Mohlo by vás také zajímat
Česko zatím americká cla zvládá bez problémů
Jan Bureš 24. června 2025Celková důvěra v českou ekonomiku v červnu meziměsíčně klesla o 0,9 bodu na 100,1 bodu. Pesimističtější byli v porovnání s…
Odolná a silnější koruna: skoro jako legendární Rambo
Dominik Rusinko 18. června 2025Česká koruna je v polovině roku 2025 překvapivým šampionem odolnosti. Vůči dolaru i euru si od začátku roku připisuje zisky…
Jak moc sráží Trump výhledy globální ekonomiky? Zeptali jsme se odborníků
Libor Akrman 13. června 2025Podle nové analýzy Světové banky se letos sníží globální ekonomický růst na nejnižší úroveň od finanční krize v roce 2008…
- KOMENTÁŘ
Nižší výrobní inflace v USA tlačí výnosy dolů, česká výrobní inflace rovněž zvolňuje
Nižší americká výrobní inflace poskytla dluhopisům i akciím novou vítanou vzpruhu. Dařilo se zejména růstovým (technologickým) akciím, které jsou citlivé na pohyby úrokových sazeb.

Koruna má v roce 2023 za sebou solidní první pololetí, porazila dolar, euro i švýcarský frank. Ve druhém pololetí nejspíše dále zpevní vůči dolaru, oslabí proti euru. (Ilustrační foto) Zdroj: Unsplash
Index Nasdaq povyskočil o necelých 1,5 %, což byl čtvrtý růst v řadě (kumulativně impresivních +9,7 %). Na dluhopisových trzích se více daří delším splatnostem – výnos desetiletého dluhopisu poklesl o 8,4bps, což vedlo k dalšímu zploštění americké výnosové křivky. Rozdíl mezi desetiletým a dvouletým výnosem se propadl o další více než 3bps a spadl na -57,5bps – americká křivka je nejvíce invertovaná od roku 1982.
Hlavním důvodem pro optimismus na trzích byla nižší výrobní inflace za říjen, která následovala po nižší spotřebitelské inflaci. Dynamika výrobních cen poklesla na 8,0 % (8,3 % očekávání), což jsou nejnižší čísla od července 2021.
Z pohledu trhů ovšem bude klíčové, zda dynamika inflace v USA bude polevovat i v dalších měsících nebo zda se bude opakovat situace z léta, kdy po slabší červencové inflaci následovaly rychlejší růsty cen v nadcházejících měsících.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Stále více Čechů investuje do zlata
Zlato je jedna z mála investic, která letos vydělává
Geopolitické vlivy mohou ze to, že dluhopisové trhy zůstávají pod tlakem
Proč končí tolik emitentů dluhopisů v insolvenci a tak brzy?
Americká inflace byla klíčovým motorem dění na středoevropských trzích včetně Česka. Jednak nižší americká inflace přispěla k výraznému poklesu delších výnosů také na českém trhu – výnos desetiletého dluhopisu poklesl za poslední týden skoro o jeden procentní bod (i kvůli výraznějšímu poklesu domácí inflace).
Současně nižší americké výnosy a slabší americký dolar hrají do karet také všem středoevropským měnám – zeslabují chuť vsadit si proti koruně nebo zlotému (půjčit si v koruně a uložit peníze do dolarů).
Dnes na českém trhu přitáhne pozornost také výrobní inflace. Výrobní ceny v říjnu meziročně rostly o 24,1 % oproti zářijovým 25,8 %. Meziměsíčně inflace zpomalila na +0,6 % ze zářijových +1,2 %. Nepřekvapila sice tak jako spotřebitelská, ale její zvolnění může to u dluhopisů s delšími splatnostmi udržet dobrou náladu. V Česku ovšem předpokládáme, že spotřebitelská inflace (CPI) půjde kvůli konci úsporného tarifu a dalšímu zdražování elektřiny a plynu pro domácnosti (ke stropům) ještě vzhůru. Současně by její odeznívání v roce 2023 mělo být pozvolné (dvojcifernou inflaci čekáme v celém prvním pololetí).