyslovení nedůvěry. Poslanci vládní ČSSD opustili jednací sál. Pro vyslovení nedůvěry vládě tak bylo 92, proti 90 poslanců. Vláda trestně stíhaného premiéra tak nekončí. A nekončíme ani my v Peaku. Máme měsíc do Vánoc a týden navíc do konce roku 2018. Ale ani potom nic neskončí, začne další rok… Nekončí ani příval zpráv ze světa byznysu, jak se můžete přesvědčit buď zde, nebo na stránkách Peak.cz. Nekončete ani vy!
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Marné snahy ČNB. V rozporu s prognózami ČNB letos česká koruna vůči euru neposiluje, ba naopak slábne. Ani růst sazeb nestačí k tomu, aby kurz koruny zpevnil. Ten se od začátku roku pohybuje v úzkém pásmu mezi 25 a 26 korunami za euro. Důvodem je dění ve světové politice a ekonomice. Obavy z obchodních válek mezi USA, Čínou a Evropou násobí také nejistoty ohledně brexitu, spory o schodek italského rozpočtu i zpomalení hospodářského růstu v eurozóně.
Nová krev v bankovní radě. A ještě jednou ČNB. Prezident Zeman jmenoval dva nové členy Bankovní rady České národní banky. Od prosince v radě zasednou ekonomové Aleš Michl a Tomáš Holub. Ve funkci končí Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, kterým vyprší druhé funkční období a na třetí už nemohou kandidovat.
Neposlušná Itálie. Itálie hodlá vzdorovat tlaku Evropské komise na přepracování návrhu rozpočtu na příští rok, který je v závažném nesouladu s doporučeními komise. Podle italské vládní koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu. „Neustoupíme,“ prohlásil v rozhovoru se státní televizí Rai vicepremiér Matteo Salvini. Situaci nyní posuzují členské země. Pokud budou souhlasit se stanoviskem EK, připraví komise disciplinární řízení pro nadměrný schodek i nová doporučení, jak by mohla Itálie svůj schodek napravit. Na konci řízení mohou zemi hrozit i finanční sankce.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Jan Špatka (Strojírna Litvínov): Větrné tunely byly šílenost, ale zase téměř bez konkurence
Globální firmy pod lupou. Největší světový těžař uranu vstoupil na burzu
Boj Theresy Mayové o přežití v čele britské vlády míří do závěrečného dějství
Hasí Musk, co Trump zažehl? Americká automobilka Tesla snížila ceny svých vozů Model X a Model S na čínském trhu až o čtvrtinu. Cílem opatření je omezit dopady obchodní války mezi USA a Čínou na spotřebitele, napsal ekonomický list Financial Times. Tesla zatím vozy na čínský trh dováží. V srpnu ale s čínskými úřady podepsala smlouvu o výstavbě továrny v Šanghaji.
Zemětřesení v čele aliance Nissan-Renault-Mitsubishi. Sedmičlenná správní rada japonské automobilky Nissan jednomyslně odvolala z postu svého předsedy zatčeného Carlose Ghosna. Odvolána byla i jeho pravá ruka, vysoký manažer Greg Kelly, uvedl japonský výrobce aut. Čtyřiašedesátiletý manažer, který do tohoto týdne vedl automobilovou alianci Nissan-Renault-Mitsubishi a platil za zachránce Nissanu, čelí spolu se svým kolegou podezření z finančních machinací a od pondělí jsou oba ve vyšetřovací vazbě. Ghosn zároveň řídil i francouzský Renault, kde zatím odvolán nebyl, ale řízení převzala prozatímní správa.
Digi, digi, digi, digi jede! Digitalizace může zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České republiky do roku 2025 každý rok až o 680 mld. Kč, což představuje urychlení růstu o jeden procentní bod. Pokud Česko srovná krok se zeměmi západní a severní Evropy, zdvojnásobí do roku 2025 tuzemská digitální ekonomika svůj podíl na HDP z 8 % na 16 %. Vyplývá to ze studie společnosti McKinsey The Rise of Digital Challengers – Perspective on the Czech Republic.
Kdy doženeme Němce? České ekonomice se v posledních letech daří. Nezaměstnanost téměř vymizela, firmy jsou zahlceny zakázkami, lidem se spokojeně žije, mzdy rostou i dvouciferným tempem. „Co se příjmů týče, blížíme se docela rychle k západním sousedům, píše analytik Michal Skořepa z České spořitelny. Například vůči Německu jsme letos podle parity kupní síly na úrovni 72 %, v roce 2012 to bylo pouze 67 %. To odpovídá tempu jednoho procentního bodu ročně. Pokud by to takto šlo dále, okolo roku 2050 bychom se mohli s Němci srovnat.
Potvrzeno, hypotéky zdražují. Průměrná úroková sazba hypoték v ČR v říjnu stoupla na 2,66 % ze zářijových 2,57 %. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu 1,77 % byla sazba předloni v prosinci. Letos v lednu byla na 2,28 %. Lidé si v říjnu sjednali hypotéky v nejvyšších objemech za letošní rok. Během letošního října si do bank přišlo pro hypoteční úvěr 10 590 klientů, což je o 1 437 více než minulý měsíc. Počet klientů je nejvyšší od června roku 2017.
