Čísla z USA na konci druhé lednového týdne jako by trhům vyrazila dech. Maloobchod ve Spojených státech v prosinci nejenže podle očekávání nerostl, ale naopak velmi prudce poklesl (o 1,9 procenta meziměsíčně a o 2,3 procenta bez zahrnutí automobilů).
Velmi prudce poklesly zejména online prodeje – o 8,7 procenta, což je jeden z nejprudších meziměsíčních propadů v historii.
Americký inflační strach
Kde je problém? Zdá se, jako by před Vánocemi začal mít americký spotřebitel “vážný” problém s inflací.
To ostatně potvrdil i pokles ostře sledované spotřebitelské nálady (podle Uni Michigan), a to právě kvůli inflaci. Dlouhodobá inflační očekávání vyskočila podle spotřebitelského průzkumu na 3,1 procent – to je nejvyšší úroveň za více než dekádu.
GRAF: Srovnání vývoje inflace v USA a v Eurozóně
Srovnání meziročních změn indexu CPI od roku 2000 do konce roku 2021, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Z pohledu amerického Fedu i proto pravděpodobně nebudou horší výsledky maloobchodu důvodem mírnit svůj “jestřábí kurz”.
Pokud za slabou spotřebitelskou poptávkou stojí silná inflace a vyšší inflační očekávání, nezbývá Fedu než jednat. A zdá se, že inflace začíná být v USA i velkým politickým tématem a roste poptávka po jeho “řešení”.
Fed tedy pravděpodobně nebude hledět na to, že po prosincovém maloobchodu poklesnou odhady růstu o 1-2 procentní body dolů.
VÍCE K TÉMATU:
Inflace bude vnímaná jako hlavní politické téma roku 2022
Jak dlouho ještě poroste cenová hladina? Predikce jsou nejisté
Inflace bude příští rok v ČR (spíše neúspěšně) atakovat 10 procent, shodli se experti
Pesimistický výhled EU
To v eurozóně trochu paradoxně poslední čísla v čele s listopadovým průmyslem překvapila pozitivně. A odhady HDP se tak paradoxně budou revidovat směrem vzhůru.
Částečně je to důsledek toho, že výhledy v eurozóně na konec roku byly jednoduše velmi pesimistické. To ale není celá pravda.
Na evropskou ekonomiku zjevně dopadá výrazněji napětí v globálních subdodavatelských řetězcích. Toto napětí v listopadu a prosinci přeci jen polevilo trochu více, než jsme očekávali.
V USA je zase výraznějším problémem inflace – zdolala 7 procent, zatímco v eurozóně se vyšplhala k 5 procentům a mezi členy klubu existují výrazné rozdíly. Výrazně vyšší je v Německu, kde za celý rok průměrná inflace přesáhne 3 procenta, zatímco ve Francii nebo v Itálii se bude pohybovat v okolí procent dvou.
Inflace tak zejména na jihu Evropy zatím není tou hlavní brzdou růstu. I když co není, může být…