ANKETA PEAK VOICE
Jsou obavy ředitelů firem z výrazného poklesu HDP v Česku oprávněné?
Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management
To, že ekonomika zpomalí/poklesne, je již skutečností: ve druhém pololetí klesla v obou jeho kvartálech, byť dohromady jen mírně (cca o půl procenta). Že inflace a růst mzdových nákladů jsou a zůstanou problémem, je také důvodná obava: samotná ČNB dle počátkem února zveřejněné prognózy očekává, že růst mezd v tržních odvětvích v letošním roce přesáhne 9 procent a že inflace dosáhne bezmála 11 procent.
A tomu, že by pak inflace rychle klesla, spousta firem dle průzkumu ČNB prostě nevěří – očekávání firem na nejbližší tři roky jsou u inflace na úrovni kolem 7 procent p. a.
Věří-li třetina firem tomu, že nakonec bude skutečně potřeba ke zkrocení inflace výraznější recese, je to dle našeho názoru oprávněné očekávání. Řekl bych, že se podíl takto smýšlejících firem zdá ještě vcelku mírný – historicky bylo ke zkrocení výrazně a dlouhodobě zvýšené inflace (což je již dnes bezpochyby přiléhavý popis situace české ekonomiky) potřeba ekonomické zpomalení, a to nikoliv kosmetické.
A čím později takový rozhodný zásah v prostředí bující inflace přichází, tím je náklad obvykle větší.
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory
Hospodářská komora se pravidelně zapojuje do sestavování vlastního předstihového ukazatele – tzv. indexu podnikatelské nálady malých a středních podniků (SMEunited Business Climate Index), který zachycuje situaci a očekávání malých a středních podniků s 0 až 250 zaměstnanci.
V Česku se podle nejnovějších dat letošní jarní hodnota tohoto indexu zvýšila z loňských podzimních 67 bodů na 71,2 bodu. Index se může pohybovat od 0 (vše negativní) do 100 (vše je pozitivní nebo neutrální). Aktuální hodnota tohoto indexu za celou EU bude zveřejněna na jaře.
Šetření nicméně Hospodářská komora provádí mezi podniky všech velikostí. Při takovémto komplexním pohledu z nejčerstvější lednové ankety uvnitř členské základny skutečně vyplývá určitá skepse. Největší část firem nicméně očekává, že jejich výsledky v prvním pololetí 2023 ve srovnání s předchozím druhým pololetím 2022 budou stejné. Takto v anketě odpověděla polovina respondentů. Výslovné zhoršení svého vývoje předpokládá třetina firem.
Avšak jsou i firmy s optimistickými vyhlídkami – příznivější vývoj očekává 16 procent podnikatelů, kteří se zúčastnili šetření. Takže na rozdíl od institucí předpovídajících české ekonomice v letošním roce výrazný propad a pokračující recesi Hospodářská komora předpokládá, že se výkon tuzemského hospodářství bude letos pohybovat mezi jen mírným poklesem a stagnací. Konkrétní čísla zveřejníme v únoru v naší pravidelné Komorové národohospodářské prognóze.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Potvrzeno: česká ekonomika je v recesi, naštěstí jen mělké
Koruna vládne měnám střední Evropě. Má se obávat horší cenové konkurenceschopnosti?
Nižší sazby od ČNB čekat nelze, navíc se jí líbí silná koruna
Byznysmeni hodnotí uplynulý rok jako náročný, ale pro rok 2023 jsou naladěni optimisticky
Michal Skořepa, ekonom České spořitelny
Letos se – za předpokladu absence nových výrazných nepříznivých šoků – dá očekávat zhruba stagnace ekonomiky nebo velmi mírný pokles.
Díky poklesu inflace by celkové reálné příjmy českých domácností mohly v druhé polovině roku začít zase růst, takže poptávka domácností by se mohla začít oživovat. Koncem roku by se měla začít zlepšovat také poptávka ze zahraničí.
Obecněji je třeba nezapomínat, že česká ekonomika, která je hodně průmyslová a hodně energeticky náročná, přišla natrvalo o zdroj levné energie. V takové situaci je jisté přechodné zhoršení ekonomické situace naprosto logické, a to zejména v energeticky intenzivních odvětvích.