Mohlo by vás také zajímat
Svět zasáhla bankovní panika, valorizace důchodů se sníží a ChatGPT bude chytřejší aneb souhrn událostí 11. týdne 2023
Libor Akrman 17. března 2023Velké problémy bankovního světa, kvůli bankám v USA i Credit Suisse; Pavel podepsal snížení valorizace penzí; Microsoft vylepší Office 365…
Lidé velmi výrazně šetří. Už se ale oklepeme z nejhoršího
Vladimír Pikora 15. března 2023Pokles maloobchodu trvá již devět měsíců v řadě, jak vyplývá z čerstvých dat Českého statistického úřadu o maloobchodu. Reálné tržby se…
Menší valorizace důchodů schválena, TikTok označen za hrozbu a stát napumpuje finance do startupů aneb souhrn událostí 10. týdne 2023
Libor Akrman 10. března 2023Valorizace důchodů se sníží; panika na trhu kvůli problémům Silicon Valley Bank; NÚKIB označil TikTok za hrozbu; stát má na…
- ČLÁNEK
Názor investora: Hypotéky jsou vlastně levné, proto se koupě bytu letos vyplatí
Kdo má úspory, respektive dostatečné příjmy, tomu se může i šestiprocentní hypotéka vyplatit, tvrdí investor Vladimír Brůna.

Možná vás tím překvapím, ale hypotéky jsou teď vlastně levné a koupě bytu v Praze se už může vyplatit. V jiných městech bych zatím počkal. Mnozí mi teď budou spílat, ťukat si na čelo, div ne kamenovat. Prosím. Jenže je to tak.
S ohledem na inflaci, úrokové sazby a na to, že počet kupujících se propadl, letos nelze očekávat snižování hypotečních sazeb, a tím i oživení poptávky.
Velcí developeři nedávají nové byty do nabídky, neslevují. Zatím. Starší byty už ale zlevnily. V Praze za poslední půlrok o více než deset procent. Takže, kdo má příjmy a zvládne hypotéku, může se těšit na nákup bytu za cenovku příznivější i o více než jen pár set tisíc.
Lepší platit splátky bytu než kolej
Nedávno jsem s bývalou spolužačkou Zuzanou řešil, zda má koupit byt a pomoci si hypotékou za současné sazby. Její dcera studuje vysokou školu v Praze. Za kolejné platí 6500 Kč měsíčně. Je v druhém ročníku. Příští rok půjde na vysokou i její syn.
Než platit dvakrát kolejné, rozhodně se vyplatí koupit byt a jeden pokoj pronajímat na spolubydlení. Rozhodla se tedy pro byt 3+kk v Praze-Libni za sedm milionů korun. Půjčí si čtyři miliony, splátka bude obdobná, jako by bylo dvojité kolejné. Jen s tím rozdílem, že bude platit „do svého“. A pronájem pokoje přinese osm tisíc měsíčně.
Vzhledem k tomu, že Praze chybí padesát tisíc bytů, je vysoce pravděpodobné, že za dva tři roky půjdou ceny bytů zase nahoru. A pokud se za tuto dobu sníží hypoteční sazby, nebude problém dražší úvěr refinancovat a snížit si splátky.
Ilustrační příklad |
Hypotéka 3,5 milionu korun na 80 % ceny nemovitosti, fixace tři roky, splatnost 25 let, hypoteční sazba 6,34 %: splátka 23 274 Kč/měsíčně. (Zdroj: Fincentrum) |
Zuzana nemá dluhy, takže je to řešitelné. Kdyby jí nebo manželovi vypadl příjem, lze byt v kvalitní lokalitě prodat bez větší ztráty. Před dvěma roky jsem nebyl příznivec hypoték. Ještě loni jsem odrazoval své přátele od koupě bytu a radil počkat.
Ceny nemovitostí jen rostly, byly vyhnané levnými penězi. Sazby hypoték už neměly kam padat. Za poslední půlrok se ale ceny bytů snížily a sazby hypoték vzrostly. Přesto jsou konstelace, kdy bych hypotéku nezatracoval a za poslední dva týdny jsem ji naopak dvakrát doporučil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Hypoteční trh dále vadne a spolu s ním i výstavba bytů
Trh nemovitostí zamrzl, ceny už klesají. Ale neměly by padat příliš
Inflace nemaže jen úspory, ale i dluh
Moje doporučení |
Nekupujte byty z inzerce U bytu je základ dobře koupit. Většinou se nedá dobře koupit z inzerátu. Kdyby byla nemovitost za atraktivní cenu, neocitne se v inzerátu. Spousta realitních makléřů totiž eviduje zájemce, kteří mají připraveny peníze a v případě zajímavé nabídky jsou připraveni koupit. Bez focení bytu, inzerce a únavných prohlídek realitních turistů, kteří se chodí jen dívat, ale nikdy nekoupí. Ceny nevěřte realiťákům ani médiím Orientace podle tras metra Vždy s respektem |
Kamarád Honza má vyřešené své bydlení. Zdědil byt po babičce, druhý dobře koupil. Je bez dluhů. Pravidelně investoval do akcií, naspořil rezervu ve výši zhruba 18 měsíčních platů. Na podzim akcie prodal. Drží peníze na účtu. Jako mnozí další.
Češi drží na běžných účtech polovinu svých úspor a loni jim oficiální inflace umazala 15 procent. Při podobném vývoji inflace by lidé za tři roky přišli o půlku úspor.
V peněženkách a nákupním košíku má většina z nás ovšem oprávněné podezření, že inflace je vyšší. Také Honzu inflace trápí.
Penzijní připojištění ani stavebko nenabízí adekvátní zhodnocení. Prohrávají s inflací. Akciové a dluhopisové fondy jsou teď zoufalost a ještě nějakou dobu budou krvácet.
V Honzově situaci je vhodné si při současné inflaci vzít hypotéku za šest procent. Není pod tlakem. Mají s manželkou jistou práci. Splátku hypotéky na další byt utáhnou, i když jim vypadne nájemník.
Inflace totiž nemaže jen úspory, ale i dluhy. Proto se vyplatí hypotéka i za šest procent, rozumně vybalancovaná k příjmům. U hypotéky každopádně musí být dostatečná příjmová rezerva.
Nepředlužit se!
Tak přemýšlejí velcí hráči: půjčují si peníze, investují do nemovitostí. Nemovitosti jsou hmotné a drží hodnotu, peníze hodnotu ztrácí. Dluhy snižuje inflace.
I státy své obří dluhy odmazávají inflací. Je ale třeba to nepřehnat, protože přílišné předlužení může skončit bankrotem.
Článek, jehož autorem je český investor Vladimír Brůna, původně vyšel na serveru HlídacíPes.org.

každý pátek ve vašem e-mailu.