Mohlo by vás také zajímat
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Byznysmeni hodnotí uplynulý rok jako náročný, ale pro rok 2023 jsou naladěni optimisticky
S koncem roku 2022 a nástupem roku 2023 jsme oslovili vybrané byznysmeny, aby zhodnotili z pohledu svého oboru podnikání a zeptali se jich, zda vyhlíží do nového roku s optimismem či obavami.
ANKETA PEAK VOICE
Jak byl pro vás rok 2022 z pohledu byznysu náročný a vstupujete do nového roku s optimismem?
Daniel Černý, ředitel společnosti Halla
Verdikt? |
ANO Do roku 2023 vyhlížíme s nadějí. |
Rok 2022 pro nás byl náročný, ale zároveň velmi úspěšný, i proto vyhlížíme s nadějí i do nadcházejícího roku.
Ač jsme se museli potýkat s významným nárůstem cen hliníku a mědi – pro nás zcela stěžejních komodit –, s pokračujícím růstem cen dopravy, se značným prodlužováním dodacích lhůt vstupních materiálů či s prudkou oscilací směnného kurzu, dokázali jsme si se vším poradit.
Jedním z důvodů byla bezpochyby úspěšná modernizace našich procesů, digitalizace, střednědobé plánování kapacit či investice do výzkumu. Velmi nám pomohlo také větší zaměření se na export – představuje zhruba 70 procent tržeb – a dále také orientace na B2B zákazníky. Důraz jsme začali klást zejména na velké zakázky v oblasti kanceláří a retailu, kde je poptávka po kvalitě a technologických novinkách nejvýraznější.
Dobrá zpráva je, že si zadavatelé začínají stále častěji uvědomovat, jak velkou roli osvětlení hraje – co se týče jeho vlivu na produktivitu zaměstnanců či lepšího zaujetí zákazníků u správně osvětlených produktů. I přes nelehkou situaci související s válkou, inflací či následky covidové krize je tak vidět, že firmy chápou, proč se vyplácí investovat do kvalitních produktů. V současné době je to patrné také na úsporách energií – i v oblasti LED osvětlení totiž panují velké rozdíly jak ve spotřebě, tak v životnosti.
Vzhledem k tomu, že se nám daří navazovat na předešlý rok, který byl jedním z nejúspěšnějších za naši třicetiletou historii, vyhlížíme nadějně i do roku nadcházejícího. Mimo jiné i z důvodu, že úspěšně pokračujeme v utužování vazeb s architekty či zahraničními partnery – zejména ve Velké Británii, kde jsme založili pobočku a chystáme řadu nových projektů. Zároveň počítáme s tím, že i na trhu jako takovém by se měla situace pozvolna zlepšovat. V rámci dodávek materiálu se to již děje, u energií bude patrně problematická i příští zima, ale z dlouhodobého hlediska by se mělo byznysu dařit.
Ondřej Spodniak, investor a předseda představenstva Premiot Group
Verdikt? |
ANO Investiční trh nabízí spoustu příležitostí. |
Rok 2022 byl pro všechny, včetně nás a našeho podnikání, nepochybně náročný. Museli jsme se vypořádat se zvyšováním cen za stavební materiál i za energie a reagovat na dynamický vývoj na realitním trhu. I přesto ale uplynulý rok hodnotíme jako úspěšný a do nového roku nahlížíme optimisticky.
Přinesl totiž i mnoho dobrého a využili jsme v něm nových příležitostí, které nás posouvají dopředu. Velkým tématem roku 2022 pro nás byl zejména development, těžba hornin a jejich zpracování. Uskutečnili jsme řadu investic do rozvoje našich žulových lomů a břidlicových dolů a vidíme v této oblasti velký potenciál i do budoucna. Naše moravská břidlice v laboratorních testech získala skvělé výsledky, čímž se nám nově otevřely dveře do oboru liniového stavitelství.
I naše developerské projekty ale navzdory komplikacím na stavebním trhu postupovaly v podstatě dle plánu. Domluvu na množství i ceně stavebního materiálu jsme totiž v minulých letech nikdy nepodceňovali. U mnoha našich dlouhodobých dodavatelů jsme proto měli zasmluvněné ceny, s ostatními jsme vyjednávali co nejpříznivější podmínky.
I do nového roku tedy nahlížíme optimisticky. Investiční trh nám stále nabízí mnoho příležitostí k růstu – nejen v rámci obnovy tradiční kamenické výroby, liniového stavitelství či výstavby dalších kvalitních realit, o které ještě dlouho nebude nouze i vzhledem k nedostatku bytů na trhu.
Velký potenciál vidíme také v rámci investic do konopného průmyslu či finančnictví, což jsou rovněž oblasti, o které se pozvolna více zajímáme. Vždy totiž platí, že klíčem k úspěchu je diverzifikace.
David Mencl, ředitel Ekonomických staveb
Verdikt? |
ANO Jsem optimista. |
Skončil rok, který byl pro můj obor mimořádně těžký – vzal nám mnoho jistot, na kterých naše podnikání 30 let stálo, a uvrhl nás do světa vynucené improvizace. Přesto jsem optimista.
