Evropská centrální banka otočila kormidlo holubičím směrem a jasně řekla, že sazby zůstanou v záporu minimálně po zbytek roku 2019. Současně oznámila, že od září 2019 do března 2021 rozjede sérii nových dlouhodobých repo operací (TLTRO 3), kterými chce udržet v bankovním sektoru dostatečnou hojnost likvidity.
Také byl snížen odhad růstu na rok 2019. Z původních 1,7 procenta na 1,1 procenta s tím, že v dalších letech uvolněná měnová politika a odeznění některých rizik přispějí k lehkému zrychlení růstu do blízkosti potenciálu.
Co je důležité, nižší odhad růstu se propsal i do inflačního výhledu, a to na celém horizontu prognózy. Pro rok 2019 tak ECB počítá s inflací „pouze“ 1,2 procenta. A ani do roku 2021 se inflace podle ECB viditelně nepřiblíží k cíli (odhad pro rok 2019 je „pouze“ 1,6 procenta).
Trvalejší faktory nejistoty
Za horším výhledem kromě dobře známých dočasných brzd (automobilky) a politické nejistoty (brexit, obchodní války) stojí i faktory trvalejší.
Na prvním místě je to podle nás slábnoucí Čína. I ta se ostatně v tomto týdnu rozhodla snížit odhad růstu na tento rok a přijít s novými stimuly na podporu růstu. V tomto roce již necílí na růst 6,5 procenta, ale spokojí se s pohybem v pásmu 6 až 6,5 procenta.
GRAF: Vývoj růstu HDP Číny
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Aby zabránila výraznějšímu zpomalení, rozhodla se zvýšit vládní výdaje a osekat daně v celkovém objemu zhruba dvou procent HDP a současně chce vidět nárůst úvěrů malým a středním podnikům o 30 procent.
Ach, ty čínské úvěry
To ale nebude nic jednoduchého. Staré medicíny, které ještě před několika lety zabíraly, ztrácí účinnost a bez růstu úvěrů na tom budou mizerně čínské investice, které tvoří skoro polovinu tamního HDP.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Trump brzdí, další cla na Čínu (zatím) nebudou. Je to jen dílčí odklad?
Čínská ekonomická lokomotiva zpomaluje. Dochází jí pára?
Pokud se čínské úvěry a investice nevzpamatují, může to být pro některé evropské ekonomiky trvalejší problém.
Čínská ekonomika je sice stále s odstupem druhá za USA, co se velikosti týče, je to ale světový investor číslo jedna – po roce 2008 předběhla USA a ročně investuje přes pět bilionů USD (viz graf).
GRAF: Vývoj investic vybraných zemí
Za posledních 50 let, v bilionech USD
Zdroj: ČSOB, Světová banka, OECD
Řada těchto investic je dovozně náročná a z toho těží průmyslové exportní velmoci v čele s Německem.
A byl to především německý průmysl, jehož špatné výkony vedly k výraznému přepsání prognózy ECB, ke změně v nastavení její komunikace a ve finále tak i k výrazným ztrátám eura…