Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden výrazně snížila svoji ekonomickou prognózu.
OECD vyzvala vlády k větší spolupráci v oblasti hospodářské politiky. Země, které se nepotýkají s vysokým dluhem, by měly více investovat a nebát se strukturálních reforem.
V té souvislosti OECD rovněž vyzvala centrální banky, aby naznačily trhům, že nízké sazby zůstanou v platnosti déle, než se doposud očekávalo.
Nejdůležitější však je, že kromě monetárních stimulů se vyslovila i za strukturální reformy, ale také za koordinovanou fiskální podporu.
Strach o Evropu
Obavy OECD se soustředí zejména na eurozónu. Organizace očekává, že růst HDP Německa dosáhne v tomto roce pouze 0,7 procenta, zatímco Itálie může zažít nejhorší období od roku 2013.
GRAF: Vývoj HDP Německa a Itálie
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
V širším pojetí není ekonomický výhled jasnější ani v jiných částech rozvinutého světa. Důvěra soukromého sektoru podle OECD prudce klesá již od 3. čtvrtletí 2017. Ve výrobním sektoru se sentiment za posledních 12 měsíců snížil z úrovně 0,8 procenta do záporu na –0,8 procenta, což je nejnižší hodnota od roku 2012, kdy Evropa bojovala s dluhovou krizí.
Negativní trend se z výrobního sektoru přesunul i na důvěru spotřebitelů, která se blíží úrovním z roku 2016.
GRAF: Vývoj důvěry soukromého sektoru podle OECD
Za posledních pět let, v procentech

Zdroj: Saxo Bank, Macrobond
Jak ECB vysvětluje TLTRO |
Cílené dlouhodobější refinanční operace (TLTRO) jsou jedním z mimořádných nástrojů měnové politiky ECB. Prostřednictvím TLTRO poskytujeme bankám dlouhodobé úvěry a motivujeme je ke zvýšení objemu úvěrů podnikům a spotřebitelům v eurozóně. Tímto způsobem se usnadní návrat míry inflace ve střednědobém horizontu na úroveň pod 2 %, ale blízko této hodnoty. |
První odpovědí Evropské centrální banky na tento vývoj již bylo obnovení TLTRO (nové kolo dlouhodobých úvěrů evropským bankám, pozn. red.) a změna rétoriky ve vztahu k predikci.
Evropská centrální banka v čele s Mariem Draghim si tak koupila další čas.
Zdá se však, že na vymazání tohoto výrazného zhoršení sentimentu budou zapotřebí další měnové stimuly, které jsou spojené s fiskální expanzí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Otázka po jednání ECB: jak slabé euro souvisí s ekonomickými problémy Číny?
Trump brzdí, další cla na Čínu (zatím) nebudou. Je to jen dílčí odklad?
prostě to je všechno v prdeli……….
Sazby nic nezmění.To už říkali Klaus se Zemanem,že s nulovými sazbami budeme asijský tygr a skončili jako galapágská želva.
A co ti kašpárci čekali,že nás zadluží,peníze z dluhu pak pošlou do Afriky,Asie a budeme prosperovat?Opravdu naivní.