Nevěděli jsme, kolik nás bude stát materiál ani kdy ho dostaneme. Navzdory všemu jsme všechny stavby nakonec postavili a jejich prodlení je dokonce menší, než jsme čekali. A klienti, kteří si mimořádnost doby uvědomují, mají ze svých domů ještě větší radost.
Třicet let jsme fungovali na principu pevných smluv s dodavateli a výrobci materiálů. Smlouvy s výrobci nám garantovaly cenu po dobu stavby i dodání materiálu obvykle v řádu dní od objednávky. Vlastně bychom si vůbec neuměli naši práci bez těchto smluvních vazeb představit. Situace na trhu se pak ale natolik změnila, že výrobci nebyli schopni své materiály v dohodnutých cenách a termínech dodat a postupně se odhlašovali od dohodnutých kontraktů. Explozi cen navíc provázela naprostá nejistota, zdali materiál vůbec bude možné získat. Na zdicí bloky jsme běžně místo čtyř dní čekali sedm měsíců.
Dřevo nebylo a nebylo ani jasné, zda do Česka přijde. Tuna stavební oceli, která původně stála 17 tisíc korun, v době své extrémní špičky vystoupala až na 85 tisíc.
Práce kvalitního řemesla je drahá a dobrých řemeslníků je v Česku kritický nedostatek. Proto každý stavitel musí velmi přesně plánovat, jak se budou pracovníci pohybovat po jednotlivých zakázkách. A také musí vědět, jaké práce musí být před tím hotové. Tento rok jsme ale byli nuceni přejít do pozice neustálé improvizace a hašení požárů.
Do roku 2023 jsem ale naladěný optimisticky. Mnohé nedostatky materiálů se začaly od září narovnávat a dodací lhůty se zase zkracují. První výrobci materiálů se opět vracejí ke schopnosti smluvně garantovat nejzazší možný termín dodání. Ceny zatím nikdo garantovat nechce kvůli nejasným budoucím cenám energií – zároveň i u těch vidíme značné uklidnění. Pro příští rok odhadujeme nárůst kolem 8 % a to je již udržitelná dynamika.
Zima uzavře stavební sezonu. Věřím, že až ji během března 2023 znovu otevřeme, bude obor fungovat z 90 % podle běžných norem. Snad jen šrámů na charakterech lidí se trochu bojím. Obor měl určitou morálku, která se desítky let kultivovala, ale rok 2022 ukázal, že je možné nedodržet dohody a že se vlastně moc nestane. Viděl jsem epidemii případů, kdy dohody přestaly platit i u těch, kteří k tomu neměli žádný racionální důvod. Charaktery jednotlivců vystoupily do popředí a není to vždy úplně pěkný pohled. Přesto jsem optimista. Ty velké problémy v dodávkách materiálů a brutální dynamice cen se v roce 2023 nebudou opakovat. Obor se postupně vrátí do normálního fungování. Už si to všichni opravdu zasloužíme.
Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas
Verdikt? |
ANO Očekávám plné kurzy. |
Vzhledem k obrovskému nedostatku zaměstnanců zejména v IT oborech lze předpokládat, že firmy s investicemi do vzdělávání nepoleví, spíše naopak. My jako největší poskytovatel školení v oblasti IT na českém trhu, jehož kurzy projde ročně na 30 tisíc studentů, na to jsme připraveni. Závěr roku 2022 nás přesvědčil, že i složitá ekonomická situace přináší obrovské příležitosti.
Firmy ve školení nepolevují a mnohé pak tímto směrem vrhají nové síly a prostředky. Důvodem je potřeba systematicky vzdělávat svoje zaměstnance, a to nejenom IT odborníky, ale i například obchodníky, referenty či administrativní pracovníky. Stejně tak vzdělávání poskytnuté zaměstnavatelem hraje rok od roku důležitější roli i z pohledu benefitů.
Rok 2022 nás naučil, že i když pandemie měla výrazný vliv na popularitu online kurzů, oba hlavní způsoby školení – fyzické i online – jsou velmi důležité. Fyzické školení však ve své kvalitě a přínosu bude mít vždy trochu navrch. Vnímání obsahu ve třídě při fyzické účasti všech je na zcela jiné úrovni. Některé naše kurzy trvají i deset hodin denně, a to není fyzicky možné efektivně prožít před obrazovkou. Umíme všechny varianty školení, ale kvůli kvalitě se maximálně soustředíme na prezenční způsob. Tento směr se nám poslední roky osvědčuje a máme zpětnou vazbu i od klientů, že je to směr správný.
Na současném trhu práce je velmi žádanou odborností znalost technologií Microsoftu. Obecně patří kurzy Microsoftu u nás k nejžádanějším, zejména Microsoft 365. Velkým hitem roku 2022 pak byly kurzy s programovacím jazykem Python, velký zájem o ně očekáváme i v roce 2023. Tento programovací jazyk používají v současné době nejen programátoři, ale i běžní zaměstnanci ve firmách, kterým pomáhá třeba s analýzou velkých objemů dat.
