Mohlo by vás také zajímat
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Musí se kola průmyslu točit dál, nebo by měla být dočasně zastavena? Zeptali jsme se odborníků
Má vláda dočasně zpřísnit dosavadní restrikce vůči průmyslu a firmám a uzavřít významnou část fungujících provozů, aby snížila šíření pandemie koronoviru? Odborníci lockdown "motoru ekonomiky" spíše nedoporučují, podle nich by to přineslo spíše negativní důsledky.
ANKETA PEAK VOICE
Měl by se lockdown týkat také průmyslu (i za cenu případných nákladů), aby bylo omezeno šíření covidu-19?
Michal Skořepa, analytik České spořitelny
Verdikt? |
NE |
Úplné uzavření průmyslu nepřichází v úvahu, už jen proto, že některá odvětví průmyslu uzavřít nelze. Jde například o síťová odvětví (energo, voda) nebo přinejmenším o části průmyslu potravinářského a farmaceutického.
Pokud by uzavírka českého průmyslu měla trvat delší dobu a zasáhnout do období, kdy se uzavírky v podobných ekonomikách už budou uvolňovat, hrozí, že české výrobce v subdodavatelských řetězcích nahradí jejich zahraniční konkurenti, což by poškodilo vyhlídky české ekonomiky v dalších letech.
Je také řada průmyslových provozů, kde k intenzivním fyzickým kontaktům mezi zaměstnanci nedochází nebo nemusí docházet. Spíše než plošné uzavření všech průmyslových provozů, u kterých to vůbec jde, bych navrhoval selektivní uzavření jen těch, ve kterých se fyzické kontakty omezit z podstaty vykonávané práce nedají. Zároveň je možné posílit testování zaměstnanců a měření jejich teploty. Určitě by bylo dobré se kriticky zabývat i tím, v jakých podmínkách se dopravují do práce a zda právě v dopravě nelze udělat opatření, která by omezila přenášení nákazy mezi lidmi.
Zpomalit šíření nemoci lze i dalšími opatřeními mimo průmysl (lepší motivace k testování a dodržování karantény, lepší vládní komunikace atd.).
Eva Zamrazilová, šéfka Národní rozpočtové rady
Verdikt? |
NE |
K řešení v podobě uzavření celé ekonomiky včetně průmyslu s výjimkou kritické infrastruktury jsem se více přikláněla na podzim. Tehdy ale ještě nebyla taková dostupnost antigenních testů jako teď a očkování bylo rovněž v nedohlednu.
Proto jsem v tuto chvíli spíše pro zachování průmyslových podniků v provozu. Podmínkou ale musí být převedení všech zaměstnanců, u kterých je to jen trochu možné, na home office. U všech ostatních je pak třeba zavést intenzivní testování nejméně jednou za 2–3 dny s tím, že náklady na toto opatření by si mezi sebou rozdělil stát a zaměstnavatelé.
Vzhledem k ceně antigenních testů nejde o žádné závratné částky, které by si veřejné finance a firmy nemohly v tak mimořádné situaci dočasně dovolit. Pokud by se však zdravotnický systém dostal i přesto za hranu, na které se nyní pohybuje, už by nezbývalo nic jiného, než lockdown včetně průmyslu.
Josef Středula, prezident ČMKOS
Verdikt? |
ANO |
Epidemická situace je tak kritická, že bychom měli hledat způsob, jak realizovat tzv. lockdown na Velikonoce kromě podniků s nepřetržitým provozem a těch zajišťujících kritickou infrastrukturu. Případné dopady na ekonomiku je třeba omezit, ale co je víc než lidské zdraví?
Využít čtyři volné dny a prodloužit je o jednotky dnů, to se nestane nic zásadního, je to jen o slušnosti, korektnosti a úctě k životu. Jestli to vláda zváží, budeme rádi. Pro nás je důležité se co nejdřív vrátit do stavu covidové nuly, i když je to idealistické.
Jestliže jsme schopni v červenci bez problémů přežít deset dnů, kdy se prakticky všechno vypíná, nebo to samé o Vánocích, tak věřím, že v tak vážné situaci jako teď se dají dodavatelsko-odběratelské vztahy nastavit bezpečně. Jedná se o jednotky dní, nikoli o týdny či měsíce.