Radost odborů, hněv byznysmenů. Minimální mzda k radosti odborů a nelibosti zaměstnavatelů vzroste od ledna 2019 o 1 150 korun na 13 350 korun, rozhodla vláda. Za minimální mzdu pracují v Česku asi čtyři procenta zaměstnanců, tedy kolem 150 000 lidí. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová usiluje o to, aby se minimální mzda do roku 2021, kdy vyprší současnému vládnímu kabinetu mandát, přiblížila 16 tisícům.
VÍCE K TÉMATU: Jiný pohled na zvýšení minimální mzdy. Pracovní místa nejchudších budou v ohrožení
Chyť mě, když to dokážeš. Závodní kůň „Catch Me If You Can“ bude mít novou jezdkyni. Klisnu koupil pro svoji dceru – elitní českou parkurovou jezdkyni – nejbohatší Čech Petr Kellner. Anně Kellnerové bude příští týden 22 let. Kellner přeplatil jednoho z nejbohatších lidí planety a zakladatele Microsoftu Billa Gatese, který za desetiletou klisnu nabízel osm milionů eur (200 milionů korun) a chtěl ji koupit svojí dceři Jennifer.
Království ropy i hnojiv. Saúdové budou vedle ropy těžit fosfátové rudy, z nichž se vyrábí hnojiva. Saúdskoarabský král Salmán slavnostně zahájil práce na těžařském projektu Vaad aš-Šamaal na severu země. Rijád má v úmyslu do něj investovat v přepočtu přes půl bilionu korun. Projekt má snížit závislost království na těžbě ropy, vytvořit asi 10 000 pracovních míst a zvýšit HDP země o zhruba tři procenta. Uvedlo to tamní ministerstvo energetiky, průmyslu a nerostných zdrojů.
Kryptoměny krvácejí. Kurzy všech hlavních kryptoměn v týdnu pokračovaly v prudkém pádu, kurz bitcoinu se zřítil pod 4 500 USD. Spekulanti začínají panikařit pod tíhou otázek, zda to, co se odehrává, není pověstným splasknutím bubliny. Propady zaznamenávají i další kryptoměny ethereum, ripple nebo bitcoin cash.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kryptoměny v politice? Většina Američanů se bojí, že politici finanční dary zneužijí
Černé zlato ponižuje na stříbro? Ceny ropy prudce klesají a dostaly se na nejnižší úroveň za více než rok. Hodnota ropy Brent klesla pod 60 dolarů za barel. Za listopad zřejmě vykážou největší měsíční propad od konce roku 2014 navzdory tomu, že producentské státy zvažují snížení těžby ve snaze zastavit narůstající přebytky. Ty jsou výsledkem rychlejšího vzestupu nabídky, zejména ze Spojených států, než je tempo růstu poptávky po ropě.
Škoda brzdí, nejsou díly. Dodavatelé Škody Auto nestíhají. Chybí čerpadla do motorů i výfukové systémy. Automobilka v závodě v Kvasinách proto upravuje výrobní program. Zákazníci tak na vozy musí o něco déle čekat.
Vidím velký špatný?! Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila odhad růstu světové ekonomiky na příští rok na 3,5 procenta. V předchozí prognóze předpovídala, že globální růst dosáhne 3,7 procenta, tedy stejného tempa jako letos. Světová ekonomika podle OECD čelí rostoucím hrozbám, k nimž patří obchodní spory a růst úrokových sazeb.
V Polsku už mají jasno? První polská jaderná elektrárna má zahájit provoz v roce 2033, pokud dá vláda projektu zelenou. Uvedlo to polské ministerstvo energetiky. Podle jeho návrhu energetické strategie do roku 2040 má kapacita elektrárny činit 1,0 až 1,5 gigawattu. Kolem roku 2043 bude podíl jádra v energetickém mixu Polska mohl činit zhruba deset procent, což představuje kapacitu šest až devět gigawattů.
A CO NA TO ČEŠI? Kdo chce Česku zaplatit nový jaderný reaktor?
Kellnera ani regulace roamingu nezastaví. Telekomunikační firma O2 zvýšila za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 2,5 procenta na 4,22 miliardy korun. Celkové konsolidované provozní výnosy se zvýšily o jedno procento na 28,21 miliardy korun. Za růstem stojí mimo jiné zvýšení počtu uživatelů televizní služby O2 TV. Výnosy mobilního segmentu i přes negativní dopad evropské regulace roamingu také vzrostly. Propad výnosů z volání byl kompenzován nárůstem výnosů z mobilních dat, finančních služeb a z prodeje zařízení. Majoritním vlastníkem O2 je s více než 80 procenty investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Vývojáři všech zemí, hlaste se! Společnost Veeam Software, která se zabývá zálohováním dat na internetových serverech, oznámila rozšíření svého byznysu v Česku. Své pražské výzkumné a vývojové centrum podpoří investicí ve výši 3,39 miliardy korun a hodlá v Česku získat dalších 500 softwarových vývojářů. Pražské středisko firmy je údajně nejdůležitějším výzkumným centrem Veeam na světě a firma do něj vkládá přes polovinu svých výdajů na výzkum a vývoj, napsaly Hospodářské noviny.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – české drama Chvilky, dokumentární film Michala Wargy Cirkus Rwanda, dokument V Mosulu, americký akční thriller Útok z hlubin, sportovní drama Creed II a akční thriller Mladí zabijáci. S dětmi můžete vyrazit na Pat a Mat: Zimní radovánky.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.