Předpovídat, co přinese rok 2023, je nadmíru složité. Očekáváme však, že pokud se nic zásadního nestane, budeme mít opět plné kurzy, protože nedostatek zaměstnanců vytváří tlak na vzdělávání a i ti, kteří se snaží sehnat novou práci, potřebují dodatečné vzdělání jako sůl.
Martin Klouček, prezident Royal Capital Club
Verdikt? |
ANO Čeká nás spousta práce. |
Rok 2022 hodnotím jako náročný, plný změn, ale zároveň jako rok velmi úspěšný. I letos nás čeká ohromná spousta práce. Našeho klubu, který operuje napříč světovými trhy, se turbulentní geopolitická situace dennodenně dotýká a za uplynulých 365 dní jsme neměli dva dny po sobě stejné plány, ale ohromně nás to posunulo. Mohu říci, že jsme napříč obory, kterými se zabýváme, vyrostli o několik let.
Mezi naše největší loňské úspěchy řadím to, že se nám povedlo odkoupit společnost TESLA, a.s., pod niž spadá hned několik dceřiných společností s různorodým zaměřením. V budoucích letech se chceme primárně zaměřit na rozvoj nových technologií v IT, energetice a stavebnictví, kdy velkým tématem jsou pro nás udržitelné zdroje a možné náhrady nedostatkových materiálů.
Podstatou jsou pro nás investice a jsem šťastný, že se nám po dlouhodobém úsilí podařilo v posledním čtvrtletí vytvořit onboarding nových investorů ve zcela online režimu, a to na platformách, které podléhají nejvyšším bezpečnostním požadavkům a jsou zcela unikátní.
Z viditelnějších aktivit stále pokračuje rekonstrukce zámku v Protivíně. Jsem nesmírně hrdý, že i přes problémy na stavebním trhu zatím pokračujeme dle předběžných plánů. Zámek jsme pod dohledem památkářů z Českých Budějovic očistili do stavu, kdy můžeme začít skutečně tvořit. Je za námi revitalizace a opravy původních konstrukcí. Zámek je plánován jen pro soukromé užití, ale jeho okolí projde úpravami tak, aby bylo centrem dění hlavně pro místní obyvatele. Myslím, že opadl vzájemný ostych a Protivín pomalu zjišťuje, že jim skutečně přineseme zlepšení. Cítíme velkou podporu přímo od místních, což nás v dobrém slova smyslu zavazuje.
Fungování našeho klubu se počítá na desetiletí. Nyní jsme uzavřeli plány pro dalších deset let. Čeká nás ohromná spousta práce. Primárně rozvoj a investice do našich akvizic, které jsme pečlivě vybrali, a dokončení akvizic dalších společností tak, abychom byli pro naše investory rovnocennými partnery ve všech investičních oborech. Zároveň nás čeká rozšiřování klubu do dalších zemí světa. V tuto chvíli působíme v šesti zemích a k začátku roku 2023 to má být již dvacet jedna zemí světa. V příštích letech chceme také investovat do nemovitostí, které mají dle našeho soudu velký potenciál. V příštích třech letech máme v plánu spravovat minimálně dvanáct projektů podobného rozsahu, jako je protivínský zámek.
Ruslan Skopal, spolumajitel a CEO Trenýrkárna.cz a Styx
Verdikt? |
ANO I když rok 2023 bude náročný. |
Rok 2022 byl pro nás přelomový. V létě jsme představili nové investory: 40 procent naší firmy DaniDarx s.r.o. nově drží česká investiční skupina SPM založená Slavomírem Pavlíčkem a Markem Španělem. Ta nám mimo jiné pomáhá s expanzí na zahraniční trhy. Prvním výsledkem je aktuální vstup do Maďarska, Německa, Rakouska a Rumunska, v další fázi plánujeme Slovinsko, Polsko a Nizozemsko.
Díky nim jsme byli i schopni využít příležitosti na trhu. Dokázali jsme celý rok lépe nakupovat zboží, což nám mohlo zlevnit nákup. Také jsme mohli vyrobit naši druhou privátní značku Nedeto, která je výrazně levnější. Značka je v první fázi zaměřena na dámské kalhotky, pánské trenky, ponožky a boxerky, například i potištěné, které nejsou tak běžné. V tomto segmentu chceme konkurovat hlavně produktům z nižší cenové hladiny, jako jsou třeba produkty z Lidlu nebo například z Tchiba.
Rok 2023 každopádně bude náročný, srovnatelně jako ten loňský. V roce 2022 jsme rostli cca o 50–60 procent, přičemž celkově budou naše tržby přesahovat 200 milionů korun. V příštím roce tempo růstu očekáváme nižší, odhaduji to tak na 30 procent. Celá ekonomika bude dle mého názoru stagnovat, což se projeví i v e-commerce sektoru, zejména pak ve fashion segmentu, kde očekávám meziroční pokles.