(V názoru Josefa Středuly byla využita jeho vyjádření do médií, na přímý dotaz redakce Peak.cz p. Středula do publikace příspěvku nereagoval.)
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Prapodivné státní počty o covidové pomoci. Stát nic neplatí a ta částka taky nesouhlasí
Verdikt? |
NE |
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank
Dynamika šíření nákazy onemocněním covid-19 rozhodně není příznivá a v příštích dnech se bude dále zhoršovat. Na pořadu dne tak jistě nepřetržitě bude otázka totálního ekonomického lockdownu, tj. zavření průmyslu a velkých firem.
Mnozí ze stoupenců tvrdé ekonomické uzavírky, včetně některých ekonomů, ještě před téměř rokem tleskali „měkké“ švédské cestě. „Švédové se rozhodli nezabít svoje hospodářství a ukázali, že to jde,“ napsal loni v květnu do médií jeden z nich. Dnes žádá zavření průmyslu, totální ekonomický lockdown.
To, že během necelého roku otočil o 180 stupňů, naznačuje, že debata o totálním lockdownu je maximálně zpolitizovaná. Zatímco totiž loni na jaře bylo „in“ kritizovat vládu za přílišné utažení opatření, tzv. preventivní lockdown, teď je zase „in“ ji cupovat za „měkkost“, zejména pak za ponechání průmyslu a velkých firem v chodu.
Přitom preventivní lockdown, jenž Česku v první fázi covidové krize loni na jaře zajistil mezinárodní úspěch, má silnou oporu v mezinárodní odborné literatuře. Ovšem stran totálního ekonomického lockdownu, tj. uzavírky průmyslu, taková odborná shoda neexistuje. Přitom pokud jej dopustíme, pak teprve bude opravdu hrozit, že „zabijeme naše hospodářství“, na rozdíl od loňska. Aniž bychom ovšem nutně zabili virus samotný…
Sečteno, podtrženo – přínos těžkého ekonomického lockdownu zaostane za jeho náklady, včetně prohloubení frustrace, a tedy ještě intenzivnějšího odporu vůči dalším opatřením. Nestřelme se do nohy, nepolitizujme už dále celou věc, dejme na mezinárodní odborný výzkum, ne na momentální nálady českého Twitteru.
Epidemiologové jsou pro uzavření fabrik ,má to logiku jinak by to jiný státy nedělaly.Posouvat testování do puli měsíce je k smíchu co dělal stát aby testu bylo hned od začátku dostatek?Copak je tu covid první den?Stydte se vládo.
Vážení odborníci, ono se to při šíření britské varianty covidu jaksi zavře samo až nemocnost dosáhne 50% osazenstva.
Epidemiologové nemají co mluvit do obchodních vztahů. Nenesou žádnou finančí odpovědnost za svá rozhodnutí. Zavřená fabrika jedna zplatí penále za nedodané nasmlouvané zakázky a jak bonus přijde o zákazníka. Prostě bude nemilosrdně nahrazena. A co potom dál ?Epidemiolog má své peníze jisté. Co budeme žrát?
Je úplný nesmysl to zavírat:
1. někde se ty peníze na zdravotnictví a na všechna opatření vydělat musí
2. nikde není jistý, že by vůbec došlo ke zlepšení a když jo kdo ví kdy. Takhle už jsou zavřený školy, hospody , obchody, atd. a k žádnýmu zlepšení nedošlo naopak by bylo vhodné je otevřít.
Na druhou stranu, viz i vase slova, vse uz zavrene je a virus se siri vesele dal. Vzhledem k te sekyre, co zatina Schillerova, Havlicek, Hamacek ci Babis do rozpoctu dnes a denne, ty penize na zravotnictvi ted jsou a budou. Holt se pak budeme muset vic snazit (a treba nekrmit duchodce nesmyslnejma davkama).
Takze lepsi rychly kratky lockodown ted, nez s tim zase budem cekat, aby se tedy este po 3 tydnech mohlo neco zavrit!
Mě třeba osobně je to jedno aji když zavřou fabryky, tak tan naše je na seznamu firem zajišťujících krytyckou infrastrukturu, takže i když se mi nebude chtít stejně tam budu muset. Těch co budou muset sedět doma je mi líto a osobně si myslím, že úplný lockdown je kravina.